Sherlock Holmes a doktor Watson: Krvavý nápis

(TV film)
  • Sovietsky zväz Šerlok Cholms i doktor Vatson: Krovavaja nadpis (viac)
všetky plagáty

Strhující, originální, herecky mistrovsky zvládnuté – to jsou slova, která se vážou k ruskému seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlocku Holmesovi a jeho věrném pomocníkovi doktoru Watsonovi. Představitel titulní postavy Vasilij Livanov se touto rolí proslavil natolik, že je v proslulém muzeu na londýnské Baker Street popsán jako nejlepší představitel Sherlocka Holmese všech dob. Úvodní série vznikla v roce 1979 a ihned se zařadila mezi nejvydařenější adaptace slavných knih sira Arthura Conana Doylea. Sherlock Holmes se svým celoživotním přítelem a kolegou doktorem Watsonem v něm řeší zamotaný případ vraždy v tajuplné vile na anglickém venkově. Zrovna, když už slavný detektiv přichází celé věci na kloub, následuje další záhadné úmrtí. Sherlockovi tedy nezbývá, než pořádně nacpat svou legendární fajfku, naladit housle a s rafinovaností sobě vlastní se vydat po stopách na první pohled nerozluštitelné záhady. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Na druhou stranu mě druhý díl této ruské série krapet zklamal. Do vraždy jsem se nedokázal natolik vpravit nakolik bych chtěl. Možná mi přišla taková nezáživná a obyčejná, nehodna pro Sherlocka takového formátu. Každopádně i tak se objevila řada dedukčních možností, tak se na to dalo příjemně koukat. Je to něco jiného než samotné seznámení, které je prakticky o ničem, tady se konečně řeší. Sherlock je v Ruském podání vtipnější, nápaditější, ale na druhou stranu naprosto odlišný od anglického. Prostě se to musí vidět. Mně teda stále zatím nevadí. Rád se podívám i na další díly. ()

T2

Má to pomalé kludné tempo ale dialógy sú fakt moc výživné, po druhom diely zatiaľ veľká spokojnosť. /80%/ ()

D.Moore

Ohromně zábavný případ, tenhle Krvavý nápis. K tomu, co se mi líbilo už na prvním dílu, přibylo ještě více vyšetřování, humoru a také vynikající hudba, díky níž má film milionovou atmosféru. ()

Němi

Trochu nudný první díl se tentokrát nekoná a tak se vyšetřuje hned od začátku a hlavně zábavně. Dokonce se tu zauvažuje nad postavením oběť/zločinec a semtam i (lehoučce) zamrazí, ale jinak opět odlehčenější podívaná se skvělým Livanovem a Solominem. ()

Šandík

Seznamování máme úspěšně za sebou a tak se slavný detektiv může pustit do práce rovnou, respektive hned po té co předvede Watsonovi malou ukázku svých dedukčních metod, ani ta ukázka však rozhodně nenudí, naopak je velmi zábavná. Překvapivě (ale pro toto komediální pojetí téměř signifikantně) vkládá jedno Sherlockovo vysvětlení režisér do úst nikoli Sherlockovi, ale paní Hudsonové. Scéna s hodinkami je pak vzata z povídky "Znamení čtyř", což je trochu škoda, protože ji už nebylo možné použít při jejím filmovém zpracování ("Poklad z Agry"). S předlohou ("Studie v Šarlatovém") pracuje film v některých místech překvapivě volně, což je zřejmě dáno nejen důrazem na zábavnost a komičnost, ale také možnostmi produkce (Dvojkolová drožka místo čtyřkolové, přestože se v textu výslovně zdůrazňuje, že šlo o drožku čtyřkolovou, vyasfaltovaná pěšinka k domu namísto blátivé, takže na ní logicky mnoho stop nezbylo, atp. atd.), snahou po větší filmovosti (zatčení J.H., "zkouška" jedu), a také snahou příběh zjednodušit, zpřehlednit a "zpochopitelnit" pro neznalého diváka (povšechně americký tabák oproti jednomu konkrétnímu, anglické "revenge" oproti německému "rache"). Tato posuny jsou místy snad nutné pro převod z literární podoby do filmové, ovšem příběh vcelku dosti zjednodušují a oslabují (především Sherlockovy vyšetřovací postupy, které se soudruhům asi zdály příliš složité). Místy sice dojde (kupodivu) i k obohacení příběhu (bývalý námořní seržant, "zkouška" jedu), ale s poněkud rozporuplným dopadem. Roztomilá je snaha zachytit způsob, kterým byli dokumentováni zločinci na konci 19. století a také půvabný hudební motiv, evokující (v daných souvislostech zcela případný) westernový nádech... Celkový dojem: 75% ()

SOLOM.

