Šinreigari: Ghost Hound

(festivalový názov) (seriál)
  • Japonsko Šinreigari: Ghost Hound (viac)

Čtrnáctiletý Taró Komori, který žije s rodinou v městečku Suiten, byl před jedenácti lety spolu se svou starší sestrou unesen. Policie sice únosce vypátrala, ovšem toho na útěku srazilo auto. Než byli sourozenci objeveni, dívka zemřela. Brzy po této události spáchal sebevraždu jeden z čelních přestavitelů místní náboženské sekty, a tak se začaly šířit zvěsti, že spolu obě události souvisejí. Sebevrahův syn Makoto nyní navštěvuje stejnou školu jako Taró. Do Suitenu se nedávno z Tokia přistěhoval se svými rodiči Masajuki, který se o Taróa a Makota živě zajímá. Co mají ti tři společného? A co se skrývá za zdánlivě poklidnou tváří Suitenu? (yenn)

Subjektiv

Středoškolák Tarou byl v dětství spolu se svou sestrou unesen a od té doby ho za sna budí noční můry. Jeho sestra při únosu zemřela, případ nikdy nebyl uspokojivě vyřešen. S psychickými problémy, které Taroua trápí, mu pomáhá uznávaný psycholog... Ghost Hound - po jisté době opět seriál, který se mi nehodnotí snadno. Má bezpochyby skvělou atmosféru, dobře napsané postavy a poměrně netradiční zápletku. Na druhou stranu zachází budování atmosféry někdy tak daleko, že se děj chvílemi neskutečně vleče. Zpočátku mi to nevadilo, ale ke konci jsem s tím už měl problémy. Psychologie - Psát o GH a nezmínit se o psychologii je asi nemožné. Nemám teď na mysli psychologii postav, která se tu samozřejmě vyskytuje a má i úroveň, ale psychologii jako vědu. Musím se přiznat, že zpočátku mi množství termínů vlastních skutečně vědecké psychologii imponovalo. Metoda postupného vystavení, falešné vzpomínky, Post Traumatic Stress Disorder... Navíc všechnu tuto psychologii servíruje psycholog se zjevem a chováním studené leklé ryby, což jsem kvitoval s povděkem, neboť takovou postavu v anime běžně nepotkáte... Postupem času jsem se však musel začít ptát, zda-li to množství psychologie má v seriálu svojí funkci. Odpověď je: "Myslím že má, ale množství je přehnané." Nakonec jsem začal pochybovat i o vědeckosti předkládané psychologie. Pohlédl jsem tedy zběžně na jejich životopisy či práci a zjistil, že leckterý v GH citovaný vědec je považován za kontroverzního. Trošku mě to zamrzelo, poněvadž GH je v tomto ohledu natolik ambiciózní a sugestivní, že už to nezvládnu považovat za prostou uměleckou licenci. Slabší ****. ()

Zíza

Nenudila jsem se, pořád mě něco nutilo dávat pozor, chtít vědět jak to doopravdy bylo. Pomalu rozlousknout tu záhadu, co se tam vlastně děla. Celá atmosféra mě naprosto pohltila a to bylo úžasné. Sice jsem občas nerozumněla některým pojmům a vůbec některé názvy dílů pro mě byly španělskou vesnicí, ale užila jsem si to. Chvíli se mi zdálo, že čas vůbec neplyne, chvíli že naopak nabírá na obrátkách. Každopádně tohle anime mi ho pěkně zkreslilo. A vůbec nelituju, že jsem se na něj dívala místo toho, abych se učila maturitní témata z češtiny nebo z angličtiny. Tak trochu mi to připomnělo knihy od Kódži Suzukiho Spirálu a Smyčku, neb se zmiňují podobné teorie, já vím, že si příběhem nejsou moc podobné, ale postavy přemýšlejí stejným směrem. Verdikt je jasný; anime je moc pěkné, duchařské, se zajímavou animací, skvělou atmosférou a skvělýma hlavníma představitelama, kteří se mi velmi zamlouvali, co do charakteru, tak co do vzhledu (ne, že by to byli bišíci). Prostě mi to sedlo. A takovej díl nebo dva navíc by tomu určitě neublížily. ()

zelvopyr

Dobrá atmosféra, teze podané tak, že neurazí ani inteligentnějšího. Mystérium mimotělních zážitků nám celou dobu předkládá dvě stránky -- můžeme jej sledovat z pohledu duchovního nebo materialistického (nepíšu vědeckého, tam bych to bral přeci jen poněkud s rezervou). Pracuje se s poměrně málo propracovanou "animací na pozadí": tedy sice kresba je velmi dobrá, ale vládnou statické záběry, mluvící člověk hýbe pouze rty a desítky lidí na pozadí zmrzly v pohybu... Zato vjemy na pozadí dosažené ambientními zvuky, přimíchané delta vlny a ruchy, to vše dobře zapadá a povedlo se. Napínavé, rozuzlení bylo sice menší pecka než zbytek, ale plnou známku seriálu přeci jen dám... ()

