Subjektiv

Děj - Lacrima - Za 15 let nečeká lidstvo žádná radostná budoucnost, jen ničení a zmar. Budoucí svět Lacrima musí čelit budoucímu světu Shangri-La. Lacrima svou válku o přežití pomalu prohrává, její poslední nadějí je vydat se do alternativních světů najít Dračí náhrdelník. Naleznou ho v současném Japonsku? Kde také jinde, že? Věc však nebude tak jednoduchá, Shangri-La si jistě nenechá Dračí náhrdelník ukrást před nosem a navíc se ve skupině bojovníků z budoucnosti šíří první neshody... Děj - současné Japonsko - Pár dětí se rozhodlo v noci navštívit hřbitov. Nechtějí uctít předky, ale pozorovat duchy. Bytosti, které naleznou, se sice od lidí v mnohém liší, ale duchové to nejsou. A něco po nich chtějí... Hodnocení děje - Většina děje se točí kolem přetahování se o Dračí náhrdelník. Přičemž se různě střídají navzájem bojující protivníci. Převlékání kabátů je tu častější než na naší politické scéně, přičemž jenom občas (na rozdíl od naší politické scény, ve které jde o koryta) připadá divákovi logické. To je jedna rovina příběhu. V rovině druhé jde o život obyčejných středoškoláků, kteří se musí srovnat s blížící se dospělostí, ne vždy veselou minulostí, krizemi v mezilidských vztazích, ať už s přáteli či rodiči. Tato druhá rovina příběhu trpí roztříštěností (žádný jednotící prvek) a nedostatkem času na nějaké hlubší prostudování postav. Jak již bylo řečeno, postavy se musí postavit čelem jak k budoucnosti, tak k minulosti (bůh Ianus :) ). Motiv cestování časem jim právě tohle umožňuje. Kvantová mechanika - Celé to cestování je nějakým způsobem zdůvodněno kvantovou mechanikou, ovšem zdůvodnění je to mělké a prachbídné. Jednodušší by bylo se prostě tvářit, že cestování časem možné je, že má určité jednoduché zákonitosti a že to komplikovanější neumí postavy, které o tom něco vědí, vysvětlit. V seriálu padají termíny, kterými kvantová mechanika operuje, ale jsou tam nasypány bez ladu a skladu a hlavně bez porozumění. Krom toho je ještě přisuzována mystická role pozorovateli. Motivace hlavního záporáka - Častým problémem anime je zdůvodnění chování hlavního záporáka. Téměř vždy nějakým způsobem zdůvodněno je, ale jen někdy do sebe vše zapadá a je uvěřitelné. Uvěřitelnost touhy po všeobecném ničení hlavního zlejška z Shangri-La je limitně nula. To bohužel značně ztrpčuje konec seriálu, kde se ono důležité proč zodpoví. Prosté ***. ()

_Moon_

Autoři tohoto zajímavého seriálu staví příběh na teorii kvantové fyziky. Tu pak celkem odvážně dále rozvíjejí. Hodnocení, zda tak činí pouze za pomoci své fantazie, či zda některé věci jsou opravdu možné, ponechám na povolanějších. Důležitější je, že cestování časoprostorem apod. tvoří pouze pozadí přiběhu, v němž hrají prim emoce a vztahy jednotlivých postav. Vřele doporučuji nejen příznivcům sci-fi. Věřím, že seriál díky své filozofické rovině zaujme i diváka holdujícího jiným žánrům. ()

Cassandra

Fajn seriál, na kterém bych vyzdvihla hlavně hudbu, a to, že ač v něm vystupuje velké množství postav, tak každá je zajímavá a má neobvykle velký prostor (na anime). Akorát Karasu s tím svým "Haruka mamoru" už mi pěkně pil krev. ()