V romantické komedii Můj život v ruinách najde turistická průvodkyně Georgia (Nia Vardalos) sama sebe i opravdovou lásku právě ve chvíli, kdy to nejmíň čeká. Americká profesorka historie, která nemá štěstí ani v lásce ani v práci, se rozhodne vydat do Řecka, země svých předků, aby zde našla pravé kouzlo života, neboli “kefi”, jak tomu Řekové říkají. Během prodloužené návštěvy země začne Georgia pracovat jako profesionální turistická průvodkyně, doufajíc, že konečně najde dychtivé posluchače, kteří ocení její encyklopedické znalosti antického Řecka. Místo toho jezdí v autobuse plném turistů, kteří víc lační po známých řeckých plážích a po zmrzlině než po historických památkách zapsaných na seznamu UNESCO. Neústupnost, s jakou trvá na tom, aby výletníci poslouchali její nudný, školský výklad oslavující starověký svět, z ní udělá nejméně oblíbenou průvodkyni v celé historii cestovní kanceláře.

Když Georgia odmítne přizpůsobit svůj program nárokům turistů, rozhodne se její šéfka (Bernice Stegers) najmout jiného průvodce, přehnaně vtíravého Nica (Alistair McGowan), který ji má vystrnadit. Georgiin poslední turnus tvoří nesourodá “ignorantská“ skupina lidí, v čele s Irvem (Richard Dreyfuss), ‘Pan Vtipálek’, jak mu Georgia říká, má fórek pro každou situaci, jeden otřepanější než druhý a háže je do placu, kdykoliv zájem skupiny o Georgiiny přednášky začne upadat – což je poměrně často. A aby to bylo všechno ještě horší, jejich nepříliš spolehlivý autobus řídí navíc nejdivnější, nejzarostlejší a zdánlivě nerozumějící řidič Procopi “Pupi” Kakas (Alexis Georgoulis). Nakonec začne Georgia uvažovat, že se na svoji práci i život v Řecku vykašle. Než se ale dostane na úplné dno, objeví se v autobuse někdo, kdo jí ukáže, že v lidech je potřeba hledat krásu a ne znalosti, a tím z přechytralé americké průvodkyně udělá řeckou bohyni, která své nevěřící turisty okouzlí horkokrevným, strhujícím výkladem o zemi svých předků. V čele rozmanité “ignorantské” skupiny turistů si při cestě za krásami antického Řecka Georgia uvědomí, že její klienti nejsou jediní, kdo potřebují otevřít oči, aby viděli skutečné krásy. (oficiálny text distribútora)

slunicko2

Americká limonáda, tentokrát ale k všestrannému použití. 1) Zoufale pitomý příběh o tom, jak se všechno daří, stačí jen chtít a chtít. Je tu kapku přepohodováno. Účast na zájezdu jako katarze vývoje jeho účastníků, very American. Z řidiče autobusu se vyklube jemný a decentní švihák se smyslem pro krásu a hudbu, to mě podrž. 2) Scénář se nechal silně inspirovat (někdo by řekl, že to prostě ukradli) rovněž americkým filmem Jestliže je úterý, musíme být v Belgii z roku 1969. Podobné prostředí, zápletky, osoby. 3) K vidění je i pár pěkných záběrů turistických atraktivit kontinentálního Řecka. První hollywoodský film natáčený v prostorách Akropole od roku 1957. 4) Na druhé straně film v nadsázce (ale jenom lehké) vykresluje americkou i řeckou mentalitu. 5) Protože jsem velkou část svého života prožil podobně jako hlavní hrdinka filmu, umím ocenit i spousty drobných profesních vtípků k průvodcovské praxi i zobrazení jednoho typu průvodců (spíše průvodkyň), které se cítí osobně dotčeny, pokud turisté nesdílejí jejich vkus. 6) Film doporučuji řidičům autobusů při poznávacích zájezdech jako povinnou součást jejich výbavy. ()

