Fairy Tail

• Japonsko Fairy Tail (viac)
TV spot
Japonsko, (2009–2019), 131 h 12 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Hiro Mašima (komiks)

Tecuja Kakihara, MAKO, Aja Hirano, Daisuke Namikawa, Mamiko Noto, Mijuki Sawaširo, Rie Kugimija, Jui Horie, Ajako Kawasumi, Džun'iči Suwabe, Ken'iči Suzumura (viac)

Lucy je 17letá dívka, která touží stát se plnohodnotnou čarodějkou. Na své cestě potkává zvláštního chlapce jménem Natsu, který je členem neblaze proslulého čarodějného cechu Fairy Tail. Díky Natsuovi se Lucy stane členkou cechu, kde společně s Natsuem, Grayem, Erzou a Happym vytvoří nejsilnější tým. V tomto složení zažívají při plnění různých úkolů mnohá dobrodružství. (Hanyou)

Subjektiv

Fairy Tail představuje jeden z toho druhu shounen seriálů, v nichž se rozsáhlý svět plný nadpřirozena, hrdinů světla i nejtemnějších padouchů nechává jen pomaličku objevovat a stále do sebe uvádí nové a nové postavy, které spolu složitě interagují, intrikují, ale hlavně a především spolu bojují a bojují stále lépe a lépe. Plní stále těžší a těžší úkoly. A vědí o tom největším zlu stále více a více. Ano, Fairy Tail je zřejmě bratrem Naruta, Hunter x Hunter či, s trochou fantazie, Inuyashi. V centru dění stojí podobně neústupný, nijak geniální, ale odvážný a dobrý hlavní hrdina, bojovník tělem i duší, kolem něj přátelé připraveni mu kdykoliv podat platnou pomocnou ruku. Fairy Tail je tedy bratrem, ale dle mého názoru není bratrem nejzvedenějším. Infantilní chování postav, přílišný výskyt "humorných" momentů, schematické, hysterické výlevy těch nejzákladnějších emocí - to vše tu v negativním slova smyslu překonává zmíněnou konkurenci, přičemž pro změnu zaostává v tom, v čem konkurence vyniká, v soubojích, které pramálo sázejí na charisma válečníků, schopnost kombinovat schopnosti a "taxonomii" dovedností. Ne, slepé odhodlání, megalomanství a pestrobarevnost zatím hrají prim. Taktéž zatím vítězí pouze správňáci, takže o napětí je velká, velká nouze. Po 23 dílech slabé ***. Končím, seriál si mě nezískal. ()

Kordus

Fairy Tail. Tolik jsem o tomhle anime slyšel dobrého, že mi to nedalo a začal jsem ho taky sledovat. A musí se mi nechat, že jsem vydržel dlouho, 78 dílů! Ale myslím, že pro mne to teď na nějakou dobu stačilo. Tyhle nekonečné seriály s dalším nekonečnem pokračování... Aby mohly běžet dál, vždycky se musí objevit něco nového a většího, co do té doby ultrasilné hrdiny překvapí a naznačí jim, že vlastně nejsou ultrasilní, maximálně tak supersilní, i když proti tomu novému zlu jen tak lehce silnější, že ano, naštěstí hrdinové se nezaleknou a během několika dílů zjistí, že jsou opravdu ultrasilní a ... zííííív. U prvních pár desítek dílů jsem oceňoval třeba i to neustálé bourání čtvrté zdi a komentáře přímo k divákům nebo parodické momenty, kdy se postavy přímo vyjadřují k nesmyslnosti toho, co dělají, ale i to se za chvíli přejedlo... Takže díky, Natsu, Grayi, Erzo a další, ale bohužel se asi nedozvím, jestli mají víly opravdu ocasy. ()

