Kriminálka Anděl

TV spot 3
Česko, (2008–2023), 71 h 45 min (Minutáž: 53–60 min)

David Švehlík, Marek Taclík, Martin Stropnický, Ladislav Frej st., Michal Novotný, Miloslav Mejzlík, Helena Dvořáková, Jan Skopeček, Igor Chmela (viac)

První klapkou odstartovalo v pátek 28. března v Praze natáčení původního seriálu TV Nova s názvem Kriminálka Anděl, který chce být novým typem českého kriminálního seriálu, podívanou plnou napětí s moderními obrazovými postupy, který představí Prahu jako těkavé, rychle tepoucí, moderní kosmopolitní město, jež však má i své temné stránky. Každá z epizod seriálu přinese jedno pátrání inspirované skutečnými kriminálními případy. Na oddělení fiktivní pražské Kriminálky Anděl pracuje tým celkem pěti hlavních kriminalistů, kteří pátrají po pachatelích nejzávažnějších trestných činů - loupežných přepadení, úkladných i sexuálně motivovaných vražd. Šéfuje mu nejstarší a nejzkušenější Ivan Tomeček (Martin Stropnický). Jeho kolegy jsou nováček Tomáš Benkovský (David Švehlík), praktik Oliver Hajn (Marek Taclík), dokumentarista Rudolf Uhlíř (Michal Novotný) a policejní psycholožka Jana Chládková (Helena Dvořáková). Jejich důležitým spolupracovníkem je patolog Karel Benkovský (Ladislav Frej). Celé oddělení řídí vrchní ředitel kriminálky Milan Horký (Miloslav Mejzlík). (TV Nova)

kOCOUR

Překvapivě nevtíravé a chvílemi dokonce koukatelné. Dialogy se dají poslouchat, rozklepané vizuály přetažené přes filtry už mi lezou ušima, ale v českém rybníčku je to událost nevídaná. Přijít Anděl před Las Vegas, Miami, New Yorkem a ostatními bruckheimerovskými sériemi, řekl bych, že Češi jedou a umějí zabrat. Takhle je to něco podobného jako když v Rusku vznikne Noční hlídka pět let po Matrixu. Chvíli můžete být hrdi, ale pak se stejně vrátíte k originálu. (dodatek o dialozích: po určité době bohužel zvětraly, stejně jako všude jinde. Škoda, škoda.). ()

Gemini

První český pokus o krimiseriál ze soudobé vlny vizuálně děsně efektních kousků. Pokus překvapivě dobrý, a to dávám "jen" 50% - z toho si můžete udělat obrázek o tom, jak špatné jsem to čekal;) Pomiňme obrovský humbuk, který novácky tradičně předcházel premiéře a napřesdržkovou reklamní smršť, která diváka opět dostihla deset minut po začátku prvého dílu (už tak o deset minut zpožděnému díky kvalitnímu zpravodajství a ještě lepším sportovním novinám), a věnujme se seriálu samotnému. Jak už jsem poznamenal, obrazově to bylo poměrně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí ze "západu", hudba byla také fajná, ona vůbec technická stránka v tomto oboru nevzdělaného diváka (mě) neurazí. Tolik k formě, teď obsah...vzhledem k doposud napsanému textu a avizovanému hodnocení je asi jasné, že tady bude problém, respektive několik problémů. Problém prvý - postavy jsou sice vyskládány do povinně jakžtakž pestré stylové palety, ale nedovíte se o nich zhola nic. Problém druhý - tihle divákovi celkem lhostejní hrdinové pronášejí své repliky třemi způsoby: věcným až smrtelně vážným tónem, bezmocně zhnuseným tónem a škodolibým tónem, přičemž to bohužel ani v jednom případě nezní přirozeně. Kupodivu vyrovnaný je poměr zápletek originálních a již několikrát jinde viděných, ale třeba díl s parkourovým vrahounem naprosto likviduje rádobyvtipný senilní svědek a dá se říct, že povinných vedlejších postaviček evokujících třeba chodící kriminální ústřednu Ivy Janžurové z Malého Pitavala je rozhodně víc, než je zdrávo. Na druhou stranu třeba Igora Chmelu v jeho roli zručného manipulátora a především děsného hajzla/domácího násilníka nelze označit jinak než jako až pod kůži libového. Zkrátka a dobře, není toho málo, na čem by se dalo a mělo ještě pracovat, ale mohlo to být znatelně horší. 50% a poznámka, že velký nos ne vždy velkého ducha značí:) ()

Tosim

Tak předně - všechny ty americké kriminálky jsou naprosto průměrné. Narativní linie totiž najdeme ve všech detektivkách, od Agathy Christie, přes Hlavního podezřelého až třeba k inspektoru Borůvkovi. Američani je neumí tak dobře, a tak kladou důraz na věci, jako jsou třeba vědecké metody, které se jinde nerozebírají, protože se s nimi počítá prostě automaticky. No a "česká verze?" Kopírování cizích vzorů vám přestane vadit u druhého dílu, je škoda, že se toho o postavách moc nedozvíme, ale i tak tenhle seriál kvalitativně stoupá. Od prvního dílu, který byl z hlediska zápletky velice průměrný, se toho hodně zlepšilo. Jasně nejlepší český seriál podzimu 2008. ()

