Chlapec A

• Slovensko Ten chalan (viac)

24-ročný Eric Wilson (Andrew Garfield) si odsedel vo väzení 14 rokov za vraždu malého dievčatka, ktorú spáchal v detstve. V tlači bol známy len ako „Chlapec A“. Keď ho podmienečne prepustia na slobodu, aby v skúšobnej dobe začal nový život, Eric vystupuje pod falošným menom Jack Burridge, aby sa vyhol mediálnemu humbugu. S podporou svojho probačného úradníka Terryho (Peter Mullan), ktorý sa k nemu správa láskavo a otcovsky, Eric vykonáva prácu skladníka a zamiluje sa do Michelle (Katie Lyonsová). Pokojný život sa skončí vo chvíli, keď ho vypátrajú médiá. (TV JOJ)

mat.ilda

Vezměte hromádku malých, ale osobnost formujících dílků a složte je do celku - rozmnoží se na hromadu neštěstí... přesně takový osud byl připraven pro Erica - zasloužila se o něj především nejbližší rodina - jaké to musí být, vracet se do domova, kde tě nemilují, kde nemáš zastání před zlým světem, z nelásky a lhostejnosti podvědomě utíkáš pod ochranu ještě většího zoufalce, než jsi sám, s ještě větší nenávistí v srdci. A i když se zázrakem zvedneš z prachu a výčitek, zase je strach hlavním pocitem, vstáváš i usínáš s otázkou, kdy tě minulost dožene a přes všechno, co ti namlouvají, víš, že ten pravý trest přijde ve chvíli, kdy konečně začneš žít. A já, z pozice diváka a svědka teď nevím, jestli zaslouženě, jistě, každý má dostat druhou šanci, jinak to však budou vidět rodiče mrtvé dívky... Velmi dobře je do příběhu zakomponována i druhá linie, která potvrzuje, že dětství jen napůl po sobě zanechává vztahové vzduchoprázdno. Hezký a zároveň i krutý film, stejně, jako sám život. Výborní Andrew Garfield a Peter Mullan. ()

Webb

Britský snímek o chlapci, jenž se díky špatným vlivům dostal na mnoho let do vězení. Z něho pak vychází jako napravený člověk snažící se začlenit do společnosti, bohužel stále pronásledovaný minulostí. Našel si práci, poznal nové lidi a činy minulosti skryté na dně řeky se postupně vyplavují na hladinu, kde tak snadno neuniknou veřejnému zraku. Pocity ze zhlédnutí mám ale chudší než jsem očekával. Herecké výkony jinak povedené, scénář zručný (který ale nepřekvapí), příběh a jeho zpracování je už slabší a režie pouze průměrná. ()

Aky

Sarkastický výsměch všem těm upištěným peticiím občanů a "osvíceným" starostům obcí, do nichž se má vrátit člověk, který si odpykal svou vinu. Pohled "z druhé" strany, ze strany člověka, vůči kterému jeho okolí odmítá ctít daná pravidla, že odpykaná vina už není vina, právě proto, že je odpykaná. Všem kolem něj je úplně jedno, že není-li tohle respektováno, pak takový čloěvk nemá kam jít, že mu upírají na tomto světě jekékoliv místo - že tím páchají zločin. Citlivý a přesvědčivý film. ()

Sobis87

Britský Zločin a trest v duchu neorealismu. Stejně jako Dostojevského Raskolnikova i titulního „Boy A“ tíží břímě v podobě zločinu a i pro něho je navázaní heterosexuálního vztahu (v klasickém filmu doplňující příběhová linie ovlivňující tu hlavní) příčinou obratu v jeho životě/povaze. Boy A je převážně intimním dramatem s psychologicky propracovanými charaktery, kterým samozřejmě dominuje ústřední antihrdina perfektně zahraný Andrewem Garfieldem táhnoucím prakticky celý film. Hlavní linku obohacující flashbacky postupně odhalují podstatu hrdinova zločinu, zatímco filmová současnost dále rozvíjí jeho trest, který pobytem ve vězení rozhodně neskončil, neboť cejch kriminálníka se těžko smazává. Tento film je velmi působivým příběhem člověka snažícího se znovu socializovat a jako takový funguje skvěle. ()

castor

Už mnohokrát nám filmoví tvůrci předložili osudy těch, kteří v minulosti zásadně chybovali. Eric/Jack v dětství zažil šikanu, rodičovský nezájem, nedostatek lásky i s tím spojenou samotu. Během brouzdání a dostávání dalších kopanců poznal podobně „postiženého“ kamaráda a nevědomky vzniklo pouto, které se nebálo ničeho. Ani brutální vraždy. Nyní se po letech ve vězení a s jinou identitou pokouší začít nanovo. Citlivý, dobrosrdečný mladík, který nechce dál chybovat a hodlá o svou šanci bojovat. Tvůrci z tématu vymačkali maximum, režisér John Crowley je narativně hravý, dokonale buduje atmosféru, trefně poukazuje na drobné detaily, naznačuje, co se asi mohlo stát. Nepodlézá, nepřibližuje se neupřímnosti či vykalkulovanosti. Další přírůstek mezi britská sociální dramata je vizuálně bezchybný, doslova komorní melancholie k zamyšlení. Obrovskou pochvalu si vedle minimalistických hudebních motivů zaslouží casting – herci jsou do jednoho typově přesní.. nejjasněji září samozřejmě Andrew Garfield (objeví se po boku Heathe Ledgera v jeho poslední roli); nicméně oslovily mě spíše výkony Petera Mullana coby jeho chráněnce Terryho a Taylora Dohertyho coby hrdinova dětského přítele Philipa. Nebudu porovnávat, skvělí jsou všichni.. jeden z filmových zážitků posledních měsíců!! ()

• V 56. minutě, když se Terry (Peter Mullan) vrací domů a najde svého syna spát na gauči, je slyšet komentář z dostihu, který v dabované verzi jmenuje koně Lady Anne, Koran a Grifel. Jsou to jména ze slavné deskové hry „Dostihy a sázky“. (Dvojirakri)
  • Eric (Alfie Owen) o svém novém šéfovi říká, že je jako David Brent. To je hlavní postava kultovního britského seriálu Kancl (od r. 2001). (DJDVD)
  • V jednej z retrospektívnych scén sa mladí Eric a Philip hrajú na Spider-Mana, vystreľujú imaginárne pavučiny a predstierajú let pomedzi mrakodrapy. Herec stvárňujúci dospelého Erica, Andrew Garfield, si neskôr zahral Spider-Mana vo filme The Amazing Spider-Man (2012). (tomashrabek)

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky

06.04.2014

Saoirse Ronan patří mezi současné nejtalentovanější mladé herečky. Již ve svých třinácti letech byla nominována na Oscara za vedlejší roli ve filmu Pokání a od té doby jde z filmu do filmu. Nyní bude… (viac)