Romeo × Juliet

• Japonsko Romio x Jurietto (viac)
Japonsko, 2007, 10 h (Minutáž: 25 min)

Kamera:

Naoki Kitamura

Takahiro Mizušima, Fumie Mizusawa, Ajako Kawasumi, Sajaka Óhara, Miju Macuki, Čiwa Saitó, Kazuhiko Inoue, Kósuke Toriumi, Kódži Išii, Kacuhisa Hóki (viac)

Jedné tragické noci je vládnoucí klan Kapuletů vyvražděn Monteky, kteří chtějí ovládat zemi. Všichni jsou bez milosti pozabíjeni, jen malé holčičce se podaří uprchnout, poslední z Kapuletů, Juliet. O čtrnáct let později, kdy je Neo Verona zmítána strachem a utlačováním, se objevuje hrdina známý pod přezdívkou Rudý vítr, který bojuje za práva obyčejných lidí. Není to nikdo jiný než Juliet. Jednoho dne se potkává s mladým dědicem Monteků, s Romeem, který pomůže Rudému větru utéct před královskými vojáky. Nejslavnější tragická láska může započít. Osudové setkání dvou, změní životy mnoha. Opravdu i tato láska nemá jedinou naději na přežití? (Zíza)

Starletka

Dobrodružství, romantika, konec slzavé údolí. Rozšířenější verze klasiky, ve které je trochu poupravená hlavní zápletka. Postavy jsou propracovanější a hlubší, vzájemný vztah obou hlavních hrdinů se (na rozdíl od originálu) vyvíjí plynule a samozřejmě se najdou i nějaké ty souboje a akce. Animace je pěkná, soundtrack krásný, opening s oběma endingy taktéž. I když se najdou i slabší díly, ty silnější je spolehlivě vyváží. 7/10 ()

najki

tak zatial najslabsi anime, ktory som videla. Prilis vela romantickych dristov okolo, malo akcie, malo mystickosti a aj ta co bola, sa ukazala az na konci a neprelinala sa celym dejom, co bola skoda. a este do toho shakespearov jazyk, to sa fakt hodi len do divadla. anime a shakespeare nejdu dokopy. slabe dve ** ()

Zíza

Prvních několik a pár posledních dílů se pro trochu táhly, asi pro IMHO plno zbytečných scén (hlavně u těch posledních dílů), ale ta prostřední část, ta pro mě utíkala krásným tempem, že jsem se vždycky divila, když naskočil ending... Je to romantika jako hrom, ale co by se jiného dalo očekávat od Romea a Julie, že? Ti, kdo znají Shakespeara, by si mohli přijít na své, když to budou sledovat, protože je tam spousta narážek na jeho díla, navíc je tam i samotný autor, i když trošku jiný, než si ho představuji... A jinak už vše napsal Subjektiv. ()

Kicune

Téma Romea a Julie je natolik nadčasové, že se s ním dá dělat prakticky cokoliv, a to dokazuje i tento seriál. Jednoduchou zápletku, kterou zná každé dítě základní školy, zde tvůrci umístili do fiktivního středověko-podobného světa Neo Verony. Znepřátelenost rodů byla hned na začátku kulminována vyvražděním Kapuletů Montekem, přitom příznivcům těch prvních se podařilo zachránit pouze dvouletou Julii. S nevědomím krutého osudu jejích rodičů se dívka dožila 16 let a potkala trochu idealistického, trochu naivního chlapce Romea, též syna vraha Kapuletů. Romance těchto dvou lidí je jakousi červenou linií seriálu, ovšem není tou hlavní, což tvůrci mohli natáhnout na krásných 24 dílů. Některé části jsou trochu nudné a nezajímavé, u některých zase ani nemrknete, včetně závěru nevyjímaje. Některé motivy mi byly dost povědomé – Zorro, osud princezny Anastázie, Evangelion, a popravně ani nevím, jestli to mám seriálu vyčítat či naopak, protože nakonec je to úplně jedno. K pozitivům přidávám moc pěknou a dynamickou animaci, příjemnou hudbu a celkově povznášející dojem. Stoprocentně 70%, subjektivně o pár procent víc. ()

Deleatur

Spíše to byla jen volná inspirace Shakespearovou tragédií i jeho dalšími hrami (znám Ofélii, Shylocka i Petruchia, ti tam ale vystupovali coby kněžka, korupčník a mladičký dickensovský kriminálník), oklikou přes vykradení nápadu Zamilovaného Shakespeara. Japonci se s tím nemazali ani jinak a už v první epizodě nechali Monteky zmasakrovat téměř celý kapuletovský klan... aby se pak ale pokusili zrelativizovat postavu tyranského Monteka nejprve zprava ("pevná ruka je nutná k udržení řádu"), poté zleva (mindrák z nízkého původu). Autorům ale zjevně nestačily jen podobné posuny v postavách (ještě mnich k naprosté odpudivosti a Tybalt s Merkuciem si vyměnili strany), tak přidali úplný mišmaš motivů od sci-fi (místo děje byla Neo Verona, šutr s hodně slabou gravitací zavěšený na nebi), přes ekologickou fantasy (šutr udržoval pohromadě i při životě mýtický strom) a sociální kritiku (vztah mezi poddanými a šlechtou) až po maskované bojovníky proti útlaku i kvůli pomstě. Neměli ani problém s tím, aby v dětském seriálu akcentovali pubescentní erotiku. Ba se nebáli ani deviantních náznaků - Romeo k Julii pocítil něco už v jejím mužském převleku, její spiklenci zase ocenili, jak se umí převléknout za přitažlivou dívku (aniž by věděli, že dívka skutečně je). K tomu afektovaný Willy Shakespeare s dominantní matinkou a přes deklarovanou heterosexualitu jasný vzorec seme/uke v postavách dvojky mlčenlivého, mužného a urostlého Curia s upovídaným, dlouhovlasým a subtilním Franciscem. Zvláště když tento v průběhu seriálu udělal pár šťavnatých narážek na Curiovu sexuální askezi (i když ke konci seriálu už to bylo potlačeno). Z méně veselých tam byly zcela zřejmé narážky na dětskou i dospělou prostituci a kariéru přes postel. Kupodivu to ale jako celek fungovalo, místy to bylo zábavné, působivé i dojemné, v tématu povstání proti totalitnímu režimu aktuální i silné. Ale vadil mi tam hlavně ekologicko-náboženský motiv, protože Shakespearova tragédie je silná i bez toho, aby se ještě obalovala do jakési mystiky, zřetelně křesťanské. Byť ta je přítomna i ve hře (sejmutí dědičných hříchů sebeobětováním, najmě když to vedlo ke konci nepřátelství). // 72% ()

• Závěrečná píseň „Cyclone“ od hudební skupiny 12012 byla vytvořena speciálně pro seriál. (Jirka_Šč)