JZD Hořičky je jedno z nejlepších družstev na okrese. Jeho předseda, který si umí poradit a získat peníze všude, kde se dá, je podporován okresním tajemníkem - i na úkor ostatních. Družstevníci odmítnou vysoké státní vyznamenání jako nezasloužené... Málo přesvědčivý pokus o kritický film ze současnosti. (oficiálny text distribútora)

ilclassico

Film na půl cestě. Nastínil problémy, ale když měl ukázat na viníky a přijít s řešením, snímek náhle končí. Základní scenáristické pravidlo. A hudební doprovod, hrající pořád dokola to samé, bez ohledu na to, co se na plátně děje, tak ten jsem vůbec nepochopil. Mělo nám být naznačeno, abychom to nebrali tak vážně, protože jde o satiru.. komedii... nebo...? V rámci žánru za 3. ()

Pitryx

Prý psychologické drama. No to mne podrž. Ve skutečnosti je to málo zajímavá blbůstka, v podstatě bez nějakého většího vzruchu, nepočítáme li čachry s traktorem a koňmi. Plus se dá dát hercům, jak jim ty kecy „šly od huby“, a to je tak vše. Za ideologii nevím, to je téma mimo mne. Já přidávám ještě něco za prostředí a hudbu na konci. ()

farmnf

Hudba Zdeněk Liška, herecké výkony skvělé, režírováno slušně. Velmi zábavný film.Je úspěšné JZD vedené Doškem, který visí na nástěnce ÚV. Je neúspěšné JZD vedené Matulovou, husitkou a Adamitkou, bordel na dvoře jak v tanku. Proč tomu tak je? Jednak za to může Bek, stranický funkcionář, lovící vyznamenání. Jednak za to může Handlování, odporná praktika!!! JZD Doškovo má soudruzi lom a traktory používá na odvoz kamene! Hrůza! Tomu by kapitalisté řekli byznys(jdu si vypláchnout hubu Listerinem). Co má taková oddaná již tlustá husitka dělat? Stěžovat si funkcionáři Bekovi? Soudruzi pochopte, že to, že jsme půdu i stroje vzali kulakům není otázka svědomí! Byly to rozvraceči. Svědomí je čistá soutěž mezi družstvy. A proto Došek chodí a kouří a kouří. Trápí ho nejsilnější vlastnost komunisty a družstevníka. SVĚDOMÍ! Takový křesťan! Tomu je hej! Má bibli a tam je psán limit: 77x Ježíš odpustí za pětiletku. Strana neodpouští. Strana trestá za handl i za neúspěšnost dodávek. Jenže nejblíž má k půdě dělník z továrny, předseda partaje. Ten závěr je skvělý, dojetím jsem se rozplakal a poslal si taxikáře Průšu pro flašku rumu. ()

troufalka

Po optimistických agitkách let 50., objevují se o deset let později filmy kritické. Na rozdíl od oficiálního distributora si myslím, že jde o velmi zajímavý kousek se silnou kritikou ani ne tak strany nebo JDZ ale společnsti a negativních jevů v ní. Jsou odhaleni skuteční parazité režimu, kteří sice visí na tabuli cti, ale čest svému okolí rozhodně nedělají. I když se tu jedná o členy strany, rozehrává se především lidský příběh důvěry a zrady. Kdo je skutečným handlířem? Zdařile provedené drama se scénářem Jiřího Procházky. ()

Autogram

Prosperita družstva nezávisí od socialistického plánovania, ale hlavne, ako sa vie kto obracať. Ale aj to sa nesmie preháňať a špinavé handlovanie s koňmi nie je ani poctivé, ani socialistické. Správny socialistický človek si však svoju chybu dokáže uvedomiť a napraviť. Nemôžem povedať, že by ma film veľmi bavil, a neustála twistová hudba k scénam v JRD s prasatami... –––– Někdo se celej život poctivě dře a nedotáhne to nikam, no. A druhej je rovnou baron, se vší parádou. Jako strejda. –––– Ja to hned říkala, že na to ženská nestačí. ()

• Ženu postavy Vítězslava Vejražky ztvárnila Jarmila Krulišová, jeho skutečná manželka. (M.B)