Nasu: Léto v Andalusii je režijní debut dlouhodobého spolupracovníka Studia Ghibli Kitara Kôsaki, jehož práce režiséra animace na filmech jako Cesta do fantazie, Princezna Mononoke a Hrob světlušek jej dostala mezi světovou anime elitu.

Film je natočen na motivy jedné epizody stejnojmenné slavné mangy Io Kurody. Vypráví příběh španělského cyklisty Pepe Benengeliho, který jede ve slavném cyklistickém závodě Vuelta a España – Kolem Španělska. Jedna z etap závodu vede přes Pepeho rodné město a jako by tomu osud chtěl, jede přesně v ten samý den, kdy se žení jeho starší bratr s jeho bývalou přítelkyní, Carmen. Unaven s hraní podružné role jak ve vztazích, tak i ve své cyklistické stáji, rozhoduje se Pepe, že nyní je ten správný čas vzít osud do svých rukou… (Idaho)

Zíza

Téměř od začátku jsem Pepemu fandila. Čili povedlo se - byla jsem vtáhnuta. Ale nevěděla jsem, jak v něm číst. Věděla jsem, co Pepe chce, ale tak nějak mi byl záhadou. Až nakonci mi to všechno docvaklo. No nic. Netušila jsem ale, že závody na kolech jsou tak složitý. Kanpai! ()

Idaho

Na čtyřiceti sedmi minutách zhlédnete krátký příběh o životě a jeho spletitosti s velice uvěřitelnými postavami v rozpálené krajině jižního Španělska. Jste-li unavení uřvanými, excentrickými postavami, jež se objevují skoro v každém anime, tak toto může být balzám na duši. Nemohu nezmínit kvalitní animaci i hudbu. A pokud jste bývalí cyklisté jako já (cyklistika a triatlon), je to přímo nutnost. 100 % Video včetně titulků, můžete najít zde. ()

Gogo333

Krátký filmeček o závodě na kolech. Závody moc nesleduju, ale tohle bylo hodně povedený obzvlášť ten konec, když finišujou tak se změní animace a přitom ty jejich obličeje. Pobavilo 75% ()

amim

"Number 17 attacks!" Pepe je sympaťák o tom žádná a během samotného závodu vše funguje na jedničku. Užíval jsem si pasáže, kde je mírně vysvětleno, jaké jsou závody strategická bitva, ale i poklidné části s Pepem, jak osamoceně projíždí Andalusií. Zkrátka během závodu to všechno šlape (he-he ..heh) náramně. Jenže pak jsou nám představený i vedlejší postavy z Pepeho minulosti, na jejichž základě máme pochopit Pepeho charakter a ambice. Tyto postavy a tyto odbočky jsou bohužel nedotažené, nikdy nejdou hlouběji pod povrch a v konečném důsledku vlastně moc nic neříkají. Hlavní myšlenku odtušíte z přesně jedné odbočky a zbytek si musíte protrpět, abyste mohli vidět dál stav závodu. Paradoxní je, že by podle mě fungovali oba postupy - zkrátit vedlejší děj pouze na nezbytné vysvětlení Pepeho pohnutek či naopak prodloužení stopáže a nahlédnutí více pod povrch. Takhle "jenom" hezké 3* ()