Galapágy

• Česko Podmořské Galapágy (viac)

Leží opuštěné uprostřed Tichého oceánu, tisíc kilometrů západně od Jižní Ameriky. Tvoří je třináct hlavních a více než stovka malých ostrůvků, skal a útesů. Život na nich patří k nejpozoruhodnějším úkazům na Zemi. Cyklus BBC.

Devadesát stupňů západní délky.Jeden stupeň jižní šířky. Svět ztracený uprostřed Tichého oceánu.Místo, kde život nabývá těch nejpodivuhodnějších forem, ovládané nejmocnějšími přírodními živly. Ostrovy, které zásadním způsobem změnily náš pohled na tento svět, tvoří třináct hlavních a více než stovka malých ostrůvků, skal a útesů. Každý ostrov má svůj vlastní, osobitý charakter. Některé jsou pokryté džunglí kypícími životem, jiné připomínají obry v mlžném oparu s drsnou, neúrodnou měsíční krajinou. Všechny jsou výsledkem činnosti jedné z nejmocnějších sil této planety.

1. Ostrovy, které změnily svět
Galapágy se tvořily v ohnivých hlubinách naší planety a dodnes jsou vystaveny spalujícím paprskům tropického slunce. Jejich prostředí představuje zkoušku ohněm pro různé formy života. Když se sem dostal Charles Darwin a objevil, proč je zdejší život tak jedinečný, osamělé Galapágy vystoupily ze stínu zapomnění a navždy změnily lidské poznání.
2. Život mezi živly
Ostrovy Galapágy jsou vydány napospas nemilosrdným přírodním živlům. Jsou spalovány ohněm a bičovány okolním oceánem, který přináší obživu, ale i ničivou sílu. Neustálé klimatické a geologické změny přetvářejí místní život. I člověk nese svůj díl zodpovědnosti za vývoj na Galapágách.
3. Ostrovy zrozené z ohně
Galapágy, ostrovy uprostřed Tichého oceánu, tvoří ojedinělý přírodní systém jen málo dotčený člověkem. Ukazují nám obraz ztraceného světa, formovaného mocnými přírodními živly. Soubor různorodých ostrovů, skal a útesů představuje domov pro pozoruhodné živočichy a nabízí zdroj netušeného poznání. (oficiálny text distribútora)

Hellknight12

Dokument má tri časti. Po 50 min. Dokument sa snaží ľuďom objasniť ako sa objavili Galapágy. Snaží sa ukázať krásu Galapág. Rozmanitosť prírody, kde ležia, z koľkých ostrovov sa skladajú, koľko druhov živočíchov žije. Ako vlastne vznikli. Ako boli chápané niekedy a ako sa chápu dnes. 1. Ostrovy, ktoré zmenili svet. 2. Život medzi živlami. 3. Ostrovy narodené z ohňa. Komu môžem odporučiť tento dokument ? Ľuďom, ktorý sa zaujímajú o prírodu. Tým, ktorý majú záujem zistiť čo inšpirovalo Ch. Darwina k napísaniu knihy " O Vývoji Druhov ". ( Knihu mám aj ja prečítanú a môžem tiež odporúčiť ) Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Tominecek

Nádherný dokument nahlížející nejen na samotné ostrovy a jejich podivuhodnou faunu a floru, ale také pod hladinu přílehajících moří a do jejich historie a budoucnosti. Škoda jen, že ČT vysílala celou řadu ve 4/3, přestože BBC natočila dokument v 16/9 a v HD. Na dokumentu to žel Bohu bylo poznat - ptáci byli v záběrech ořezaní bez křídel apod. Nedlouho po odvysílání na ČT vyšla série na DVD, tentokrát již ve formátu 16/9. Zážitek je to nesrovnatelný. ()

blondboss

Galapágy - jedno z najneobvyklejších a najzaujímavejších kútov sveta. Tento dokument ho vyčerpávajúco a vkusne zachytáva, vykresľuje a zobrazuje podmienky života na ňom. Niektoré zábery mi doslova vyrazili dych, naozaj krásne. Vadilo mi však trošku to, že dosť veľa informácií bolo duplicitne vykreslených, čo potom pôsobilo "a little bit" chaoticky. Každopádne veľmi vydarený dokument. 80 % ()

Subjektiv

Jak už to tak bývá, přírodopisné seriály BBC zaručují kvalitu. Lehké zklamání se přesto dostavilo. Očekával jsem trochu hlubší rozbor Darwinových myšlenek, ke kterým ho návštěva tohoto souostroví přivedla a méně dublování informací. Ovšem tady je na vině možná fakt, že jsem viděl celý seriál v jednom dni. Holt DVD... Silné ****. ()

sportovec

I dokumentární filmy mohou být úchvatné. Galapážské krajinné krásy i jejich mořské zarámování k tomu přímo vybízejí. Suverénnost kamery a jistota režie jsou dotvrzeny profesionalitou odborných charateristik a citlivostí i hloubkou historického ponoru. Kvalita tohoto rozměru produkce BBC je mimo diskusi. ()