waits

Ucastniky zajezdu ala Donald Petrie jsem shlednul z nedostatku jineho vzruseni dvakrat za sebou v letadle, pak se konecne servirovala vecere. Nevim, jestli za to mohl kontrast neosobniho prostredi ovladane nemeckymi letuskami s letnim nekomplikovanym prubehem, ale po filmu jsem byl osvezen lepe nez po litru pomerancoveho dzusu. Nedostatku by se nasla halda, od nekterych prilis moralistnich Dreyfussovych komentaru, po vyber atraktivniho, ale jinak nezajimaveho Georgoulise, ovsem na druhe strane atmosfera zustava prazdnivove zajezdova a zabava se taky najde (Vemte si z autobusu vsechno. Svetry, tasky..Svetry taky?) Ctyri hvezdy jsou asi prilis, ale celkove csfd hodnoceni je tak nizko, ze ho odkliknu. ()

freddy

Je libo exkurze po řeckých památkách s partou turistů, ze kterých se vyklube docela sympatická grupa lidí, se sympatickou průvodkyní, která nakonec pochopí, že občas je někdy potřeba se přizpůsobit potřebám zákazníků, a s řeckým řidičem, který na začátku vypadá jako neatraktivní vágus, z něhož se ke konci stává pohledný Řek? Pokud zní vaše odpověď ano, pak je tato komedie určena právě pro vás. V mých očích však tato komedie patří spíše do typického průměru, kdy se zde skutečně neobjevuje žádný zajímavý nápad, film nemá téměř žádný děj, skupinka turistů prostě jen putuje z místa na místo a přitom sem tam zažijí něco zajímavého. Ale určité kouzlo tohoto filmu se skrývá především v té pohodě, ve které se celý film odehrává, zkrátka je to pohodový letní příběh, který dokázal tu pohodu přenést i na mě, a to je zřejmě jeho jediné velké štěstí, jinak bych totiž měl asi problém na tomto filmu objevit něco, co by mě přinutilo ho vnímat alespoň jako průměrný. Když to shrnu, tak je více než jasné, že tenhle film byl natočen pro lidi, kteří si chtějí oddechnout, kteří se chtějí dobře naladit a kteří se chtějí oprostit od starostí všedního dne. Tenhle film je totiž opravdu hodně odpočinkový a na jiný důvod jeho vzniku opravdu nemohu přijít. Já sám jsem se u něj odreagoval perfektně a na ty tři hvězdy to bohatě postačuje. ()

sir-dave

Povedená letní komedie s hrubou kostrou kopírující české Účastníky zájezdu. Prohodili se nám akorát vtipní Karel a Karel za zarostlého Pupíka, krásna hloupá Pamela za profesorsky chytrou Georgii a cesta místo Chorvatska do přijatelnějšího Řecka. Každý kdo tam byl, zavzpomínal na něho při zmínkách o Gyrosu, Suvláki nebo několika památek. Na mě to udělalo celkový dobrý dojem s plno hláškami, trefně označenými cestujícími podle zemí a vzhledem tomu, že se mé studium podobá povolání ve filmu dávám 4* :-) ()

FilmFan24

Kdo s kým, jak, o čem a pro koho vám je jasné hned po svižném ůvodu, kdy představí turistická průvodkyně Georgia (Nia Vardalos) sebe a skupinu turistů se kterou má strávit pár dní v autobuse s ne zrovna košér řidičem cestou napříč prosluněným Řeckem. A jak to tak v romantických komediích bývá, z neoblíbené káči a zarostlého autobusáka se nakonec vyklube pár snů a ten největší otrapa je nakonec správný chlapík. Šablonovité, nalajnované od začátku do konce a díky řeckým lokacím přesto zábavné. A pokud jste podobný typ zájezdu absolvovali, určitě jste podobné týpky na dovolené potkali... ()

• Na začátku filmu si Georgia (Nia Vardalos) ušpiní sako čokoládovou zmrzlinou. V průběhu filmu jí pak na saku skvrny úplně mizí a znovu se objevují. (Rosaviva)
  • Kvůli tomu, aby se tvůrci dostali do Akropole, Delf a Olympie, musela Nia Vardalosová rok běhat po úřadech. Řecká vláda totiž na rozdíl od jiných podobnými povolenkami velmi šetří. (vendy63)