Jsme zpět v roce 2036. Všichni členové týmu Fringe (Walter, Peter a Astrid) jsou pospolu. Jenže chybí Olivie, a tak se jí vydají hledat do oblasti, ze které před 21 lety volala Walterovi. Najdou tam jantar, ale několik těl z něj bylo vyjmuto. Eta jim řekne, že je mají jantaráni. Proto se musí vydat na černý trh a najít tam zajantarovou Olivii. Tam Peterovi správce zajantarováných řekne, že Olivii si někdo koupil. Tak zajdou za Edwardem – bývalým majitelem knihkupectví a vezmou si od něj Olivii. Jenže správce zajantarovaných je udal Pozorovatelům. Při přestřelce vojáci Pozorovatelů zajmou Waltera. Zbytku se podaří utéct. (Varan)

Anderton

Nebyť jednej flashforwardovej epizódy v predchádzajúcej sezóne, začiatok tej piatej by mnohí nerozdýchali. Asi ani ja. Som zvedavý, či sa už naplno zabývame v roku 2036, alebo budeme alternatívne skákať aj do známej prítomnosti. Osobne by som privítal paralelnú naráciu. Pilot v niektorých scénach pripomenul Matrix, prípadne sa mal asi ako Terminator Salvation k pôvodným častiam. Ale tieto paralely sú zbytočné. ()

Milano33

Finálna séria nemohla začať lepšie, než paralizujúcou smršťou emócií. Na pozadí invázie Observers došlo k mrazivému odlúčeniu Petra a Olivie s ich dcérkou Henriettou, čo nastolilo emocionálne intenzívnejšie tempo príbehu. Znovu zjednotenie našej rodinky dokázalo skutočne rozcítiť, Peter s Ettou boli skvostní, oslobodenie Olivie a jej následne stretnutie s dcérou zahrialo u srdca, a aj Walterov emočný prejav pred jeho vnučkou vedel zahrať na citovú strunu. Najsilnejším momentom bola však srdcervúca konverzácia medzi Petrom a Livvy, ktorá otvorila staré rany. A ten záver bol velice skľučujúci a melancholický, nakoľko Walterova fragmentovaná myseľ pod náporom agónie podvedome vymazala jediný plán na porážku Observers. Avšak akýmsi kontrastom k jeho beznádeji bola kvitnúca hlavička žltej púpavy, ktorá symbolizovala vytrvalosť ľudského ducha i príchod jari a slnečných dní. Tento kvietok predstavuje lásku, nádej a pokoj. Ani tá najčernejšia temnota neznamená absenciu svetla. ()