Tráva je zelenější

• Veľká Británia The Grass Is Greener

Victor Rhyall a jeho manželka s chlapeckým jménem Hilary žijí na zámku. Nechávají si sice od svého jediného sluhy říkat Sire a Lady, z existenčních důvodů však velkou část svého domu obětovali turistům a žijí tak za dveřmi s cedulkami Privat. Charles Delacro, jehož dědeček stejně jako dědeček Hilary pocházel z Francie, je znuděný americký milionář, který na podobné cedulky kašle. Tak se seznámí s Hilary, která se zpočátku jeho vpádu do soukromí brání. Charles je však milý, pozorný, bohatý muž, toho času pobývající v blízkém Londýně, pro stárnoucí ženu se dvěma dětmi ideální partie pro decentní milostný románek. Sir Victor však Hilarinu výmluvu o cestě ke kadeřníkovi prokoukne a rozhodne se svou manželku trochu vyzkoušet. Pozve Charlese na víkend. (dopitak)

Mol

YOU TAKE YOUR BOYFRIEND, I'LL TAKE MY FREEDOM, AND I'LL BE ON THE RIVIERA BEFORE YOU!! Herecké obsazení skvělé, scénář totální trash. Naprosto amorální a nudné pasáže střídají další amorální a nudné pasáže. Většinu času se tak mlátí prázdná sláma. Hilary se s Charlesem zamilují během 20 minut a pak se film snaží celou dobu vykřesat alespoň nějakou vtipnou scénu. To se mu ale nedaří a tak jediné "vtipné" co přijde je rozhovor po telefonu. Jako vrchol filmu je rozhodně duel, ničeho lepšího se nedočkáte a tak pokud nejste vyloženě fanoušci pana Granta nebo pana Mitchuma, radím vám, vyhněte se tomuto snímku obloukem. ()

misterz

Opäť sa mi raz potvrdilo, že sa mi tento miláčik Hollywoodu do komédií moc nehodí. Omnoho radšej ho mám v pozícii romantickej drámy. Po hereckej stránke Cary Grant robil čo mohol, no bolo tu cítiť veľké obmedzenie v podobe priemerného scenára, ktorý so sebou nepriniesol ani romantiku čo by chytila za srdce a ani komédiu, na ktorej by som sa z chuti zasmial. Potešilo ma len finálne rozuzlenie toho milostného trojuholníka a Grantovo riešenie situácie. A to aj napriek tomu, že keď sa nad tým človek zamyslí, tak mu to príde dosť naivné a detinské. Priemer. 60/100 ()

M.E.J.L.A.

Natočit nepovedený film s takovým obsazením je umění, chce se skoro říct. Chemie mezi ústřední čtveřicí naprosto nefunguje (hlavně spojení Grant-Mitchum je strašně nešťastné), divadelnost čpí z každého záběru (recitování replik, očividné rozdělení na dějství a herecké výstupy), britskost naráží na americkost. Jediný trochu světlý (a originální) okamžik představuje vtipná scéna rozhovoru přes telefon. ()

r007

Nevím, čím to je, ale tento film je i přes výborné herecké výkony jen průměrný. A přitom scénář je obdivuhodný ! Natočit takový film o nevěře bylo dost neobyčejné. Ale mohlo to být i lepší. Podle mě by Carymu lépe slušela role svůdce. Ale protože s Deborah už podobný příběh natočil, musela by hlavní ženskou roli hrát nějaká jiná herečka.A to by byla škoda, protože předvedla nádherný výkon. Problém by však byl. kdo by mohl Carymu konkurovat. A možná v tom byl ten háček. Už od začátku je jasné, že Carymu nemůže konkurovat nikdo ! I když tentokrát je jeho povětšinou obrýlená vizáž poněkud upozaděna, tak všem je jasné, že Hillary nakonec stejně zůstane a nikam neodjede. Po druhém shlédnutí jsem musela přidat jednu hvězdu za brilantní dvojsmyslné dialogy . Asi by se film vyjímal lépe na divadelních prknech. ()

Oskar

"Tráva na druhé straně plotu je vždycky zelenější." Lord a lady Rhyallovi žijí v apartním zámečku, který spravuje britská vláda, a berou s letargickou ironií, že se stali součástí turistické atrakce. Být exponátem je dobrý job. Mají tak dost času a soukromí ke čtení bulvárních novin, popíjení whisky a vzájemnému škádlení. Dokud do jejich soukromí nevpadne Američan, který by za své peníze rád dostal něco víc než ostatní... Film začíná titulkovou montáží, v níž se na trávník připotácejí čtyři batolata. Cary Grant, Deborah Kerr, Robert Mitchum and Jean Simmons, praví titulky. Možná je to jen náhodně volený způsob oživení titulků, možná je to ale návod, jak ten film sledovat. Tráva je zelenější je výhradně konverzační film, kde se nic neděje a i z okolních reakcí vidím, že mnohým nejspíš připadal nudný. Nemusel, kdybyste přijali tu zvláštní nadsázku, ten fakt, že postavy mají dětskou mentalitu. :-) On to není takový ten typický případ hysterické komedie o domnělé nevěře, jakých jsou tucty a kde se ze všeho dělá aféra. Cary Grant prostě žárlí na nového kluka v ulici a je ukřivděný, že si jeho žena hraje víc s ním. A je to vtipné právě proto, že všichni zúčastnění jsou lidé staršího středního věku. Musím pochválit celé obsazení. Deborah Kerr je příjemně civilní herečka, která má noblesu sama v sobě a nemusí proto sázet na vnější afekt zdvižených malíčků. Klasicky krásná Jean Simmonsová v roli husy prokazuje sympatický smysl pro humor a ani na Roberta Mitchuma jsem kupodivu nepohlížel jako na vetřelce, který "nemá v mém žánru co dělat". Cary Grant se zjevně cítil dobře v roli, kde konečně nemusel hrát něco, čím není, a která je naštěstí víc komediální než romantická. Takže i když nejde o žádnou převratnou věc, za jejich příjemnou společnost a rozverné dialogy s radostí dávám 70% ()

• Příběh vychází ze stejnojmenné úspěšné britské hry Hugha a Margaret Williamsových. (Pavlínka9)
  • Cary Grant v jednu chvíli uvažoval, že v tomto filmu hrát nebude, a neoficiálně svou roli nabídl Rexi Harrisonovi, který souhlasil. Poté, co mu zemřela žena, byl ale donucen z projektu odstoupit. (Pavlínka9)
  • Režisér Donen chtěl do role Charlese Delacra Roberta Mitchuma, Grant na tuto pozici chtěl Noela Cowarda. Nakonec ho ale zahrál Moray Watson, který tuto roli ztvárnil i v původním divadelním prostředí ve West Endu. (Pavlínka9)