Třídílná pohádková komedie s písničkami je určena především dětem. Lesní víla Skarleta (Libuše Šafránková) se omylem uloží ke spánku do stromu určeného k poražení. Ze dřeva stromu je vyroben hudební nástroj - basa, k níž je víla připoutána. Kryštof Řeháček (Pavel Zedníček), vedoucí prodejny se zeleninou, je členem podnikového kvarteta, které má nastudovat slavnostní skladbu. Tak se seznámí s vílou Skarletou...
Jednotlivé díly:  1.-Kdo nechce držet basu
2.-Je cosi shnilého v království Vitamina
3.-Jak se do lesa volá (oficiálny text distribútora)

štísko

Rok natočení 1991. To ještě lidi chápali o čem ten miniseriál je. Ale já se docela bavil i dnes. Velmi dobře obsazené role. Cízler je vážně skvělý! Hudební stránka slušný průměr. Mysteriózní atmosféra je dost chudá. To si myslím, že je největší slabina filmu. Škoda, že to bylo pojaté jen jako televizní film. I tak bylo zhlédnutí pro mě příjemné osvěžení. ()

mh.mail

30% — Slabé, málo vtipné, písničky taky nic moc. Pan Markov se dostal do povědomí vynikající komedií Jak utopit dr. Mráčka (ale vzhledem k jeho další tvorbě se obávám, že lví podíl na kvalitě výsledku měli především Macourek s Vorlíčkem), pak se mu ještě povedlo Slunce, seno, jahody (pokračování už měla sestupnou tendenci), no a zbytek žádná velká sláva. Karel Vágner taky složil lepší hudbu a lepší písničky než do této minisérie. Nepomohla tomu ani nevynalézavá realizace, Hynek Bočan už jako by zapomněl na S čerty nejsou žerty nebo aspoň na Zapomnětlivého černokněžníka. Jedinou zajímavou postavou je vedoucí skladu Kotrč Jiřího Císlera, který snad neuměl být v žádném filmu špatný. Libuška Šafránková s Pavlem Zedníčkem jen tak plytce plynou, Pavel Trávníček a Jana Paulová šíleně přehrávají a ostatní jsou v zásadě jenom do počtu. Ani se nedivím, že tento seriálek ve mě nezanechal žádnou stopu a že si na něj vůbec nepamatuju, ačkoliv v době jeho premiérového nasazení jsem již měl na svých bedrech dobře dva křížky. ()

Pitryx

Bavil jsem se, a při některých scénách i chutě zasmál. Humor je zde obojího druhu, slovního více nežli vizuálního. Herci hráli v rámci možností a výši platu a scénář nebyl špatný. Domnívám se rozdělení do tří částí bylo zbytečné, jistě to mohlo být kratší. Nepochopil jsem logiku věci v závěru, kdy víla přes sluchátka neslyšela Hugovy příkazy, ale přece jej kdykoli předtím mohla udělat němým stejně jako toho chlápka. Logických nesmyslů tam ovšem bylo více, a v komedii to není zas až takový prohřešek. Já hodnotím ve vyšším průměru a myslím, že je to dostačující. ()

KM Phoenix odpad!

Naprostá šílenost, Petr Markov napsal námět, scénář a texty písní (s hudbou Karla Vágnera) a naprosto nechápu jak mu to mohlo projít. Dialogy i texty písní jsou neuvěřitelně nablblé s rýmy jako "zajíčků/mrkvičku". Také se tam objevují vyloženě bizarní scény jako když Pavel Zedníček hraje na basu (kterou zrovna nemá) ve smyčcovém kvartetu tím způsobem, že vyluzuje jakési citoslovce - případně scéna zpívajícího Císlera, který za zvuků kláves Yamaha komanduje zaměstnance zelinářsko-ovocného velkoskladu. Herecké výkony jsou vyloženě komické a jediný kdo vypadá, že si to aspoň trochu užíval byl Jiří Císler. ()

Big Bear

Nikdy jsem neměl problém s psaním. Slohy mi nedělaly problémy a převyprávět cokoliv do nejmenších podrobností také ne... Až do teď. Tohle se zkrátka nedá ani popsat ani zařadit. To se musí vidět a prožít... Pan Markov asi lepil model nějakého toho plastikového letadélka mocně nadýchán Lepí M či snad dokonce Toluenu s rozpuštěnými rámečky, vedle z pokoje se zřejmě nesly hloboké tóny to jak se potomek učil na basu a když se s chutí zakousl do jablka, zjstil, že nahnilé.... Všechny tyto vjemy spolu s halucinogenními výpary daly zřejmě základ scénáře filmu, kterého se ujala redakce tvorby pro děti a mládež... No, dětem bych to nepouštěl, mládeži také ne, dospělým už vůbec... Není to ani pohádka, ani normalizační film, mysteriózní byla ve filmu jen mrkev, není to ani muzikál... Nazval bych to socialistickou operou. Když mohou být rockové opery... Pravda, někdo možná namítne, že se u filmu píše 1991. Ať je to tak či jinak, byť za svobody v ovzduší zůstalo opravdu mnoho toho socialistického, takový ten olezlý, opršený dojem ze všeho - říkám tomu smrádek Husákova kompostu. Teprve při sledování člověk vidí jak ta doba byla strašná. Vždyť i s vílou měl chudák Zedníček na skladě jen pomeranče, banány, jablka, mrkev, jahody a květák... Pokud tohle měl být s čerstvostí vrchol sortimentu prodejny ovoce a zelenina... Film bych ideově zařadil kamsi do roku 1970 - 1976 kdy frčely filmečky o všelikých soudruzích, kteří podlehli různým svodům a selhali... I zde máme nastíněno jak to v takové zelenině chodilo. Mimochodem naše generaqce dobře ví, že řezníci, zelináři, číšníci a taxikáři byli šlechta. Mít známého v zelenině ej! Nemuset stát fronty na pomeranče, nemuset chodit několikrát - samozřejmě pokaždé jiný člen rodiny... Podpultovka to jistila. Takový je soudruh Kotrč (skvělý Cízler) . Protipól mu dělá poctivý Zedníček, který si může na podvody akorát tak stěžovat což je mu houby platné... Přítomnost víly dramaticky míchá dějem a snad nic neprozradím, když řeknu, že dobro nakonec stejně jako pravda a láska zvítězilo nad lží a nenávistí. Samozřejmě se zpěvy a tanci. Já tedy dávám za jeden kubánský pomeranč - samozřejmě pofoukaný! * ()

• Seriál byl natočen v Praze, např. na Malé Straně či Karlově mostě. (rakovnik)