Televízna inscenácia komédie Brandona Thomasa. (oficiálny text distribútora)

Flego

Rozšafná komédia o falošnej tete vyniká vtipným textom a klasickými „dohovormi“ do kamery, čo je istým spôsobom pozostatok divadelnej predlohy. Herecké obsadenie je vynikajúce. Štvrtý komentár. ()

topi

Divadelní představení přenesené do televizní inscenace. Na divadle to musel být super nářez, jako inscenace funguje taky dobře, ale nemá to ten pořádnej tah. Každopádně herecky dokonalé a krásná podívaná na mladé kočky Emílii Vašáryovou a Božidaru Turzonovovou, které ve své době byly opravdu šik! ()

Autogram

Niekto to rád horúce, niekto rád zažije Dobrodružstvo pri obžinkoch a určite stojí za to aj táto inkognito Charleyho teta. Zámeny, zmätky, tajnosti, úskoky, všetko je vhodne nadávkované v krátkej inscenácii kulisami pripomínajúcej divadelnú hru. To ale vôbec nevadí, pretože dokonalé herecké obsadenie zabezpečí skvelý zážitok. Tradične výborný je nenahraditeľný Jozef Kroner, pri ktorom robili tak trochu len krovie Turzonovová a Vášáryová. Tie si ale podobný zážitok zopakovali už v plnom nasadení o pár rokov neskôr v Obžinkoch. –––– Tetuška smiem? – Tetuška smiem? – Tetuška smiem? – Smiem? ()

dogrose

Pro mne zklamání a myslím, že to není tím, že Češi a Slováci mají rozdílnou mentalitu. Fígl Charleyovy tety spočívá v umění zaujmout diváka a vlákat ho do děje tak, aby se lehce překlenul i přes delší dialogové pasáže a nezačal se nudit. Velmi jsem se těšila, vyrostla jsem na bratislavských pondělcích a skvostné obsazení slibovalo zážitek. Místo toho se z anglické lehké konverzačky stalo nepovedené ruské drama. Všechny vtipy v háji, nijaký okleštěný děj se překotně valí kupředu, snad aby to herci měli co nejdřív za sebou, zcela tu chybí pauzy, aby si divák zažil informace, místo toho občas některá postava vysvětlí něco do kamery. Kameraman s přístrojem očividně zápasí, nemůže zaostřit či rychle střídat detaily a celky, takže v některých scénách má občas někdo něco useknutého. Krásná děvčata a František Krištof-Veselý nemají co hrát a fungují jako stafáž (na rozdíl od českých verzí). Pravá doňa Lucie d’Alvadorez se nechová jako sympatická elegantní dáma s nadhledem, ale naštvaná prostá úřednice (i vinou kostýmu), která tam náhodou zabloudila. Ani jindy fantastický Jozef Króner mi neseděl, postrádá onu komediálnost, jako kdyby mu doopravdy role neseděla a nemohl se dočkat, až se vrátí zpět do mužských šatů. Převlečená doňa Lucie má být vtipná ve své improvizaci, roztomilá k sežrání, podivného, leč sympatického vzhledu, divák jí má od první chvíle fandit a těšit se na její výstup, celé jeviště i hlediště jí má ožít. Je důležité, aby herec měl patřičnou fyziognomii, proto je v českých inscenacích tak úspěšnýr Lipský, Hrušínský, Holub či Vacek. Bohužel už vzhledově pan Króner vypadá jako skřet, což kostým s kuželovitým kloboukem ještě více umocňuje, mně připomíná Caliba ze Souboje Titánů (1981). Jediným osvěžením je tak rozkošný francouzský přízvuk krásné Zorky Kolínské, která tu kupodivu nepřehrává. Se vší úctou k těmto slovenským hercům, jejichž umění jinak uznávám, jedna hvězda z nostalgie. ()

Hombre8

V době vzniku a uvedení nepochybně veleúspěšná komedie. Ale dnes..? Nebo i v roce 1964? Vždyť to ani nejde zahrát, aby to nepůsobilo směšně. ()