„Tak, pane Colby, jak to všechno bylo?“ „Inu, začalo to v Havaně a já neměl ani vindru.“ V jedné putyce oslovila Aneričana Ala Colbyho (Glenn Ford) krásná Anna Luz (Patricia Medina) a odvedla ho k manželovi sběrateli Thomasovi Berrienovi (Francis L. Sullivan). Ten je na vozíku a nabídne mu 1 000 amerických dolarů za propašování malého balíčku z Havany do Oaxacy v Mexiku. Současně ho varuje, že na lodi bude asi jistý Jefferson (Sean McClory) a že se pokusí mu zásilku ukrást. Kromě Jeffersona je na lodi i Anna Luz a Berrien, který náhle zemře – infarkt nebo vražda? Colby dostane několik nabídek, jsou mu za balíček nabídnuty peníze, poklad Aztéků, dokonce i jeho vlastní život. Ty nabídky odmítne, ale blond Irku Julii Barnes (Diana Lynn) nikoli a vdovu Annu Luz taky ne. Balíček otevře a najde dokumenty a mapku cesty k pokladu nedozírné hodnoty. Colby je zmlácen a trápí ho i svědomí – má se vydat za pokladem, nebo odevzdat mapku mexickým úřadům a spokojit se s 25 000 dolarů odměny? Jak se rozhodne? (Peabody)

Peabody

Možná si to zaslouží i víc než 3, kdyby místo Glenna Forda byl Bogart nebo Mitchum a kdyby tlusťocha hrál Sidney Greenstreet, bylo by to ještě véc. Docela dobré, krásná Anna Luz a i ta bloncka je dobrá, trochu exotických exteriérú, nejakí rvačka  Spokojenost na tu dobu - docela rané. ()