Pápežka Jana

• Česko Legenda o Janě (viac)

9. století, Anglie. Mladou Janu čeká tradiční úděl žen tohoto věku - práce, rození dětí a smrt v mladém věku. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií strmě vzhůru a riziko jejího odhalení je pořád větší... (oficiálny text distribútora)

Lamiczka

Cílevědomá Jana, která již od útlého dětství ví, co chce. A ví, že nechce zůstat doma a sdílet stejný osud jako všechny ženy v 9. století našeho letopočtu. V té době bylo dívkám vzdělání striktně zakázáno a tak nezbývá chytré Janě nic jiného, než se stát mužem. No, vcelku pěkné historické povídání, které je více fikce, než něco jiného. Trošku mě děsí, že Jana vyroste v dospělou ženu zázračným tempem, narozdíl od ostatních postav, které zůstávají stejné. To se nevychytalo. Taky to mohlo být mnohem mnohem kratší, přes dvě hodiny vyprávěný příběh už ke konci nudí. ()

Avalon820

Těžce nedoceněný snímek, který v našich končinách nebyl ani v kinech uveden, což vzhledem k jeho kvalitám považuji za ostudnost. Komu vadí, že se autoři rýpají v mýtech a historické reálie hrají jen druhé housle? Vždyť je to film, ne hodina dějepisu, nejen že jsou nesravnalosti přijatelné, leckdy se, troufám si tvrdit, dokonce očekávají! Proto všichni, kdož mají v oblibě historické filmy, které jsou velkolepé a šokující, nemohou tento snímek zkrátka vynechat. A jelikož jsem jedním z takovýchto lidí, uděluji pět hvězdiček a odcházím si přečíst knihu. ()

hygienik

Áno viem, že tento film nemá kvalitu na 100%. Ale páčil sa mi ešte viac než jeho knižná predloha http://www.martinus.sk/?uItem=40331 Viem aj to, že dôkazy nie sú presvedčivé. Ale ono stačí, že máme prchavý náznak možnosti, že sa tak stalo. Stačí to na to, aby sa tým zaoberal bulvár, muži snívali o zrušení povinného celibátu pre katolíckych kňazov a ženy o vysviacke. Dnes sú to kacírske reči, zajtra možno realita, ktorá posunie Cirkev vpred. A pravda o Jane... tú pozná Boh a aj Anastázius Bibliotekár, ktorý naozaj spísal Liber Pontificalis (Životy pápežov). ()

Z0oMb3E

Legenda o prelomení starých konvencií. Legenda o Jane je zaujímavo natočený film. Nečakajte žiadnu akciu striedajúcu akciu. Môžeme polemizovať o tom, či je film natočený na základe skutočnosti, alebo je to ozaj len legenda. Film ma celkom zaujal, aj keď sa radím skôr k odporcom náboženstva ako takého. Herci nijak extra neoslnili, a preto nemohli povzdvihnúť inak priemerný scenár do vyššieho raintingu. Z hercov môžem spomenúť jedine Johna Goodmana v síce menšej role starého pápeža. Inak film nič moc. ()

misterz

Tento film patrí k najviac podhodnoteným filmom v databáze vôbec. Nie sú tu síce žiadne bombastické vojnové scény, ako sme u bežných historických filmov zvyknutí, ale zato jeho odkaz je veľký. A rozhodne nechápem narážky na feminizmus. Film, podľa mňa, s týmto ženským hnutím nemá nič spoločné. Ukazuje svet 9. st, v jeho naturálnej podstate, nič viac. A pravdou je, že vtedy si pomaly ženy bez mužského zvolenia nemohli odskočiť ani len na záchod, takže jadro problému vystihol dokonale. Čo je na tom zlé, že niektoré z nich túžili po vzdelaní? V tomto smere mi film veľmi pripomína Agoru, kde to mali ženy tiež ťažké, hlavne keď sa chceli vzdelávať. Či je vo filme aj niečo z histórie alebo je všetko iba legenda, tak o tom by sa dalo hodiny polemizovať, to však nie je účelom ani filmu a ani tohto komentáru. Škoda len toho záveru, ten sa mi zdal trocha "uletený", ale niekomu sa aj koniec možno bude páčiť. Ide iba o otázku osobného vkusu, nič viac. Bez veľkých bitiek a efektov, krásu toto filmu treba hľadať inde, takže kto má rád historické filmy a tiež niečo na zamyslenie tak kľudne do toho. ()

• Esther Walz soutěžila o německou filmovou cenu Gold v kategorii nejlepší kostýmy. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Maroku a Německu. (Terva)
  • První pokusy o natočení snímku proběhly už v roce 1999. Objevily se však komplikace, a tak byl film natočen až v roce 2008. (Terva)