Také druhý díl má svižné tempo a hlavně přijatelnou stopáž. Atmosféra je místy lehce ponurá, ale zápletka nějak nevybočuje ze standartní detektivky. Mysterióznost tu tentokrát nedostala moc prostoru, ale za to se zde nešetřilo „britským“ humorem samozřejmě v ruském podání. Watson mi v tomto dílu přišel jako až moc velký „hlupák“, ale situaci naštěstí zachraňuje jak jinak skvělý Vasiliy Livanov coby Sherlock Holmes. Zatím jsem touto sérií velice mile překvapen a Maslennikov si zaslouží zcela po právu můj obdiv. Jenom bych si více přál zapracovat na atmosféře – zvláště ke konci, kdy nám vždy vzpomínkové scény objasní vraždu/y. ()

filmmovier

U Krvavého nadpisu jsem se opě skvěle bavil a to přímo neskutečně. Ať už u Sherlockových hlášek nebo při první čtvrthodince se Sherlockem a Watsonem. Opět je to něco úplně jiného oproti anglickým adaptacím. Toto je vtipnější a celkově mnohem zábavnější, nehraje se tu na atmosféru. Vasilij Livanov se mi vážně začíná zamlouvat. Jinak jsem rád, že se zde pátralo už od začátku a velmi mě zde potěšil inspektor Lestrade, velice vtpný chlapík. Naví je výborně natočené finále, kde je i náznak atmosféričky... Jinak pilotní díl bylo o něco lepší ale opět jsem se pobavil a dostal výbornou detektivku a rozhodně budu sledovat dál. A dost se mi líbí i titulní hudba... 80%. ()

Ironfood

o něco svižnější než seznamovací první díl a řekl bych, že i o něco více humoru. Ten je v šerlokovských příbězích dost důležitý, protože ty jeho dedukce většinou opravdu nelze brát vážně. Jinak tenhle případ se myslím v originálu jmenuje Studie v šarlatové a správě měl být v už v prvním dílu místo Strakatého pásu, jestli se nepletu. ()

KatRi

Po pomalejším rozjezdu prvního dílu, kdy se naši staří známí teprve seznamovali, je toto svižnější, dramatičtější a vlastně mi to z příběhů Holmese a Watsona utkvělo nejvíce. ()

MickeyStuma

Druhá epizoda ze dvou první minisérie je natočena podle knihy ´Studie v šarlatové´, kde literárně skutečně došlo k prvnímu setkání Dr. Watsona se Sherlockem Holmesem, ale protože sovětští tvůrci pojali oba díly po svém, a tento osudový fakt vložili do předchozího dílu s jiným příběhem nikterak nevadí. Příběh se nese ve zcela stejném duchu jako předchozí úvodní díl. Komornější a temnější atmosféra, inteligentní dialogy, bravurní výprava a ukázkové herecké výkony. A samozřejmě dějově věrný filmový přepis knihy. Není co víc dodat. ()

Tanmut

Velmi mě zaujala ukázka bertilionáže. Humor se dostává do popředí, ovšem musím si postěžovat: některé Holmesovy dedukce se mi zdají značně ochuzené a místy jako "šťastné trefy". ()

DZOUKR

Kostra příběhu zůstala zachována, ale spousta detailů, větších či menších, si změnili. Například nechápu, proč zde byl vrah nižší, když v knížce byl naopak nezvykle vysoký. Scénka s Holmesovým bratrem byla sice možná vtipná, ale naprosto přimyšlená. Nicméně na Rusáky byla celková atmosféra Londýna, i samotný Sherlock Holmes, naprosto povedené. Taky nepochopím, proč ve všech filmech 20.století, je Sherlock Holmes zobrazován jako naprostý gentleman (vůbec nevypadá na to že by užíval kokain) a vypadá vždy nejmíň na 40. Přitom, extra ve Studii v šarlatové, je popisován jako ,,mladý muž." ()