Moonlight Mile - 1st Season - Lift Off

(séria)
  • Japonsko 1stシーズン -Lift off-
Japonsko, 2007, 5 h (Minutáž: 25 min)

Subjektiv

Dva přátelé horolezci, Gorou Saruwatari a Jack "Lostman" Woodbridge, si po zdolání nejvyšší hory světa stanoví cíl, který je ještě výš - letět do vesmíru. Každý volí trochu jinou cestu... Mezitím nabírá na obrátkách program, který má zajistit získání izotopu helia-3 z měsíčního povrchu, které lze spalovat v termojaderných reaktorech... Jako člověku z oboru je mi sympatické, že tentokrát tvůrci sáhli po zápletce, která je vcelku reálná a mě blízká. O slučovací reakci 3He s 2H v termojaderných reaktorech se skutečně uvažuje jako o možném zdroji energie budoucnosti, stejně jako o těžbě 3He na měsíčním povrchu (na Zemi je vzácné). Škoda, že ve snaze o realističnost techniky a fyziky, seriál zůstal na půli cesty. Chvíle opouštějící známé zákony tím dostávají nepříjemně vyniknout. Rozjezd seriálu je zbytečně pomalý a hlavně zpočátku se v něm objevují bezúčelné sexuální scény. Snad chtěli tvůrci těmito scénami přiblížit povahu Saruwatariho. Bohužel však jeho šukézní povahový rys nehraje v dění nějakou zásadní roli. Podobné je to i s dalšími událostmi v seriálu, které se dějí bez hlubších souvislostí. Tvoří vlastně sled nesouvisejících historek (spojených jen hlavními postavami), které sice posouvají děj dopředu, ale... události z dílů vzdálenějších můžeme směle zapomenout, protože do děje již nepromluví. Jsou prostě jen jednou zastávkou na cestě do vesmíru. Takovou vlastnost nelze ohodnotit jinak, než jako scénaristickou berličku, či spíše scénaristické kolečkové křeslo. Zápletky banální, postavy mělké, bez vnitřního života... V podstatě se jedná jen o dost slabý a zdlouhavý pilot k druhé řadě seriálu, jež vzhledem ke konci první řady slibuje děj již zajímavější. Jestli ho poskytne, toť otázka, kterou nechť zodpoví někdo jiný. Slabé ***. ()