Zíza

Není to špatné, třeba se - ze stránky humorné - u toho bavím víc jak u Bleache nebo Naruta. O Rebornovi nemluvě. Ale zase u toho neřežu jako u One Pieceu. Líbí se mi, že hlavní hrdina dokáže přemýšlet (teda to už se naučil i Naruto, ale že mu to trvalo... :-D) a není slabej; už od samého začátku patří k těm silnějším. Příjemná změna. Je tu spousta sympatických postav (např. Gray ^^) a holku tu nejsou (většinou) takové ty uřvané typu Inoue = další kladné body pro FT. Ale má to jednu zásadní chybu - prostě to není dostatečně napínavé a nezaujalo mě to natolik, abych se třásla na další díly. Když Nacu bojuje, tak vy podvědomně nějakým způsobem víte, že vyhraje, tak kde pak máte vzít to napětí? Prostě tak nějak cítíte, jak to dopadne. A souboje také nejsou kdovíjak skvělé. Což pro mě znamená bodíky zase dolů. Horší jak Naruto a One Piece, ale rozhodně lepší než Bleach. No, třeba mě to v budoucnu ještě překvapí (pozitivně). A třeba taky ne. ()

Jeoffrey

Mám rád Fairy Tail a zatím mi neušla jediná episoda. Jistě, za tu dobu co to sleduji jsem postřehl pár názorů na to, že to vlastně není ani moc vtipné, že je to jen hloupý příběh s hromadou levného fanservisu, že je to kopírka nejrůznějších anime jako třeba One Piece a že zde jsou ty nejhorší fillery, co spatřily světlo světa. S názorem na fillery bych se v některých případech dokázal sžít a některé filler arcy jsou opravdu úmorné. Na druhou stranu i u těch nejhorších mi to bylo vynahrazeno tím, co mám u tohoto konceptu rád. Mám rád jednotlivé charaktery, které jsou sice poměrně šablonovité a člověk už po nějakých sto dílech přesně ví co které postava v který moment udělá, ale mě to pořád baví. Spousta vtipů se dá předvídat a některé se objevují až moc často.Opakovaný vtip přestává být vtipem, ale pokud se umí i při stém převyprávění dobře podat, stejně dokáže vyloudit úsměv na tváři. Příběh není na první pohled nijak hluboký, ale mě se líbí a z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že první pohled může někdy klamat . Některé motivy jsou určitě převzaté z jiných konceptů, ale proč se rozčilovat, když to funguje. Co se fanservisu týká, ano je tam a kolikrát skoro až zbytečně, že to až působí, jako by se autoři chtěli zavděčit všem, ale mě osobně nijak neruší. Když si to shrnu, vlastně jsem ani jednu z výtek, které jsem v úvodu nastínil nepopřel, ale zároveň chci jen naznačit, že mě osobně příliš nezajímají. Fairy Tail je pro mě osobně sympatická hezká pohádka s velmi pěknými souboji, u které se víc jak jednou za díl pousměji a kde se především v těch velkých příběhových sekcích těším na každý díl. Mám zde své oblíbence i postavy, bez kterých bych se obešel, ale nikdo mi tam vysloveně nevadí a i ta Lucy je pro mě mnohem lépe snesitelnější, než třeba Sakura z Naruta, nebo Orihime z Bleache. Takže já si to pořád užívám a na názory ostatních nehledím...  9/10 ()

Jacinda

Fairy tail splňuje všechno, co si jako fanoušek můžu přát. Postavy vykreslené čistým anime - dokonalé a jednoduché tahy dělající z postav živé osoby. Hudba impozantní, příběh hodný závisti, humor ochromující. Fairy tail mě pohltil a já zase závidím a dupu vzteky, že neumím čarovat. Jako obvykle jsem se zabouchla (je to vůbec možný do animovaný postavy?) hned do tří kluků - Natsu, Gray a Loke. Erza je ztělesněním všeho, čím bych chtěla být. A pak je tu přátelské zázemí, které mi znovu připomíná, že tohle v realitě nemám. Vůbec celkové vykreslení postav je úžasné. Natsu jako ohnivý mág se i chová jako oheň. Nezkrotný, neústupný, destruktivní, odvážný. Všechny vlastnosti, které na muži obdivuju. Proto mě ta postava neuvěřitelně imponuje a přeju si, aby mě taky zachraňoval jako Lucy. Pak je tu Gray. Krasavec s ledovým humorem a vnitřní sílou. A Erza. Krásná, silná, odvážná, obětavá. Lucy se chová úplně mimo mé myšlení, proto jí moc nemusím (ale za některé činy ji obdivuju). Příliš skuhrá a co úplně nesnáším, je to její šílenství ohledně kluků ("proboha oni jsou v mém bytě" versus já: "kéž by byl v mém bytě"). Série krasavců pokračuje Mystoganem, Alzackem, Gajeelem a Freedem. Co dělá obrázky tak krásné? Asi už jsem se za ta léta naučila rozlišovat jiný typ vzhledu...Loki -Leo - Lev v obleku - dvojitý zásah. I když má tenhle seriál i několik slabin - zbytečné prodlužování a "nechání se rubat", absence romantiky a lásky - je pro mě nyní objektem číslo jedna. Soundtrack hraje ve smyčce, stále pokračuju v učení japonštiny a zároveň přemýšlím, jak se stát mágem světla :-) Pozn. Gang povyslých zadků považuji za omyl ()

