V roce 1942 obsadí Němci malou norskou rybářskou vesnici Trollness. Norové trpělivě snášejí německý teror a utlačování, protože očekávají tajnou dodávku zbraní od Angličanů. Pod vedením Gunnara Brogge (Errol Flynn) a Karen Stensgard (Ann Sheridan) připravují zničující útok na německé okupanty. (MacGuffin)

KarKulA

V roce 1943 jela Holywoodská válečná propaganda na plný otáčky a je fajn, že si WB pro svůj film vybrali i ne tak obvyklé téma jakým je norský odboj. Melodramatický příběh jehož hlavním lákadlem je přítomnost Errola sice je na hranici reality, ale jinak je to docela povedený počin, který dává velký prostor i mnoha dalším postavám a rozhodně se nedá označit za povrchní. Lepší 3*. ()

MickeyStuma

Americký protiválečný snímek, natočený ještě v době průběhu dané války, zaměřující se na události v malé norské vesničce, který svým pojetím na ničem nenechává niť suchou. Občané německou okupaci sice berou s neklidem, ale k řešení situace si ještě stále nejsou za jedno. Mají se jim postavit? Někteří jsou neutrální, někteří odmítaví. Někteří jsou však dokonce kolaborantsky na straně nacistů. Postupně se však názor mění s narůstající brutalitou německých vojáků. V hlavní roli Errol Flynn, známý především jako Robin Hood ´Dobrodružství Robina Hooda´ (1938). Sice se převážně jedná o dialogovou etudu, ale hrůzy války jsou ukázány dostatečně. Scéna s německým nacistou, kterak samopalem popravuje lidi ve městečku, je šokující až nadmíru. Němci tedy vesničku svírají, ale když tamní obyvatelé nemají zbraně, nic moc nenadělají. Britové jsou však se zbraněmi na cestě a tak následující události nabírají na intenzitě. Snímek tedy protiválečný, hrdinský a hlavně vlastenecký. Tvůrci kromě revolty vesničanů neopomněli ani špionáž, která sice vyznívá dobře, ale moc toho zase dohromady nenadělá. Po technické stránce je místy znát studiovost, avšak vlivem své doby to snad lze pochopit. Napínavá atmosféra znatelná je, i když to mnohdy přeci jen krapet zaskřípe. Nejedná se sice o snímek s přemírou válečných scén, či lecjakých partyzánských útoků a přestřelek, ale i bez toho příběh vcelku upoutá. Zvláštností je, že snímek jako celek v ledasčem hodně připomíná pozdější válečné či okupační snímky Sovětského svazu. A pro zajímavost, námět zřejmě převzali čeští filmaři k natočení snímku ´Nadlidé´ (1946). Společného toho mají vcelku dost, i když ten český je dost okleštěný. ()

Dale

Veľmi silný ľudský vojnový príbeh. Jasné, že trošku propagandistický, veď bol natáčaný počas vojny a bolo treba ľudí trošku vyhecovať, aby sa postavili nacistom, nič to ale neuberá na jeho dramatickosti. Tí, čo čakajú od vojnového filmu streľbu a boje, si príliš na svoje neprídu, až na záverečných 15 minút (hlavne scéna, keď farár kosí frickov samopalom z kostolnej veže nemá chybu), no napínavé to je dosť aj bez toho a nuda určite nehrozí. ()

Mol

TAKE ALL HIS BELONGINGS TO THE PUBLIC SQUARE AND BURN THEM AS A LESSON TO THE OTHERS! Ze začátku se mi film moc líbil. Norská vesnička, roztomilé modely, náckové a proti nim charismatický Errol Flynn. Jak ale stopáž ubíhá, tak se z válečného dramatu sklouzne do melodramatu a nedostaneme se z něj až do závěrečných jatek. To by mi až tak nevadilo, protože jsem něco takového očekával. To ticho před bouří vždy umocňuje prožitek. Bohužel závěrečná akce je pro mě téměř nekoukatelná. Obyvatelé vesničky Trollness jdou proti kulometům a nikdo z nich se za nic nekryje. Jejich ztráty jsou obrovské a zbytečné a viděl jsem opravdu jen jeden záběr, kde byla použita mrtvola jako lidský štít. Dvouhodinová délka tomu taky moc nepomáhá. Je to škoda, protože si myslím, že kdyby se závěrečná 'bloodbath' natočila trochu inteligentněji, tak by se jednalo o solidní válečný snímek. Takhle je to v mých očích jen podprůměr. Promiňte mi to, pane Flynne. ()

liquido26

Tak když jsou teda ty vánoce, tak budu hodnotit trochu mírněji :-D Edge of Darkness je propagandistický film o norském odboji za druhé světové dálky. Ukazuje nám jedno malé rybářské městečko, které okupují skopčáci, nicméně hrdí Norové se nedají a kují pikle, jak se nezvaných hostů zbavit. Ano, jak píše Karkula je to na hranici reality. Hlavně si neumím představit, že by velitel německé posádky znal jména všech vůdců odboje a nenechal je pro výstrahu popravit a místo toho je nechal běhat po městě jako by se nic nedělo. Pak taky ten anglický agent byl docela zvláštní. Příběh je již od prvních minut jasně daný, možná že by neškodilo trochu víc akce, ale jinak to byl dobrý film, který mě bavil, takže slabší 4*. ()

• Produkciu filmu sužovalo počas natáčania množstvo problémov. Medzi hlavné patrili tieto dva: Hlavná herecká dvojica Ann Sheridan sa v tom čase rozišla so svojim manželom Georgom Brentom, a Errol Flynn bol obvinený zo znásilnenia. Neskôr bol Flynn ale oslobodený. (westerns)
  • Samopaly, ktoré nemeckí vojaci vo filme nosia, sú samopaly Thompson americkej výroby upravené tak, aby vyzerali ako nemecké samopaly typu MP-38 a MP-40. (westerns)