Madžin tantei Nógami Neuro

• Japonsko 魔人探偵 脳噛ネウロ (viac)
Animovaný / Fantasy / Komédia / Mysteriózny
Japonsko, (2007–2008), 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Júsei Macui (komiks)

Takehito Kojasu, Romi Paku, Akihiko Išizumi, Akio Ócuka, Daisuke Namikawa, Kazuja Nakai, Nozomu Sasaki, Rika Macumoto, Šózó Iizuka, Susumu Čiba, Tomokazu Seki (viac)

Neuro Nougami je démon, ktorý sa živí, a to doslova, záhadami a hádankami, pochádzajúcimi z ľudského sveta. Pokrmom, ktorý mu prinášajú, je negatívna energia zo zločinov, ktoré ľudia spáchali alebo ich plánujú vykonať. Keďže je démon, musí ostať medzi ľuďmi nepovšimnuteľný, a preto uzavrie dohodu s Yako Katsuragi, ktorá mu pomáha riešiť všetko tieto záhady. S jej pomocou môže zostať v utajení a uspokojiť aj svoj apetít. (Carol Pifková)

Subjektiv

Mladičká Yako vede soukromou detektivní agenturu. Přesněji řečeno, vede ji jen na oko, skutečný ředitel je obyvatel světa démonů Neuro. Ten se svými nadpřirozenými schopnostmi rozlouskne každý oříšek ze sadu zločinů. A rozlousknutý oříšek pak samozřejmě sní. Doslova. Další zaměstnanci jsou bývalý mafián Godai a neposedný cop Akane. Yuki a Neuro pak v řešení případů soutěží s poměrně schopným detektivem od policie Sasazukem... Majin tantei nepatří k povedeným detektivním seriálům. Podíváme-li se na desatero pátera Knoxe, které by měla dobrá detektivka víceméně dodržovat,zjistíme, že leckteré je v tomto případě porušeno. Předně nemáme k dispozici všechny indicie, které má detektiv. Zločiny jsou páchány pomocí nadpřirozených sil nebo komplikovaných zařízení, které by v reálu nemusely fungovat atd. atd. atd. Vlastní nápad s čarovným detektivem mi nepřijde úplně šťastný. Mám za to, že diváci detektivek mají raději vítězí-li detektiv pomocí důvtipu, nikoli pomocí čár a már. Ne že by Neuro dedukci nepoužíval, ale jeho úvahy trvají jen chvilku. Po odhalení pachatele se tento promění ve svou démonickou formu, během které vysvětluje svůj motiv, po kterém kupodivu Neuro příliš nepátrá. Onen motiv je snad ve všech případech dosti ubohý a hloupý. Všichni pachatelé jsou v jádru šílenci, což diváku záhy začne připadat stereotypní. Dalším problémem je, že 20 minut je na dobrý a promyšlený zločin a vyšetřování málo, zločinci, zločiny, indicie, podezřelí, všechno je děsně povrchní. Ech, co to žvaním, nikoli podezřelí, ale podezřelý. Ano, je obvykle jen jeden a logicky je totožný s pachatelem. Pokud jich je víc, oněch 20 minut je neumožní přesvědčivě vykreslit. Divák navíc pachatele hned uhodne, a to i bez nutnosti cokoliv dedukovat. Autory však dvacetiminutové omezení neomlouvá, není přeci problém jeden případ natáhnout do více dílů. To se občas stane i u Neura, ovšem výsledek není valný. Např. v případě "Denjin HAL" je pachatl téměř od počátku známý a zbylé díly se zaměřují jen na boj proti němu. Pokud někdo přesto touží po detektivním anime, ať raději šáhne třebas po Tantei Gakuen Q. Lepší **. ()