Nezdolný Everest

• Česko Everest: za hranice možností (viac)
USA, (2006–2009), 14 h 20 min (Minutáž: 44–48 min)

Scenár:

Steve Eder

Kamera:

Matt Green

Mark Inglis

Série z produkce Discovery Channel o expedicích na Mount Everest žánrově mezi dokumentem a reality show. Každá sezóna zachycuje výstupy jednotlivých expedic po severní straně z roku 2006, 2007 a 2009, všechny pod taktovkou novozélandského horského vůdce Russella Bricee. Díky všudypřítomné kameře a speciálním kamerám umístěnm na helmách šerpů, můžeme být svědky napínavého boje horolezců (jak profesionálů, tak amatérů) v drsném prostředí nejvyšší hory, který je často pouze zosobněním zápasu se sebou samým. (void)

filmmovier

Dokument, o kterém jsem si myslel, že mi podá mnohem drsnější atmosféru lezení na Everest, ale až na dva poslední výborné díly první série (víc jsem zatím neviděl) je to vlastně celkem nuda. Ale je to celkem kvalitní nuda se sympatickými lidmi (většinou z nich), kteří mají neuvěřitelný zápal a nadšení a kteří jsou ochotní udělat všechno proto, aby se dostali na vrchol. Jak ale dokument ukáže, ne vždy se to povede. Spoustu situací na mě působí hrozně nahraně, ale ať je to jak chce, já jsem u toho bavil a největší frajeři jsou stejně šerpové a mají můj neskutečný obdiv, než ti, o kterých je tenhle seriál primárně. Jedna série mi úplně stačí, ale i tak je to za 75%. ()

MartinNDL

Zlej sen profesionálních horolezců. Komerční výprava narvaná amatéry, kyslíkem a chudáky šerpy, kteří jim vydláždí cestu kilometry jistících lan a spoustou O2 bombiček až k vrcholu. Takže neuvidíte Radka Jaroše nebo Martina Minaříka, jak podávají špičkové výkony v obtížném terénu alpským stylem bez kyslíku. Jenže tohle taky není k zahození. Jednak mě potěšilo, že se jde normálkou ze severní strany, kterou jsem neznal tolik jako tu jižní a taky si uvědomíte, kvůli jakým trotlům musel v 96tým umřít Hall a Fischer. A abych byl korektní, tak uvidíte i frajera bez nohou nebo astmatika, což jsou i s pomocí šerpů velký borci. Everest je úžasná hora a vzhledem k tomu, že záběrů s elitními horolezci je dost, není špatný, že díky Discovery máme teď téměř kompletní představu o tom, kteří lidé se o zdolání pokoušejí. Ještě by to chtělo video s "kolibříkem" Bémem, jak ho tlačí skupina šerpů na summit. ()

Ajinka126

Nelíbí se mi, jak to celé degraduje tento krásný a nebezpečný vrcholový sport. Nelíbí se mi, že je všechno na prodej a že boaháči, kteří si myslí, že jsou neohrožení, riskují životy "šerpů", kteří jim dělají průvodce. Nelíbí se mi, že se z Mount Everestu stala atrakce, jejíž krásu teď hyzdí odpadky. Ale i přes to všechno bylo krásné nahldéhnout do takové expedice.. ()

ledzepfan

Zavedl bych to jak v Bhutánu: Nad 6000mnm. vstup zakázán-nazdar.... Takhle si tu stejně jen banda pracháčů s hromadou vybavení, šerpů, asistentů, trenérů a poradců honí ego jak vylezli na ten nejvyšší Everest. Zůstává po nich jen bordel a skála ze které se duchové už dávno odstěhovali někam dopryč (kdo by taky chtěl bydlet v lunaparku). ()

rastlinka

Fantázia! Ťažko hľadám slová k opísaniu toho, ako som nadšená. Jeden z najsilnejších filmových zážitkov. 270 neuveriteľných minút na jeden hlt a hladina adrenalínu sa vyšplhala do poriadnych výšok (aj keď je jasné, že ani zďaleka nie do takých, ako u účastníkov expedície:) Fanúšikom hôr a lezenia odkazujem len jednu vec - povinnosť!!! Toto vás nemá šancu sklamať. Minútu čo minútu sa dejú také veci... Neskutočné zábery (asi najlepšie z hôr a reálnych situácií z čelových kamier, aké som doteraz videla), napínavé príbehy plné emócií a odhaľovania vnútra lezcov a ich odvahy, sily, sebazaprenia, srdečnosti, či ochoty pomôcť. Ale aj obraz obrovskej hlúposti (budete si vravieť - je ten chlap normálny? nech už ide konečne nadol!) a silných ambícií napriek tomu, že ohrozujú nielen svoj vlastný život... Dokument plný vášní, lásky, smrti a nezabudnuteľných záberov. Jednoducho - istotka. ()