Ebeni v zahradě

(koncert)
všetky plagáty

V průběhu večera Bratři Ebenové v doprovodu skupiny ETC odehráli na čtyřiadvacet skladeb reprezentujících všechna tři jejich alba a přivítali na pódiu několik hostů jako Ivu Bittovou, Jiřího Bartošku nebo Jiřího Schmitzera, kteří se podíleli na vzniku jejich zatím poslední, dvojnásobně platinové desky Já na tom dělám. Více než hodinový koncert, který je na DVD zdokumentován ve filmovém obrazu 16:9, je pak samozřejmě doplněn o řadu bonusů jako videoklipy Pojďme si povídat, Já se v tom nevyznám a Já na tom dělám, tři písně z archivu České televize a jejích pořadů Šest ran do klobouku a profil skupiny Bratři Ebenové, sestřih vtipných průpovídek aneb "to se vystřihne", "making of" z letošního turné, fotogalerii zahrnující fotky ze soukromých archivů členů skupiny, biografii, diskografii atd. (oficiálny text distribútora)

sportovec

Jedna z nejosobitějších a nejpůvodnějších českých kapel s úspěchem navazuje na odkaz Osvobozeného divadla a Semaforu Šlitrova a Suchého. Platí to pro kvalitu textů i hudby právě tak jako pro jejich úctu k mateřštině, kromobyčejnou tvořivost, jež až s chlapeckou jásavostí užívá radost ze hry, potěšení z místy až lehce dětinských nápadů, i hlubinně skrytou úctu k základním mravním hodnotám a odkazu národa a jeho avantgard. Skutečnost, že to všechno se děje v rámci jakéhosi odskoku od profesionálních aktivit každého z bratří, je až fascinující. Snad právě proto nejsou vyčichlí, snad právě proto vždy mají čím oslovit, snad právě proto si mohou vybírat s takovým vkusem mezi opravdu špičkovými hosty. Jspu přitom ovlivněni i současností (JÁ NA TOM DĚLÁM). Špička zkrátka zůstává špičkou. (Ví-li, že špičkou chce opravdu být, že na to má, a má-li odvahu jít cestami, jimž není nic vzdálenější než okamžitý krátkodechý konjukturální úspěch.) ()

sud

Trochu mě mrzí, že bratři Ebenové na tomto krásném koncertu (a na svých koncertech vůbec) hrají jen jednu písničku z mého nejoblíbenějšího Ebeního alba Malé písně do tmy a že Jiří Bartoška nedokázal při svém pětiminutovém výstupu na pódiu nekouřit. Celkově ale vzato po hudební a technické stránce bez jakýchkoli výtek. ()

Big Bear

Když jsem poprvé slyšel písničku Stýskání a K narozeninám, nechtělo se mi věřit, že to zpívá Marek Eben. Pak jsem se na bratry více zaměřil a časem našel zalíbení nejen v jejich komorním hudebním podání, ale i v textech písní... Je pravdou, že první alba se mi zdají hezčí, ale to je asi otázka v vkusu. Koncert v zahradě je takovým průřezem jejich tvorby, přičemž převládají spíše pozdější písně. Při sledování koncertu na vás z Ebenů opět dýchá ona noblesa, která není nijak zdůrazňována, spíše tak nějak sama od sebe z nich vyvěrá. Mám rád lidi co si na nic nehrají. Kteří když umí, nemusí to zdůrazňovat, vy všimnete si toho sami ! * * * * * ()

anniehall

Vynikající koncert, navíc skvěle zvukově sejmutý. Což na české poměry nebývá až tak obvyklé. Je jasné, že Bratři Ebenové jsou především o textech, ale rozhodně stojí za to povšimnout si, jak jsou jednotlivé písně umně zaranžované. Jestli vůbec můžeme považovat za stylovou základnu jejich písní folk, tak jej Ebeni velmi vtipně, nenásilně a neotřele obohacují o prvky moderní vážné hudby, jazzu, rocku a blues. To vše podpořeno až hodinářsky přesným výkonem doprovodné? kapely. ()

vesper001

Myslím, že Markova skromnost tentokrát není namístě. Záznam koncertu tří bratří z Ledeburských zahrad Pražského hradu totiž nejenže není jen D(ost)V(elká)D(rzost), ale i jeden z nejlepších ebeních počinů vůbec. Pohodová atmosféra, humor na úrovni a laskavá muzika. Doporučuji. ()

ABCD Marta

Na toto DVD jsem náhodou narazil v Levných knihách a protože mám hudbu bratrů Ebenů rád, neváhal jsem a DVD koupil. A nelituji! Ebeni v zahradě splnili absolutně vše, co jsem od nich čekal, inteligentním humorem počínaje a energickou a originální hudbou konče, takže rozhodování o tom, kolik hvězdiček dám, je mnohem snadnější. :) ()

Mantis

Velmi dobrý koncert ve spojení s dobře provedenou kamerou. Kameře lze vytknout snad jen to, že jen málo kdy zabrousí na třetího z Ebenů (Kryštofa). Na druhé straně obrazová část dobře kopíruje zpívané texty (O filmových milovnících, Jak to dělaj kosmonauti). Trochu mne mrzí že nepovedený nástup Marka a chyba ve zpěvu Jiřího Šmicra (Sprostý chlap) byla vystřižena, neboť takto působí koncert až příliš perfektně. ()

Emzet

Záznam velice pěkného koncertu bří Ebenů se bude líbit komukoliv, kdo k nim nemá vyloženou averzi (a i tomu možná ano). Potěší hostování Schmitzera a Bartošky, o něco méně pak Ivy Bittové, lehounce (ale opravdu jenom lehounce) zklame nevyváženost výběru (z Malých písní do tmy pouze jedna skladba?), ale to je čiré hnidopišství: Doporučuji! ()

Lukin413

Vynikající koncertní záznam, kde hraje prim především příjemný nenucený humor Marka Ebena a Jiří Schmitzer jako Sprostý chlap. Iva Bittová a její píseň Vidíš, vidíš je také úžasná. 90 % ()