Dobrodružství Sherlocka Holmese a doktora Watsona

• Sovietsky zväz Priključenija Šerloka Cholmsa i doktora Vatsona
všetky plagáty
Krimi / Mysteriózny
Sovietsky zväz, 1980, 203 min

Strhující, originální, herecky mistrovsky zvládnuté - to jsou slova, která se vážou k ruskému seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlocku Holmesovi a jeho věrném pomocníkovi doktoru Watsonovi. Představitel titulní postavy Vasilij Livanov se touto rolí proslavil natolik, že je v proslulém muzeu na londýnské Baker Street popsán jako nejlepší představitel Sherlocka Holmese všech dob. Druhá série zahrnuje kompletní tři díly, které vycházejí z knihy A. C. Doylea Král vyděračů. V ní se geniální detektiv Sherlock Holmes se svým nerozlučným přítelem a kolegou doktorem Watsonem vydávají po stopách záhadného zločince, který na místech svých činů nechává jedinou stopu – podpis v podobě písmene "M". Netrvá dlouho a Sherlock odhalí, že mají tu čest s člověkem, jenž má na svědomí více jak polovinu neobjasněných případů v Londýně. Pomalu se tak přibližuje osudový souboj slavného detektiva s dýmkou a mimořádně bystrým rozumem s nepolapitelným "Napoleonem ve světě zločinu". A vyhrát může jenom jeden. (oficiálny text distribútora)

Campbell

Celkem zábavný seriál, i když musím podotknout že seriál s Brettem je o něco lepší. Profil Holmese vynikl byl dobrý, Watson byl divný, ale dialogy v celém filmu byly výborné, jen je my líto že jsem viděl bohužel všechny díly už předtím zfilmované, takže se žádné překvapení nekonalo. ()

Šandík

Tento konkrétní záznam zde na ČSFD se v zásadě vztahuje k "druhé sezóně", ovšem není to na první pohled nijak poznat, takže je dost zavádějící. Moje konkrétní komentáře tudíž hledejte u jednotlivých epizod, konkrétně u filmu "Král vyděračů", "Osudový zápas" a "Lov na tygra", případně u všech dalších jednotlivých dílů celé téhle vypečené série ;o) ()

SOLOM.

Také si myslím, že tato položka je na CSFD trochu navíc. Zvláště když zde jsou jednotlivé díly druhé série samostatně uvedeny. I proto se uchýlím jen ke krátkému shrnutí, protože své komentáře jsem již napsal ke každému zvlášť. Každý díl má své pro a proti. Bohužel z nich lze vycítit sestupnou kvalitu. Vasiliy Livanov coby představitel Sherlocka Holmese byl velice dobrý a je velká škoda, že jeho absenci ve třetím díle se moc nepodařilo nahradit. Dr. Watson totiž povětšinu času tahá za kratší konec pomyslného lana. ()

Kimon

První část s obalem se dvěma červenými kolečky obsahuje dvě povídky: 1. Seznámení a 2. Krvavý nápis. Druhá (poslední) část s obalem se dvěma modrými kolečky obsahuje tři povídky: 1. Král vyděračů, 2. Osudový zápas a 3. Lov na tygra. ()

filmmovier

Musím říct, že ruští filmaři řádně překvapili. Opravdu vydařená a super série. Vasilij Livanov Sherlocka fakt hraje bravurně, asi nejlépe hned po Jeremy Brettovi, tu postavu jsem mu fakt věřil. Jinak je v seriálu super prostředí, scénář je inteligentní, zápletky i zpracování super a ještě je to pořádně vtipné. Velmi příjemné překvapení, jsem opravdu nadšen. Prozatím tedy dávám 90%, vážně to stojí za to.... ()

Brejlil

Velice zábavný Holmes! Je zvláštní, že zrovna v SSSR se něco takového natočilo, zřejmě ale touha Rusů po největším detektivovi převážila ideologické nedostatky. Vasilij Livanov hraje Holmese jako člověka, který přesně ví co je, a jaké je jeho místo v Londýně 19. století. Je netrpělivý, občas nedůtklivý, ale dokáže se zakousnout, a má i smysl pro humor a nebere se úplně vážně. Dr. Watson (Vitalij Solomin) je mírně natvrdlý, ale nechybí mu odvaha. Pozoruhodná je výprava, která sice má své nedostatky (asfaltové cesty v parku např.), ale je zajímavé, co všechno se v Pobaltí dalo najít a že Anglie 19. století se dá objevit i na východě. Přičtěte ještě ruštinu, a výsledkem je kouzelně naivistické (nikoli naivní) dílko, po jehož shlédnutí se budete ještě chvíli lehce usmívat. Předlohy se drží celkem věrně, i když občas dochází ke spojení motivů z několika povídek. Díl 1. Seznámení. Přestože seznámení proběhne podle úvodních kapitol románu Studie v šarlatové, případ sám je povídka Strakatý pás. Doporučuji neodolatelně britskou snídani dr. Watsona. 2. Krvavý nápis. Až tento díl je adaptace románu Studie v šarlatové. ()