J*A*S*M

Žádnej zázrak, snaha za každou cenu napodobit CSI je místy až komická, ale díky bohu za ty dary. V záplavě vztahových seriálů působí Anděl docela svěžím dojmem. ()

Isherwood

Zatím příjemné překvapení. Konečně herci neodříkavají dialogy do statické kamery a děj řeší i něco jiného než pokřivené rodinné vztahy. Těším se na další díly, to jsou mi panečku věci... Čtyři (ale i ty dvě) si nechám do zálohy. ()

Renton

Kolín, Miami, New York, Las Vegas, Praha. Všude mají stejné krimi problémy. Reklama "až" po jedenácti minutách děje je však vážně na zabití - a tahle party by vraha jistě našla - ve velmi poomaaléém tempu. Avšak neshledávám téměř žádný důvod, proč ztrácet čas i u dalšího pátrání. Slabé! ()

Karlos80

Pokus-snaha o českou CSI kriminálku, takový pitival po pětadvaceti letech alespoň co se týká známé policejní praxe ve skutečných případech. Tedy žánr který tady tak dlouho alespoň v nějaké slušné podobě chyběl..Samotný úvod-znělka i hudba jako když z oka vypadly slavným americkým L.A. kriminálkám..Insiprace tedy na místě..Vyšetřovatel Stropnický podle mého-taková malá katastrofa už jen čekám kdy vyberou ještě Žilkovou (pak si mohou střihnou duo po česku Dempsey & Makepeace). Ne, teď vážně opravdu mohli vybrat lépe třeba charismatičtějšího Vašuta nebo Bartošku hodili by se určitě víc a tím nemyslím jen co se týká vizáže..Po prvním pilotním dílu je toho opravdu hodně co by se seriálu dalo seriálu vytknout (proto věřím v nějaké to zlepšení, v tuto chvíli bych zatím vyzdvihl především kameru, překvapivé obrazové postupy a nějaká ta realičnost jednotlivých případů je zde na místě také). Jinak tedy zatím slabší průměr uvidíme jak-si tento nový Novácký projekt povede dál a já si myslím že průměr by to nakonec na naše poměry mohl i být. Jsem zvědav i na samotnou vyrovnanost jednotlivých dílů pokud mi to tedy čas dovolí rád bych jich shlédl co nejvíce.. Apropo proč zrovna Anděl proč ne Praha:-)? ()

Zeck

Jednou jsem sledoval dokument o čínských Mercedesech. Mají podobný znak, podobný tvar, podobný vzhled. Rozdíl je, že stojí v přepočtu 50 000,- Kč a člověk se v nich zabije při nárazu v 50 km/h. Tento seriál Novy je uplně to samé. Sice vám neublíží fyzicky, ale ve srovnání s americkým originálem je směšný. ()

Kulmon

Stupidní scénař, debilní dialogy, trapné herecké antivýkony, naprosto nerealistické ztvárnění kriminalistické práce, nuda, nuda, nuda, klasická Nova, chce se mi blít. A navíc, vybrat do hlavních tří mužských rolí tři herce, kteří jsou naprosto nevěrohodní, to už je majstrštyk! Ani nevim, za co vlastně vůbec dávám tu jednu hvězdičku. ()

Jara.Cimrman.jr

"Čistej průstřel. Pumpa nepumpuje." Kriminálka Anděl je zvláštní. Některý epizody jsou originální, některý průměrný a některý padlý na hlavu. Někdy se policajti chovají profesionálně, jindy chybují (což je v pořádku) a občas vyšetřují jako herci převlečený za policajty. Prostě to vypadá, že se na odborným dohledu střídali borec z vražd, snaživej obvoďák a sekretářka z policejního prezídia. Takovej dojem to ve mně zanechalo. A nejvíc mě samozřejmě bavil Oliver, protože takhle sarkastickejch operativců jsou plný kriminálky. ()

CheGuevara

Anděl má toho do sebe ale opravdu hodně. Taclík si konečně našel svoji hereckou polohu a zbytek si zahrál tu "svoji". Konečně tak není problém v obsazení, ani v dobře odkoukaném audiovizuálu. Problém nastává v tom, že Anděl postrádá drajv zámořských vzorů. Zatímco kriminalisté z Las Vegas tahají jedno eso za druhým, tak českým kolegům by to nestačilo ani na full-house. Tohle pořád zavání starou českou školou, kde se divákům víc vysvětluje, než ukazuje. Navíc by si mohli více vyhrát se závěrečnou pointou, aby byla opravdu úderná, ale přesto naprosto přirozená. První díl tedy v podstatě v pořádku, až na to, že úplně stejný měli i u Mesta Tienov. Avšak napotřetí by mě to už asi opravdu nebavilo. ()

xxmartinxx

První Dojem: Na tohle jsem koukal skoro bez zájmu. Nakonec to dopadlo zhruba jak jsem čekal. Je sice hezké, že je to plné zpomalených, zrychlených a rozmazaných záběrů, ale jejich cíl je většinou starý panelák nebo projíždějící tramvaj. Tenhle seriál prostě nemá šanci být cool, tak by si to měl uvědomit a dát víc do děje a herců. Typicky české výkony (otec mluví o ztrátě syna se zájmem cestujícího čekajícího na zpožděný vlak) tomu moc nepomáhají. Stropnický se snaží tvářit jako Horacio, ale nejde mu to a postavy jsou nesympatické a okopírované odjinud. ()

flanker.27

Není to kdovíco, ale není to pitomé. CSI může být sebekůlovější, ale pozlacený hovna nežeru. Tohle aspoň celkem odpovídá realitě. ()

