Královské výstupy

(neoficiálny názov)
  • USA King Lines
všetky plagáty
USA / Kanada, 2007, 64 min

Další kolaborace produkčních společností Big Up Productions a Sender Films nám ukazuje profil jednoho z nejlepších lezců současnosti - Chrise Sharmy. Vydejme se spolu s jeho lezeckými partnery na Mallorcu, kde si za svůj projekt vybral 20 metrů vysokou sklaní bránu vyčnívající přímo z moře. Ochutnejme, jaké je lezení na bizardních skalních útvarech v neprobádaných končinách Venezuely, 2-3 dny chůze od nejbližší civilizace. Na trochu klasického sportovního lezení se podíváme do Francie a amerického Utahu. (Saku)

bila.tecka

Jako dokument stojí King Lines za promáčený lezecký prášek na ruce, fascinující je ovšem osobnost Chrise Sharmy. Lezec, který si vybírá pokud možno obtížné skály, bere svůj koníček jako výzvu posouvající jeho hranice možností. Neskutečná síla v rukou, obratnost a odvaha... ()

Ondis

Chris je neuveřitelnej chlápek, velkej sympaťák. Jeho lezení je opravdu královské. Blázen ve správném slova smyslu, který se vydává po celém světě na nadherná místa a nejtěžší skály a převisy. Krásný dokument, který skloubí jak Sharmovu biografii, tak i přírodu a zěměpis navštívených míst. ()

Atheas

Skoro jsem myslel, že celej tento dokument je upraven speciálními efekty. Nemohl jsem jednoduše uvěřit, že tak někdo může lézt po skalách. Hodně šílený. Ale pěkný a moc zajimavý. ()

Platom

Čekal jsem zajímavější exteriéry, větší propojení s divákem = lepší atmosféru + adrenalin v žilách. Dostal jsem v rámci žánru jen průměrnou podívanou, kterou doprovázelo celých 64 minut plných hekání a řvaní... Chápu, že je horolezectví náročné, ale pokud to jedni zvládnou bez podobných akustických výlevů, pak věřím tomu, že i ti druzí by to zvládli také. Tato věc byla na filmu dosti rušivá, ale i přesto se mi podařilo usnout. ()

agassi68

Lezenie ma nikdy nebralo a napriek tomu, že tento chlapík je svetová špička, nedokázal som sa nadchnúť nad chytmi, prevismi, skokmi a neustálymi pádmi. Navštívil rôzne pekné miesta, ale tie som videl aj na Travel Channeli. Priaznivci skalných stien nech si pridajú hviezdu navrch.. ()

DoubleJo

Nadherna priroda, skaly a brala od vymyslu sveta, utesy trciace z mora a na nich typek v sortkach, lezuci ako spiderman bez lana a ineho istenia. Musite mat radi adrenalin, aby ste si nieco take zamilovali. Pre mna, ako cloveka, ktory sa boji vysok, sa staci na to len pozerat, aby som mal z toho zazitok. Zaujimavy dokument o typkovi, ktory patri medzi tych najlepsich, cestuje po celom svete a robi to co ho bavi najviac. Sledovat ako posuva moznosti cloveka ako takeho stale dalej je naozaj zazitok. ()

jafuska

film o jednom horolezci, který je prostě úžasný, k tomuto filmu opravdu nemůžu nic vytknout, je to prostě borec, ačkoliv jsem nikdy nezkoušela horolezectví, musí to být neskutečný adrenalin a zažití velkého dobrodružství, a ten kdo jednou zkusí lézt na skálu nejspíš tomu už navždy propadne a bude chtít zkoušet dál až nad lidské možnosti, on nám to plně dokazuje, že to prostě funguje a jde to, i když je v tom obrovské sebezapření a dávka štěstí. ()

Queendom

Celoživotní vášeň, kombinovaná s pokorou. Neuvěřitelný. Doufám, že si Chris splní všechna svoje přání, i když se bude celej život snažit překročit (nebo přelézt?) svůj vlastní stín. ()

JuniorSrky

Nikdy mě v životě nedokázalo nic tolik inspirovat a zaujmout... V krátkém hodinovém dokumentu se vydáme s Chrisem Sharmou na Mallorcu, do Francie a Utahu. Tento dokument však nenabízí jen záběry absolutně neuvěřitelných Chrisových lezeckých schopností, kdy jsem měl kolikrát pocit, že se drží pouze silou vůle a lezení extrémních, mořských, skalních převisů bez jištění, ale také dává proniknout do osobního života Chrise a jeho duše. "The line that just calling out to you, beckoning to be climbed. That's the KING LINE." ()

Blazis34

Destinace a skutečná místa, která se "dají" vylézt nám Chrise Sharma krásně popsal a předvedl na nich svoji jedinečnost a pořádný úm. Ukázal že je opravdová jednička v tomto sportu. Nejvíc mě zaujalo kolikrát lezl na skalní oblouk aby se jednou mohl dostat na jeho vrchol. NIc nezdá, dokud tam prostě nevyleze. Jeho umění bych dal plný počet, ale dokument mi nepřišel úplně bezchybně udělaný a tudíž dávám jen tři hvězdy - 60%. ()

Kloktaldo

Společně s Pádem do ticha je to nejlepší film s lezeckou tématikou, co jsem doposud viděl. Chris je neskutečnej borec a velkej sympaťák. Obdivuhodná je především ta vůle a mentální síla neustále se pokoušet o zdolání cesty, ze které snad milionkrát spadnul. Ale trpělivost ovoce přináší, chce to jen MUCHO TIEMPO :-). ()