Hranice

(študentský film)
  • angličtina The Border (festivalový názov)

Příběh o člověku, který se na konci čtyřicátých let na útěku před komunistickým režimem pokusil jako mnozí jiní překročit ilegálně československé hranice a stal se obětí historicky doložené hry bezpečnostních složek totalitního režimu, takzvané akce Kameny. Projekt Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku je debutem scenáristy a režiséra Martina Koppa. (oficiálny text distribútora)

Petrus1

Asi po pěti minutách jsem zjistila, že už jsem to jednou viděla, takže jsem věděla, jak to dopadne. Ale když jsem na to koukala poprvé, tak si pamatuju, že sem z toho byla celkem vykulená. O něčem takovém jsem neměla ani páru. To je nečestné a nesportovní, to by Mirek Dušín nikdy neudělal, takhle si posunovat hranice! Ale něco takovýho se od komoušů dalo čekat! Svině jedny svinutý! S čím přijdete příště? ()

igi B.

Kostrbatě napsaná, pojednaná i natočená historka na politicko historický námět, bohužel však skoro až stylem části nějaké epizody "Majora Zemana"... Snad na objednávku teď už nevím jaké instituce (?) - viz závěrečné titulky... :-o . . . No, vyrostl nám v podobě páně rejžiséra další řemeslník rutinér. Předpokládám, že agenti seriálových produkcí už hoří netrpělivostí, ale možná se chlapec propracuje i do ČéTéčka. A to bude taky jeho tečka. Protože jestli tohle je nějaká prvotina >mladého talentovaného< , tak to mi teda... (třeba natoč pivo... ;o) . . . Ale co už... Kdyby si aspoň ohlídal ty reálie, že. Ten agitační plakát na téma VŘSR a numera na dveřích v estébácké vyšetřovně tedy rozhodně nevypadaly na konec čtyřicátých let - spíše tak normalizaci, to už jsem vnímal za hranicí diletantství... .-/ - - - - - (Poprvé viděno 17.2.2009 na ČT2, komentář zde jako dvanáctý - 17.2.2009 ()

Lish84

Film se snaží o překvapivou pointu, ta ale překvapí jen neznalého člověka, který o tzv. akci Kameny ještě neslyšel. Já už o ní kdysi viděl dokument, takže takový konec jsem očekával. Nicméně tvůrci se snaží: např. když roli amerického vojáka hraje Pavel Kříž, ale schválně mu zprvu není vidět do tváře, aby snad divák z faktu, že Američana hraje Čech, něco nevytušil. A moment prozrazení pointy je doprovázen hned několika rychlými flashbacky, aby byl divák překvapen s ještě větší razancí. Zpracování je pěkné a moderní, označit ho za vynikající by bylo přehnané, kvalitní však určitě je (zejména na české poměry). ()

mustafa

Sdělení filmu je chvályhodné a je dobře, že se někomu povedlo na tento problém poukázat. Bohužel jsem ve filmu postrádal jakoukoliv atmosféru a nějaký moment překvapení. Hlavní pointa filmu je jasná po pár minutách, což určitě není dobře a film to v celkovém výsledku velmi sráží (nejvíce mě iritovala scéna s rozsvícením lampy a následného "odhalení"). Upřímně se musím doznat, že mi vadila postava a výkon Martina Hoffmana. Jeho postava je naprosto neživá, chladná, odevzdaná a u herce jsem postrádal nasazení, které by postavu dokázalo polidštit a divákovi přiblížit a vykreslit emoce. ()

Jara.Cimrman.jr

"Půjdu kamkoli, kde se lidi neoslovují soudruhu." Novinář Karel Rubeš již za pouhý rok vlády komunismu dokázal získat k systému tolik odporu, že se rozhodl pro emigraci. Narazil však na skvěle propracovanou akci STB s krycím názvem Kameny a užil si svůj skok na špek. Já jsem se tedy moc nebavil, protože o Kamenech jsem leccos slyšel, viděl i četl a pokud tento snímek touží po srovnání s šestým případem majora Zemana s názvem Bestie, tak pro mě je tentokrát Honza Zeman jednoznačným vítězem. ()