SonGokussj

Omlouvám se všem zarputilým fanouškům, avšak nemohu víc. 2 hvězdičky nedávám skoro nikdy. Ale zde to nevidím jinak. Příběh začne docela dobře. Díl za dílem je zajímavější a zajímavější a kolem toho 5-6 v pořadí už je vypěstována dost dobrá příběhová zápletka. Ovšem následně se to degraduje a degraduje, až to není možné. Ano, všechno je to o psychologii, ale bože TAK moc, až to není možné... Servírují to v každém díle a po 11. ep je to pomalu k nevydržení. Přehnané výjevy na tváři hlavních hrdinů jsou takové šílené. Bylo tam pár zajímavých postav, které nebyly vůbec přiblíženy. Děje jsem se nechytal do posledního dílu. Netušil jsem, o co tam vlastně jde. Nejsem začátečník v anime, ale tento kousek mne prostě nenadchl. ()

Cedr

Toto anime by si možná zasloužilo o pár dílů víc. Hned od začátku je budována solidní atmosféra a postupně poodkrýván docela dost poutavý příběh. Než se ale nadějete, tak zjístíte, že máte za sebou už pěknou řádku dílů. Děj akorát nabral ty nejlepší obrátky, ale vy si uvědomíte, že už brzy bude chtě nechtě přijít nějaký závěr. A taky, že ano... To je škoda, námět by se dal bez problémů natáhnout možná až na dvojnásobnou délku. Za poměrnou uspěchanost v závěru tedy "jen" čtyři hvězdičky. ()

skretik

Veľmi zaujímavé anime, ktoré sa dosť zaoberá psychológiou a nielen psychológiou postáv, ako je tomu v iných anime :)... Ide aj o psychológiu ľudí a rôzne stavy vedomia či podvedomia. Ja som (opačne ako píše Cedr), veľmi rada, že anime nemalo viac dielov, lebo by to bolo len príliš zbytočne prekombinované, takto to malo hlavu aj pätu a človek sa nestačil nudiť a neboli tam ani zbytočné fillery. 4+ ()

VanTom

Mysteriózní, výrazně civilní anime seriál - propátrávání vzpomínek na dávný únos a smrt starší sestry, mimotělní zážitky, nejasné vidiny duchů, halucinace, psychologický výzkum, biologické experimenty a v neposlední řadě nebezpečná náboženská sekta. Pomalé nedobrodružné tempo vyplývá z častého důkladného vysvětlování různých (pa)vědeckých teorií a výrazně prohlubuje atmosféru tajemna, stejně jako realistický výtvarný styl a především úžasná zvuková složka se všemi těmi ruchy, šumy, tichými pauzami, modulovanými efekty a "hudbou". Konec byl trochu o něčem jiném, než co řešily úvodní díly. ()

Torako.chan

Nenechme se zmást roztomilými klučíky ze střední ani jejich pozdější verzí dušiček vypadajících jako malá prdelatá miminka.Z počátku je to spíše smutné než horor,ale postupně se anime propracovává k až překvapivě děsivému vzezření.Musím pochválit opening, který(až na zpěvaččin ukňouraný hlas)je velmi povedený.Opakovačky z předchozích dílů jsou provedeny dosti...těžko popsat, je to podivné..takže bych doporučila mrknout na to a zjistit "vo co tady de" :D ()

Teg

Zezačátku moc slibný horror, ale zakončení to hodnocení trošku srazilo. Každopádně velmi kvalitní pokoukání, které všem doporučuji. ()

Cassandra

Sympatický seriál, který vyniká hlavně tím, že jsem žádné jemu podobné anime neviděla, a také svým zaměřením na psychologické teorie. Nenechte se odradit prvním dílem, ve kterém je až příliš Tarových podivných snů a halucinací na úkor děje - později se začne rozvíjet celkem slušná zápletka. ()

Orina

Seriál hned v úvodu začne budovat poměrně výjimečnou atmosféru tajemna. Hudební doprovod je zážitkem. Nicméně konec byl uspěchaný, příliš tuctový a veškeré vybudované napětí a mrazivá atmosféra byla rázem fuč. To, na co jsem se těšila nejvíc (co řikala sestra Tarovi před školou, proč před ním utíkala) jsem se stejně ve finále nedozvěděla. Obrovská škoda! ()

JohnyTrava

Už od vypočutia openingu som mal z tohoto anime veľmi dobrý pocit. A teraz po dopozeraní viem, že bol správny. Nebolo to, to, čo som od toho čakal, ale dostal som to po čom som vskutku túžil xD. Ono už z úvodu je jasné, že toto nebude len taká obyčajná ducharina, spojenie s autorom GIS to potvrdzuje. Tak ku zhodnoteniu. Ten opening som už spomínal a bol naozaj vynikajúci. Kresba nemala chybu i keď z úvodu ma trochu prekvapilo astrálne telo hrdinov (kasper ?), no ale ako to už býva zvykom, zvykol som si a autori nakoniec dopriali aj zmeny. Avšak čo je prvoradé na tomto anime je atmosféra. Taký dobrý pocit z anime som už dlho nemal ako keď som s napätím pozeral prvé štyri epizódy, zmiešať prvky psycho a mystery je geniálne. Samotné vykreslenie postav len atmosféru ťahá do dokonalosti, aj keď by som si prial viac o minulosti Nakajima, kedže jeho zločin( či ako to nazvať) mal v celku dobrú pointu. No čo už nebudem vás viac trápiť svojím výlevom. 10/10 ()