Hromino

Po zhlédnutí prvních třech dílů jsem Fairy Tail odsoudil jako hloupou záležitost čistě jen pro náctileté dívenky okouzlené světem anime, která pro každou dívenku nabízí alespoň jednu klučičí postavu schopnou pravidelně ji přivést do stavu vrcholné blaženosti a touhy ventilovat všemožné topic i off-topic fóra obrázky a žvásty o oné oblíbené postavě, nastavit si na plochu její tapetu etc. Přemíra rádoby vtipných momentů a klišé tomu taky zrovna moc nepřidala, proto jsem seriálu moc nevěřil a k dívání se na další díly přistupoval s lehkou skepsí. Podobně smíšené pocity ze začátku jsem měl například u Soul Eatera, kde jsem taky nějak po třech dílech odsoudil seriál jako magořinu určenou pro těžko popsatelné publikum, ovšem později jsem si jej docela oblíbil. U Fairy Tailu sice počáteční skepse postupem času začala pozvolna opadávat, nikdy však neodpadla úplně. Potěšilo mě, že Fairy Tail nabízí hlavní postavy, které sice nejsou po stránce vlastností a významu kdovíjak výjimečné, avšak dokáží si získat divákovy sympatie a umí seriál táhnout. Co zvlášť oceňuji je fakt, že žádná z postav netrpí komplexem méněcennosti, jenž by postupně odbourávala (z úplného loosera na začátku, který se ustavičně utápí v nešťastných vzpomínkách z minulosti, se postupem seriálu stává za pomoci přátel prvotřídní hvězda), ani příliš otravným egoismem à la Black Star z výše zmíněného Soul Eatera, ba dokonce jsem zatím nenarazil na typ otravné a neschopné slepice à la Sakura nebo Orihime (Lucy je bez problémů snesitelná). Postavy jsou sice sebevědomé, ale sebevědomé takovým docela příjemným způsobem, že jsem si je dokázal oblíbit a vlastně jen kvůli nim i dokoukat seriál do konce. Nejraději jsem měl Nacua a Graye (heh, zajímavý to paradox; nejdřív jsem je odsoudil jako postavy ryze stvořené pro natěšené dívenky, ale ve finále jsem si je sám oblíbil... pche!), ale líbíly se mi i Happyho glosy. Co se humoru a hysterických výlevů týče – na to je potřeba si stejně jako u Soul Eatera zvyknout. Nebo alespoň já jsem si musel zvyknout. Jinak musím ještě vyzdvihnout hudbu, kde se jednak mísí různé motivy – keltská hudba, variace na různé klasiky (Offenbachův Orfeus v podsvětí mě snad ještě v žádném provedení nezklamal), pro Takanašiho tolik typické chorály, rock, mixy tohoto všeho... a dokonce ještě motivy ze soundtracku k Heroes IV. Ano, fajn, fajn, tak to by byly klady. Teď však přichází na řadu zápory, které v mém dojmu bohužel nad klady převažují. Začněme příběhem, který je značně rozkouskován, není celistvý a chybí mu nějaká sjednocovací linka, byť sebevíc tenká. Najít One Piece, stát se hokagem, porazit Arrancary – ne, něco takového tu prostě chybí. „V tomto složení zažívají při plnění různých úkolů mnohá dobrodružství”, píše se ve zdejší synopsi, ovšem spojení "zažívají mnohá dobrodružství" je moc málo. Zkrátka tu postrádám nějaký nadrámec, který by dával diváku významný důvod dívat se na seriál dál, případně nějaký příběhový domino efekt, kde by na sebe události jasně navazovaly a tvořily do sebe zapadající články řetězce. Ne. Děj Fairy Tailu vypadá asi takto: událost (ta předchozí je putna) – pauzaudálost (ta předchozí je putna) – pauza. A tak dále. Příběh je natolik schematický, neoriginální a nepropracovaný, že bych si dokonce dovolil tvrdit, že při troše času a fantazie bych byl schopen vyjádřit obecným vzorcem náplň jednotlivých částí příběhu. A stejně jako stagnuje příběh, stagnuje i vývoj postav. Co vidím jako další problém, jsou souboje a záporáci. Je mi sympatické, že souboje nejsou natahované jak guma ve One Piece, ovšem jejich provedení je vyloženě tristní. Má se jednat o bojový seriál (rozuměj japonsky: šónen), ovšem pokud je cenzurována krev (při soubojích, kde se mydlí aktéři hlava nehlava, je vidět vždy jen pár škrábanců a odřenin), bojové klišé je přítomno v míře více než malé („... když jsem pořádně nasranej, porazím hravě úplně každého!”) a všechno zlé porazí síla přátelství, pak je prostě o napětí a poutavost soubojů nouze. Stručně a jasně, příběh a vývoj postav jsou hodné kvalit telenovely. Naprosto vážně. Když si pustíte třeba 5. a 120. díl, uvidíte jediný posun v tom, že přibyly nové postavy, jinak se nikam nic neposunulo. To je prostě špatně. A nebo ne, pozor, posunulo! –– 2* dávám za hudbu, hlavní postavy a humor. Zdejších 82% opravdu není moc adekvátních. () (menej) (viac)

