Přitažlivý profesor řečtiny a latiny David Pollock se nedobrovolně zaplete do nebezpečných machinací jisté zpravodajské služby. Podstatu jeho dobrodružství tvoří hieroglyfy, které má rozluštit s pomocí krásné Arabky Yasmin Azirové, která však hraje neprůhlednou hru... (oficiálny text distribútora)

honajz

Největší chybou tohoto filmu je Sophia Loren. Sice se snaží hrát podobně diblíkovsky jako Audrey Hepburn, dokonce od ní odkoukala pár triků, ale málo platné, Audrey je subtilnější a Sophia - prostě taková macatá italská mamina. Mně nikdy nepřišla nějak sexy nebo atraktivní, a tak to její trdlování tady není ani vtipné, ani zajímavé. Jinak ale skvělý Gregory Peck, skvělé dialogy a hlášky (miluju suchý, anglický humor) a dokonalá kamera (ta nahnutá rovina je sice opajcnutá od Orsona Wellese, ale ty záběry přes zrcátka nebo přes brýle se mi moc líbily. A jedna ze závěrečných scén v poli je úplně hitchockovská, fakt. Jinak děj je pitomý a nakonec člověk nechápe, proč se musel luštit nějaký chetitský nápis a proč kolem toho bylo tolik povyku, ale ok, viděl jsem řadu větších blbostí, a tady se aspoň snažili, aby to dávalo jakýs takýs smysl. ()

flyboyeda

Prekvapive vtipne, no, mozna spise usmevne podani konspirace s hieroglyfy, navic s dobrym zloduchem, kombinace Gregory Peck a Sophia Loren (ktera je tam dost hot) funguje skvele, drogovy sekvence pecka a jejich vzajemny dialogy moc pobavily, oba znam spis z vaznejsich roli, jejich komedialni vlohy me prijemne prekvapily, zabavne, prestoze to cele nepusobi zrovna uveritelne... :) ()

MarekT

Stanley Donen v podstatě zopakoval to, co mu přineslo poměrně nečekaný úspěch u jeho předchozí Šarády - zápletka je postavena na kličkování a nečekaných zvratech, a do centra dění opět postavil elegantního šviháka, kterého osud postaví vedle čarokrásné dívky. Nechybí taktéž kombinace wilderovského konverzačního umění a hitchcockovského napětí. Přijde mi trochu na škodu, že se Donen taktéž nedodal to, co na Šarádě oceňuji - herecký protipól, popírající jejich dosavadní škatulku, i díky tomu se trio Cary - Audrey - Walter stalo nezapomenutelným. V podání zdejší společnosti naopak nejsou jejich party ničím, co bychom již v jejich filmografii neviděli, byť se to u hlavní záporné postavy přímo nabízí - Alan Badel jako by byl přísně utajovaným dvojčetem... Petera Sellerse. Snad každou druhou scénu jsem si říkal, jaká by to pro mého oblíbeného komika byla fantastická herecká příležitost, ač na straně mafiánů a jiných mužů zločinu moc nestojím, rád bych jej někdy viděl v takové roli. Casting je ale i přes tento můj postřeh velmi kvalitní - Gregory Peck sice chvílemi okatě napodobuje zmíněného Caryho Granta (čistě pro zajímavost, i David Pollock mu byl psán na tělo), ale i tak se jedná o velice sympatický hrdinský typ, který z Grega dělá dalšího z řady kandidátů na ideálního Jamese Bonda (zdejší ironické hlášky většinou nemají chybu, osobně si myslím, že oproti Šarádě prospělo zveličení humorných pasáží), ještě větší pozornost si ale na sebe stáhla Sophia Loren. Myslím, že není třeba se v jejím případě opakovat se s přežvýkanými superlativy na adresu jejího vzhledu a tak můžu jen říct, že entreé v tmavých šatech je prostě magnificentní a sprchová scéna je nejlepší kombinací erotiky a komedie, jakou jsem kdy viděl. Nejen tyto mnou jmenované prvky i přes pomalejší rozjezd dokázaly z Arabesky vykřesat thriller neprávem se krčící ve stínu Šarády - když si je v duchu porovnám, nepřijde mi jeden horší než druhý, tudíž hodnotím oba filmy bez větších rozdílů a se stejnou mírou doporučení. "Sledujte to auto!" - "Celý svůj život jsem čekal, až mi někdo takovou větu řekne." 90% ()

Autogram

Vtipný triler so Sofiou Loren na štýl Bonda v sukni (alebo aj bez sukne) som neočakával, s touto sexicou minulého storočia sa mi spájajú skôr osudové úlohy. Nakoniec veľa neukázala, no bolo to aj zábavné aj vtipné, len nie príliš chytré a občas neprehľadné. Očíslované cukríky pôjdem hľadať do obchodu a arabská šifra v hieroglyfoch má svoje dni už za sebou. ()

andrii

Dekorační, fešácká freska z(a)pečetěných afér. Sfér střežených pohnutek, řečených  podvůdků "slečny rób a  střevíčků." Tajenka bájných znaků, zpod (rent)genu legend, jako rozbuška anglických mraků, které  mlží Orient(aci). Blízko je ta, která ráda odhaluje záda, méně už svůj cíl. Šeherezáda tisíců jisker a fantazií. Blýskl se před/s ní, pan kantor, co pekluje se s "bonbónkem," proradným klubkem mezinárodním. Kazetou figurek, fingujících fungující mravy, kterými se to hemží nad Temží, před katedrou. ()

• Sekvence na železničním viaduktu byla natočena na Crumlinském viaduktu v jižním Walesu. Byla postavena v letech 1853–1957 a s výškou 200 stop byla nejvyšší na Britských ostrovech a třetí nejvyšší na světě. V době natáčení už byla v plánované demolici. (sator)
  • Yasmin Azir (Sophia Loren) řídí vůz Mercedes-Benz 230SL. (Cucina_Rc)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Londýne, Oxforde a Berkshire. (dyfur)