Roku 1836 vzdoruje v bitvě u Alama hrstka Texasanů mnohonásobné přesile mexického vojska. Všichni vědí, že nemají nejmenší šanci přežít, přesto se dobrovolně rozhodnou statečně bojovat do posledního muže. Až na jednoho z nich, který před bitvou ujíždí pryč. John Stroud (Glenn Ford) ale není zbabělec prchající do bezpečí. Dostal úkol ochránit rodiny obránců Alama. Na jejich farmy však přijíždí pozdě, najde je pusté a vypálené. S nálepkou dezertéra a zbabělce, který musí čelit všeobecnému opovržení, se vydává pomstít zavražděné. (rikitiki)

Lacike

Zo zaciatku som sa bal, ze cely film bude len o tom ako budu vsetci kopat do hlavneho hrdinu za to, ze opustil pevnost Alamo, ale nastastie sa po chvili rozbehne zapletka o pomste za smrt jeho rodiny, ktora dodavala filmu potrebne grády. Technicka stranka je slusna. Na konci uvidime aj nejake pôsobive kaskaderske kusky (stare dobre casy, ked zivot kaskadera vela neznamenal). Glenn Ford filmu dokonale vladne a po par filmoch sa definitivne stava mojim oblubencom. Ale celkovo mi to prislo prilis kratke. Dejovo prilis riedke. Preto davam len 3*. ()

azumi

Pěkné, takový neobvyklý pohled na hrdiny z Alama. Z pevnosti se po losování s přáteli, rozhodne odejít jediný muž a to proto, aby ochránil svou rodinu a manželky ostatních v blízké vesnici. Najde je však mrtvé a všude je považován za zbabělce a dezertéra, i přesto se pustí za svojí malou pomstou za vrahy. Jeden z nejlepších westernů, co jsem měl možnost vidět... ()

kkarx

Příběh, který ukazuje tu nejhorší stránku lidí (či davu) - odsoudit a zavraždit člověka bez dostatečných informací a i když to v době vzniku bylo jistě zamýšleno jako pozitivní stránka, tak vyplouvá na povrch i zvrhlý fanatický americký nacionalismus. John Stroud se dobrovolně vydal bránit Alamo, ale když už je zřejmé, že není žádná šance, odjíždí ochránit svou rodinu. Když se o přeživším dozví v nedalekém městečku, první co lidi napadne je lynč! S ústy plnými řečí o zbabělosti se v přesile vrhnou na Strouda a chtějí ho pověsit. Sami se tak ukazují jako ti největší zbabělci. Tak je tomu téměř vždy při podobných příležitostech. Ale je to tu plné odporných charakterů. Mezi nejhorší patří vojenský kurýr, který zprávu o Stroudovi přinese a starej hokynář bez paže, jenž svolá celé městečko, aby proti Stroudovi všechny poštval. Dobrá studie lidských charakterů, naplno vyvěrá nenávist k někomu z principu "ať chcípne koza i sousedovi" ("Ať ho pověsí, můj manžel v Alamu taky zemřel!"). Děsivé je, že to autor myslel vážně a lynč i nenávist ospravedlňuje. Nechutný patriotismus prolézá všechny postavy, všichni jsou nerealisticky "stateční", což ilustruje např. když vojenský kurýr žádá velitele Alama, aby mohl zůstat a zbytečně zemřít s ostatními! Po technické stránce to jsou typická 50. léta, kde je na každém kroku cítit, že se točilo ve studiu. ()

LiVentura

John Stroud jako jediný přežil peklo v Alamu a jediný vyvázl díky domluvě, podle které měl ochraňovat rodiny svých spolubojovníků, však prohnaný bandita se svými nohsledy, kteří odmítli hájit barvy kohokoli, byl rychlejší a Stroud se shodou náhod dostane do jeho blízkosti, jak jej porazit a přesvědčit ostatní o svém vlastním hrdinství a přesvědčení, o tom, že není zbabělec..?! Příjemný western na nedělní odpoledne. ()

Martin741

Reziser Budd Boetticher /Behind Locked Door, Killer is Loose, Seminole/ natocil genialny western - perfektny Glenn Ford musi presvedcit divakov o tom, ze nie je zbabelec, ked uteka z boja. Ma totiz na praci isty ukol - aky, to si mu si uz divak zistit sam, najlepsie pozrenim filmu. Kazdopadne takto si predstavujem mimoriadne kvalitny western - prestrelky, uhanajuce kone aj s vozmi ci kocmi ci co to bolo, Indiani, snaha presvedcit divakov, ze utewk z boja nie je zbabelost, lebo je tam este dalsia praca ........ Najlepsie westerny sa podla mna tocili v 40. a 50. rokoch, absolutny masaker : 100 % ()

• Podľa správy Hollywoodskeho reportéra zo septembra 1952 utrpel Glenn Ford počas natáčania zlomeninu troch rebier, keď ho hodil kôň o strom. Natáčanie tak muselo byť prerušené na 5 týždňov. (Dale)