Pirx (János Papp) je hlavnou postavou cyklu noviel svetoznámeho poľského autora vedecko-fantastických románov Stanisława Lema s názvom Dobrodružstvá pilota Pirxa. Príbeh sa sústredí na epizódy zo života astronauta, od školských čias až po jeho pôsobenie ako skúseného veterána. Zväčša v sebe obsahujú morálne posolstvo alebo sa venujú problematike hraníc ľudského poznania. Päťdielny seriál oživuje Pirxove dobrodružstvá pod režisérskou taktovkou kľúčových režisérov maďarskej televíznej tvorby Istvána Kazána a Andrása Rajnaiho. Scény nakrútené technikou blue-box, použité makety a vizuálne efekty sú pre súčasného diváka úsmevné, ba dokonca podobné reakcie vyvolávali už svojho času. Aj z tohto dôvodu sú však Pirxove dobrodružstvá kultovou záležitosťou.

Zoznam epizód:  1. Pilotské skúšky;
2. Záhada vesmírnej stanice Galilei;
3. Víkend na Marse;
4. Korunný svedok Terminus;
5. Akcia o 127. hodine 25. minúte. (Incantator)

majo25

Ani si nepamätám, či som niekedy videl tak amatérsky spracovaný sci-fi seriál. A neviem, či sa Lem v hrobe aspoň nepohol, keď už nie obracal. Jednak technickým stvárnením, kde všetko na planéte i v kozme tvoria maličké modely a sú následne zväčšené (čiže všade vidno nedostatky), jednak slabým spracovaním scén so zadnou projekciou (niečo ako zelené pozadie, len značne nedokonalé), trikovo amatérske a jednak trápnym humorom. Cítim z toho ľahkú inšpiráciu čiernobielym nemeckým sci-fi seriálom Orion, čo nebola v tomto ohľade žiadna sláva. Seriál ospravedlňuje iba to, že je to typicky televízne inscenačné, kde asi peniaze i tvorčí fond boli riadne obmedzené. Obsah či posolstvo niektorých epizód nie sú vo svojej podstate zlé, ale výsledný efekt, aj vďaka nudnosti a ukecanosti, už áno. ()