Ve světě, kde všichni mluví pravdu, vynalezl scénárista lež. Tím mění nejen povahu filmové tvorby, ale vytváří také základ nového náboženství. A nakonec, po velkém úsilí, získá dívku svého srdce.  Film Umění lhát se odehrává v alternativní realitě, ve které lež – ani jakýkoli koncept lži – neexistuje. Všichni (včetně politiků a reklamních pracovníků) mluví pravdu a nic než pravdu, aniž by pomýšleli na následky. Jenže jednoho dne smolař jménem Mark Bellison (Ricky Gervais) v sobě náhle odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci velmi rychle vymknou z rukou – lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat za, ehm, evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově, tedy kromě ženy jeho srdce… (oficiálny text distribútora)

Rosaviva

Musím říct, že nápad na zápletku to byl opravdu originální, ale i tak jsem od toho moc nečekala. Ovšem byla jsem poměrně překvapená, protože to docela utíkalo a občas jsem se dost pobavila. Neříkám, že mě to tak oslnilo, že si to v nejbližší době pustím znova, ale byl to poměrně příjemně odpočinkový film. 3* ()

Zeebonk

Ricky Gervais je zřejmě fascinován posmrtným životem a když mu bylo při natáčení Města Duchů striktně zakázáno kecat rejžovi do řemesla, tak si neodpustil aspoň sáhodlouhý dialog na toto téma ve svém (filmovém) režijním debutu. Mně se hodně líbil námět - svět ve kterém všichni mluví pravdu, teda kromě Rickyho a kam až to může takový prolhaný parchant dotáhnout. Jenomže Umění lhát je ve výsledku hrozně plytké, chybí tomu spád, romantická vsuvka je otravná a těch 99 minut se příšerně vleče, ten chlap má halt talent udělat z tak zajímavého námětu extrémně nudnou podívanou, snad jeho další film bude lepší. A taky že je. ()

gudaulin

Většina komentářů tvrdí, že film je výrazně lepší ve své první polovině a potom upadá do bezradnosti. Vidím to přesně naopak, první řeknemě třetina snímku se snaží o komedii a ždímá vlastně jediný pořádný nápad (pochopitelně nikoliv originální) o světě, který nezná lež a přetvářku. Jenže ten vtip je často jalový a patří spíš do podprůměru. Až jsem si říkal, že pro baviče světového formátu, za jakého je Gervais obecně považován, je tahle prácička nedůstojná. Ještě ke všemu ten svět je nedotažený, vzpomněl jsem si, kolik týdnů, ba měsíců, času potřebovali Monty Pythoni k napsání svého Života Briana, tady se scénárista moc nenadřel. Ve druhé třetině, kdy se náš hrdina naučí lhát, se film vyšvihne do vyšších obrátek, protože po první lži se záhy zrodí co jiného než náboženství. Na druhou stranu i tady je potenciál nepoměrně větší, než na co se tvůrci zmohli. Je to jakobyste získali milionové dědictví a bavili se tím, jak bankovky hážete do kanálu. Zatímco komediální rovina nefunguje, přinejmenším ne tak, jak by člověk očekával, film je mnohem pevnější v kramflecích v žánru romance. Ta v poslední třetině graduje a i když ani tady nejde o nalézání zbrusu nových konceptů, tak můžu říct, že romantická linie u mě plně obstála, přestože si umím představit lepší herečku než veskrze průměrnou Jennifer Garner. Obecně platí, že čím vážnější polohu tenhle kousek během své stopáže zvolí, tím líp funguje. Celkový dojem: 55 %. ()

Omnibus

Komedie, dokonce romantická? Ani náhodou! Jen drsná (pravda, na můj vkus trochu zbytečně krotká) ukázka, do jaké prdele by všechna ta totál pravdomluvnost vedla. Protože život jen v pravdě...? Bez milosrdných či sociálně nutných lží? To by bylo k uzoufání a šílený opruz. A navíc, co potom s naší existenciální úzkostí ze smrti a z prázdnoty po ní... viďte, lidičky? Lži jsou fajn. Jsou příjemné, hřejivé a konejšivé. Například lži o krásném místě, kam půjde duše, které v nemocnici říká své umírající mamince její syn. Chtěl bych se taky naučit krásně lhát. Zatím mi to moc nejde (věř, kdo chceš), ale Ricky Gervais mi už ukázal cestu... Děkuju. ()

Pethushka

Kromě toho, že jde o docela dobrý nápad tu moc pozitiv bohužel nevidím. Ricky Gervais rozhodně nepatří mezi moje oblíbené herce a často mi je dost nesympatický. Do hlavní role se mi nehodí už vůbec. A jelikož tenhle film stojí hlavně na něm, nebylo tu nic, co by na mě udělalo dobrý dojem. A to nemluvím o nedomyšlených situacích, které by tvůrci určitě zvládat měli. 1,5 * ()

• Film se natáčel ve městečku Lowell, ve státě Massachusetts v USA. Kostelík, ve kterém se odehrává svatba, se nachází v Sudbury v Massachusetts. (don corleone)
  • Film se v průběhu natáčení jmenoval "This Side of the Truth",ale během produkce se rozhodl režisér pro název "The Invention Of Lying", který je dle jeho slov výstižnější. (don corleone)
  • Během celého filmu nevysloví slovo "lež" ani jedna z postav, použije ho pouze vypravěč. (don corleone)

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

27.06.2021

Prvním novým Star Wars filmem po skončení ságy o rodině Skywalkerů by se měl stát Star Wars: Rogue Squadron, který chystá režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman). O ději se zatím příliš neví, jen že… (viac)