V jednom domku žili babička (K. Fialová) a dědeček (S. Zindulka). Protože neměli děti, vytvořili si z vápna dívenku a dali jí jméno Vápenička (H. Ševčíková). Byla krásná, celá bílá, ale neuměla mluvit. V té zemi žil princ (F. Staněk) a tomu se Vápenička zalíbila a chtěl se s ní oženit. Jenže, jak to tak bývá, panu králi (O. Vlach) nevěsta nebyla vůbec po chuti. Proto dal princi za úkol uhodnout dívčino jméno, jinak svatbu nepovolí… (Česká televize)

Adam Bernau

Vlach s Kretschmerovou vypadají na docela nadějný královský pár a z úsměvu sněhobílé Igondy jsem úplně hotový. Jinak by to bylo s hvězdičkama slabší. Veškerá krize s nechtěnými princeznami se v této nešťastné adaptaci čehosi očividně odehrává jen proto, aby se divák nenudil po celé ty dny, kdy se princ snaží přijít na jméno své favoritky. Slátanina se nakonec zvrhá v absurdní hru "bloudí celá rodina". Je tu ovšem cenný příspěvek k definici aristokratismu: Jak bezděky vypadne ze špiclujícího slouhy, ta záhadná princezna je "nejurozenější", protože ani nepotřebuje žádné služebnictvo - všechno dělá sama, protože věci samy ji poslouchají na slovo. ()

honajz

Jak mám rád tvorbu autorky předlohy - Zuzany Renčové -, tak televizní zpracování je bída. Scénář zcela bez nápadu, natahovaná jedna jediná linie, a v podstatě není o čem hrát. Princ je přehnaně patetický v gestech a výrazech, snad jen Vlach s Kretschmerovou si skrytě užívají „manželské“ vzájemné rýpání, a díky nim je v tom alespoň trochu humoru. ()

fleker

začátek pohádky mi stejně jako fazolovej výpar tenkrát v kostele uniknul, takze jestli ji dedek vytlouk pneumatickym kladivem z podlahy, nebo proste sama vodsebe vylezla vodnekad z michačky netušim,,,kdyz pominu skutecnost, ze je ji stova tejden (no fůůůj výsosti) a za nechtama ma jeste zbytkáč cementu....pokavaď bych se mel jeste rozhodovat mezi toulenkou a vepřovicí, asi bych volil stejně...když si muže vrealnym životě vzit vobyčejnej chlap za ženu muže, tak proč by si vpohadce nemoch dědic kralovskyho trunu zalaškovat s betonovou tvárnicí..nadrženej ňouma Jim fušoval do jablečnejch koláčů a nikomu to divný nepřišlo...... a ta druhá půlka hvězdy je za hysterickou yvettu ()

Mouzon

Tak tohle bylo trošku méně... Jednu hvězdičku připínám jindy skvělým hercům na hruď za jejich odvahu participovat na tomto projektu - tedy všem hercům s výjimkou prince, který byl neskutečně kožený - a ani se nejmenoval Viktor. Konec srandy - tato pohádka je spíše horor, resp. noční můra pro milovníky pohádek. Yvetta Blanarovičová si v přímém přenosu máčí dlaně v rozpáleném oleji?!? Kde to žijeme, vážení? Pořád jsem si také lámal hlavu nad tím, proč jsou král, královna, princ a kuchař oblečeni normálně, ale sloužící vypadají, jako kdyby si je zapomněli Turci u Vídně. Nakonec mi došlo, že v tom určitou roli nejspíše hraje fakt, že pohádka je natočená na bulharské lidové motivy. Proč ale v tom případě vypadají královští rodiče a jejich syn jako většina královských párů a jejich ratolestí v českých pohádkách, tedy zcela tradičně, a nejsou také šmrncnuti Balkánem? Proč se princ jmenuje Petr a ne Dimitrij? A proč ta pohádka není alespoň trochu poetická, když už v ní figuruje nadzemská dívka s bílými vlasy (mimochodem strašlivě asexuální paruka)? Nelíbilo se, ani trochu, leda občasné střelené chování Jaroslavy Kretschmerové. Když už ale i ona zvážněla... Naštěstí k tomu došlo asi tři minuty před koncem. ()

Jezinka.Jezinka

Vápnička (opravdu Vápnička a ne Vápenička) je roztomilá pohádka ve sbírce pohádek, jejíž jméno si nepamatuji a ve které je mimo jiné pohádka o Zlatohlávkovi. V literární podobě je to milé, svižné a vtipné, ve filmové podobě je Vápenička divné strašidlo - ani albín ani blondýna - princ je takový nedostatečně princovatý a celkově se mi na té pohádce líbilo vlastně jen to, že někdo zfilmoval pohádku, kterou nikdo z mých kamarádů neznal. ()