Scénář třídílného televizního filmu scenáristy Josefa Klímy a režiséra Jiřího Svobody je pozoruhodný svou tématikou, žánrem i způsobem filmového vyprávění. Napínavý, téměř detektivní příběh ze současnosti s prvky thrilleru je fabulován na pozadí skutečných událostí přírodní katastrofy na březích Indického oceánu v závěru roku 2004, kdy ničivá vlna tsunami zasáhla do života statisíců lidí. Letadlo přiváží z Thajska do Prahy těžce poraněného pacienta, který přežil tsunami. Muž má u sebe doklady na jméno Robert Kraus, trpí ale částečnou ztrátou paměti a tak když se v nemocnici objeví Marcela Krausová, jeho dcera, nepoznává ji. Vybavují se mu vzpomínky jiného muže. Je to Adam Klein, podnikatel, který odjel se svou mladinkou manželkou Veronikou na luxusní dovolenou, aby v exotickém Thajsku spolu strávili bezstarostné vánoce a konec roku 2004. Adam byl šťastný, když se tam po třiceti letech setkal s Robertem Krausem, se svým kamarádem z mládí, který v sedmdesátých letech emigroval ze socialistického Československa. Muži ve druhém poločase svých životů se nevyhnuli vzpomínkám, konfrontaci s dávnými ideály, ale ani úvahám o své budoucnosti. Adam dokonce Robertovi trochu záviděl štěstí svobodného života v hipísácké kolonii. Úplný opak života Adama, podnikatele s nespolehlivým tchánem za zády. Právě tchánovy finanční problémy byly častým důvodem konfliktů v jinak harmonickém manželství s Veronikou. Navíc si tady v Thajsku nemohl nevšimnout tajemného mladíka Marka, který se až podezřele často objevoval v blízkosti jeho mladé ženy. Po jednom bláznivém mejdanu v hipísácké kolonii se dozvěděl pravý důvod Markovy přítomnosti, a to byl impuls k dramatické roztržce s Veronikou. Byla to náhoda nebo osud, že se zraněný Adam a jeho zachránce Robert ocitli v jedné loďce na hladině oceánu právě 26. prosince 2004 ve chvíli, kdy k nim dorazila ničivá vlna tsunami? Když se z mnoha střípků vzpomínek pacienta konečně složí celá mozaika vzrušujícího příběhu, dojde mu, že by prozatím neměl nikdo vědět, kým opravdu je. Nemůže nic prozradit dokonce ani sympatické Marcele, která je šťastná, že se konečně setkala se svým otcem. (oficiálny text distribútora)

TV spot 2

mira007

ČT drama s námětem tsunami roku 2004 ? Několik věcí má tento tv film maximálně nadstandardní: 1) nevybavuji si, že by kdy byl český film odehrávající se někde v Asii - Schmitzer, který kormidluje na moři osmimetrovou loď - drtivá filmů do kina je produkčně stokrát chudší 2) námět přírodní katastrofy 3) špičkové obsazení 4) zajímavá stavba vyprávění prolínání tří časových rovin ... prvnímu dílu bych dal i čtyři hvězdy, ale brutálně to zabilo následující 1) absolutně mne iritovali desetkrát opakované flasbacky ( desetkrát opakované Satisfactiion mi ten song zhnusil ) 2) absolutně se zvrhne zápletka v cosi ulítlého - vrcholem je příjezd drogové baronky Cibulkové, která v Praze hledá plechovku se sto litry z Thajska - ze solidního dramatu se stane absurdní komedie s bambitkama 3) délka stopáže 4) tsunami tady je jen na dvacet sekund , z toho patnáct ze záběrů zpravodajství.... takže to spadne na dvě hvězdy a jestli mi něco utkvělo v paměti, tak jen pohodovej hipík Schmitzer na pláži a Bartoška, který si ve vysokém věku střihl jednu z nejodvážnějších milostných scén Táni Pauhofové . ()

Historik

Je to dobrý film, ale má své mouchy. Hlavní problém je v rozdělení na tři díly. Bohatě stačily dva. (Nebo se z toho měl udělat film pro kina a ne televizní série). Celé by to bylo sevřenější, vypustily by se zbytečně opakované, či nadbytečné scény, celý příběh by se zbavil určité kostrbatosti. Jinak to je po formální stránce rozhodně televizní nadstandard. Svoboda se po zbytečně dlouhé pauze v devadesátých letech výborně chytil a rozhodně má na to, aby v žánru udělal ještě kus dobré práce. Chtělo by to jen dokonalejší scénář. Takže 70%. ()

hrona

Musím uznat, ač se mi líbí Satisfaction, měl jsem té písně během všech dílů už opravdu plné brejle. Vystříhat neustálé flashbacky dát tomu trošku větší šmrnc a celkově z třídilného cyklu udělat jeden, dle mého názoru by to byl jednoznačně nadprůměrný film pro kino. Pánové Bartoška, Šmicer a Dlouhý - palec nahoru. Krom již zmiňované otravné skladby, soundtrack perfektní. ()

Rosalinda

Rádoby líbivé obrázky, rádoby zajímavý příběh rádoby líbivě a zajímavě natočený. Pardón, ale to je taková slátanina! V prvním díle ještě asi tak patnáct minut v poslední třetině celkem ušlo, ale to je asi tak všechno. Zkrátka je to příšerná blbost, jakou jsem dlouho neviděla. A ty věčné flashbacky mi taky pořádně lezly krkem. Dvě hvězdičky jen za pány Bartošku a Schmitzera, jinak téměř nekoukatelné. ()

Véronique

Tak tady se filmaři sekli, a to hodně! Pod rukama měli perfektní látku, ale využít ji nedokázali. Jak atraktivní příběh mohl vzniknout v pozadí této přírodní katastrofy, bez zbytečných zátěží, které by celý děj komplikovaly! Ve snaze přiblížit se snad hollywoodským filmům se autor scénaře vůbec netrefil do černého, ba právě naopak. Vznikl podivný příběh s podivným dějem, který začne nudit ještě před koncem prvního dílu. A zachránit to nemůže ani atraktivní vzhled Jiřího Bartošky či Táni Pauhofové... ()