Good

• Nemecko Good

Německo - Frankfurt kolem roku 1930. John Halder je dobrý muž s každodenními problémy: neurotickou ženou, dvěma dožadujícími se dětmi a matkou trpící stařeckou demencí. Jako profesor literatury je přiveden klesající matčinou spirálou k napsání románu o euthanasii pro nevyléčitelně nemocné. Nacistická strana objeví jeho práci a propagandistická mašina ji využije jako záminku genocidy, nazývající to „cestou vpřed“. Tento obyčejný muž je posléze sveden k podporování nacistické ideologie a nakonec získá hodnost v řadách SS. Jak menší morální kompromisy a sobecké hledání štěstí vedou k větším zločinům, Halder musí zápasit se svým vlastním svědomím. Good neobviňuje, ale zkouší řešit jak je slušný, nezaujatý humánní člověk stržen nacistickým parním válcem, zatímco důvtipně nutí publikum porovnávat situaci s dnešním světem. (Vig)

Hal_Moore

A já myslel, že téma druhé světové už bylo vyždímáno na kost. Evidentně jsem se mýlil. Sice nejde o skutečnou událost, dění je však natolik zajímavé, že jsem u obrazovky vydržel až do konce. Viggo Mortensen se do role německého spisovatele hodí náramně (určitě lépe, než původně plánovaný Hugh Jackman) a jeho sehranost s Jasonem Isaacsem je snad to nejlepší na celém filmu. Isaacs zde rozehrává divadlo, které jsem u něj ještě neviděl a ihned se stal mou oblíbenou postavou celého filmu. Byl bych rád za více podobných snímků, jelikož tohle bylo přesně dle mého gusta. Druhá světová válka je jedno z nejkouzelnějších a zároveň nejmrazivějších témat pro filmaře, a tak by se na ni nemělo zapomínat. ()

hippyman

nebýt poněkud mdlé první poloviny, výsledek i hodnocení mohlo být určitě lepší... filmy z druhé světové války v sobě prostě mají cosi dechberoucího, obludného, mrazivého, nechutného a ten motiv je tak silný, že asi nejde natočit nezajímavý snímek na dané téma... Good je prostě (jen?) dobrý, ne převratný, ne podprůměrný. 70% ()

Fiftis

Good je štýlový film, kde hlavnú úlohu hrá Viggo Mortensen. Herecky a režisérsky veľmi dobrý film. Skvele stvárnené postoje hlavných postáv, čoby najlepších priateľov a ťažkostí, do ktorých sa chtiac nechtiac dostanú. Film som videl niekoľkokrát a vždy ma dostane. Je to silná a emočná téma, kde sa dá ukázať všeličo - ale aj tak ľahko naťuklá a znázornená téma nechá stopu. Filmy z druhej svetovej vojny sú takmer vždy točené z uhla pohľadu vojakov, alebo revolucionárov, ale Good je o priemernom nemeckom občanovi, ktorý sa pokúša nájsť spôsob, ako ísť správnou cestou voči svojim priateľom, rodine, vlasti. V polovici filmu Viggova filmová manželka pozerajúca sa, ako sa nacizmus nesie svetom, vyhlási: "Každý vyzerá šťastne. Čokoľvek, čo robí ľudí šťastnými, nemôže byť tak zlé, alebo nie?" ()

Morholt

John Halder vyjádří svou frustraci z nemoci své matky v knize, ve které nadhazuje téma eutanásie pro nevyléčitelně nemocné. Po letech se jeho knihy chopí nacistická mašinérie, vtáhne Johna do svých řad a už ho nepustí. John začíná bruslit mezi vlastní rodinou, přátelstvím k židovskému psychoanalytikovi, příslušnostík SS a vlastním svědomím. Ale tahle cesta vede do pekla. Škoda několika prázdných míst, ale ty vynahrazují silné momenty, kdy mě nejvíc dostal matčin pokus o sebevraždu a ani sekvence z koncentračního tábora mi neudělaly dobře po těle. Viggo Mortensen zahrál na výbornou, ale mě se nejvíc líbil Jason Isaacs, na něhož jsem zvyklý spíše jako na superpadoucha. O to víc mě překvapila jeho bravurně zvládnutá role nejprve žoviálního psychiatra, který postupně ztrácí svou důstojnost. 80% ()

Flaxik

Komorní zmrdí drama o tom, jak se zbabělý a neschopný zmrd s hubou plnou humanity stává účinným nástrojem odvážných a všehoschopných zmrdů, kteří nemelou pantem a konají. Prudce aktuální téma a překvapivě neokoukaný nápad. Aragornovi to v esesácké uniformě sekne a bylo vidět, že s elfy nemarnil čas, neb byl tak nějak árijštější, než kdy předtím. Škoda jen, že závěrem se scénárista posral a konec je silně nedovařený. ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v maďarskej metropole Budapešť. (MikaelSVK)
  • V scéne, ktorá sa odohráva na cintoríne v Nemecku, je na náhrobných kameňoch jasne vidieť maďarské mená. (MikaelSVK)