Dudek odpad!

Nenechte se nachytat názvem, tento seriál se svými zámořskými jmenovci nemá absolutně nic společného. Zatímco zahraniční model je postaven na zajišťování a analýze důkazů, česká "verze" se zaměřuje na hromadu keců a vyřešení případu pak někomu spadne do klína. Pryč je dokonce i zapojení diváka do vyšetřovacího procesu. Otázka "Proč?", tak důležitá pro CSI, byla nahrazena jednodušší variantou "Co". V podstatě otázka zmizela uplně a dostává se nám pouze nepříliš důvěry budící odpovědi. Děj je velmi hloupý. Stačí se podívat na první díl, ve kterém si na místě činu vyšetřovatelé všimnou jakési šmouhy, jakoby se někdo snažil vyčistit krvavou podlahu, což vlastně slouží jen jako oslí můstek využitý ke konci. A podobných berliček je tam mnohem víc. Přirovnání k "Pitavalovi" tak není vůbec od cesty, má to s ním totiž hodně společného, ale ten alespoň nebyl tak namachrovaný. ()

Psema

Dobrá, viděl jsem jen pět minut z jedné akční scény a následného výslechu, ale i za tak krátkou dobu se mi stihnul zvednout kufr. Dialogy šustí papírem a musel je psát snad nějaký ukrajinský kopáč, kterého Nova vyhrabala kdo ví odkud, Stropnickému krutě chybí jakékoliv charisma a všichni okolo něj čumí do blba jako by jim právě chcípla tetička a oni podědili tunu hliníkových příborů. P.S.: Možná jsem narazil jen na blbý segment, ale nemělo by se to místo na vesnici odehrávat v Praze? ()

Kryšpín

Čím začít? Nápad pražské (andělské) kriminálky mě napadl hned poté, co jsem viděl její americký originál. Dokonce jsem si napsal scénář podle skutečného případu Otýlie Vranské. Ale to je tak všechno co jsem udělal. Proto jsem měl radost, když se z toho jedna z našich televizí ujala a pokusila se o stejný úspěch jako mají CSI v USA. Pokusila se, ale nepodařilo se jí to. V některých bodech se řídila pravidly CSI seriálu - atmosféry, kamera atd. Jenže to je tak všechno. Největší mínus je střih, který byl z mého hlediska téměř katastrofální. Herci - těšil jsem se na neokoukané tváře, ale u nás je problém s herci, aby zahráli v takovýchto žánrech, takže na to už jsem si zvykl. A jen jedna ženská v celým týmu? Doufám, že to tak nebude po celý seriál. Na co by se potom měli chlapy koukat? Vždyť cílová skupina jsou převážně muži! V každé CSI jsou minimálně dvě hlavní postavy, které hrajou holky. Nevím jestli mám chválit nebo schodit kriminalistické prostředí. Je pravda, že české laboratoře a márnice nejspíš tak vypadají, ale nemá to takový ten efekt čistého prostředí, který je založen na detailech. Když jsem viděl tabuli, která je pomalovaná křídou, tak jsem musel vyprsknout smíchy. Vždyť už i ve školách je tabule, a které se kreslí fixou. Další mínus je ohledávání těl. Je tam toho sakra málo vidět. Lidi právě tohle zajímá a to je taky jeden z úspěšných klíčů CSI. A nazávěr co dodat? S názvem Anděl jděte někam. Proč ne Praha? Budou zločiny i jinde po Čechách? Nebo je to jen taková vedleší reklama na českej film Anděl Exit? ()

TeeAge

V tomto žánry je už na trhu toľko skvelých, nadmieru inteligentných zahraničných seriálov, že človek porovnáva aj nechtiac. A tým pádom ubúda potreba vidieť domáci výrobok. Svojím spôsobom sa to môže povedať skoro na všetko, a to je nebezpečne smutné. ()

mysicka

no jasně.. není to new york, není to ani los angeles.. dokonce ani miami to není.. (kolín naštěstí taky ne..) je to prostě praha a já jsem ráda, že od dob malého pitavala se celkem dost věcí změnilo a tomuto počinu z produkce tv nova ještě šanci určitě dám.. vždyť v záplavě všech těch křehkej vztahů, ordinací, pojišťoven je anděl skoro mistrovské dílo:-) a bože, chybí mi letiště.. strašně mi chybí..:))) ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017