prome

Fairy Tail je pro mě zatím těžké hodnotit. Nečtu mangu a tak nerozeznám fillery, ale tipuju, že ty nejslabší díly jimi budou. Nebo v to aspoň doufám. Nebýt pár slabších dílů, dal bych tomu plný počet. Zatím jsou to hodně silné 4*, protože u ostatních se bavím výtečně. Moje hodnocení se zatím vztahuje k 48 dílům a může se kdykoliv změnit. ()

Zoey90

Při zhlédnutí prvních dílů mi bylo jasné, že tohle asi není nic pro mě - pohled na nějaké rádoby namakané postavy (typuji tak věkem pohybující se kolem 14 let) a děj, který nevypadá, že by k něčemu spěl. Teda hlavně celá myšlenka anime mi přišla jak Slayers přes kopírák - parta mágů někam furt jde, má neustále hlad a kam příjde, tam půlku města srovná se zemí,ale Slayers je moje srdcovka, tak těch 20 min čas od času obětuju. Rozhodně to není však něco, co bych vyhledávala, ale je to nakresleno dobře a je to takové ztělesněné milé "nekonečné" anime, kde jsou všichni sympatiční a v podstatě diváka ničím neštvou, ale také ničím neohromí. ()

TomX2

Vizuálne sympatická a hudobne perfektná show, ktorá má však viac obsahových dier, než akékoľvek iné nekončiace battle shounen anime. Ono by mi ani tie súboje, nad ktorými vždycky zvíťazí priateľstvo a silnejšie emócie nevadili, avšak nikdy som nevedel prísť na chuť tým skokom z komédie do akcie, z akcie do "hlbokých" motivačných rečí a naspäť do komédie, apod. Občas, akoby seriál sám nevedel, čím chce byť, čo chce vlastne povedať a pre koho je určený. Dobre, na to posledné už odpovedali zaryté násťročné fanúšičky, ale aj tak. Občas to malo svoje cool momenty a nespochybňujem potenciál toho stále želaného konceptu, lenže tá zbytočná vata okolo toho, nelogické súboje, oživovanie postav a nevtipný humor čo ide ruku v ruke spolu s fanservisom celkový zážitok strašne kazia a nenapomáhajú tomu ani doplnkové epizódy a stále sa opakujúci dej. Škoda, pretože ten výborný soundtrack si zaslúži omnoho viac. ()

SonGokussj

Někdo toto anime popisuje jako Dragon Ball Z a One Piece dohromady (nebo One Piece + něco dalšího). Já bych to tak žhavě neviděl. V každém díle je akce, dialogy, zábava, má to hlubší podtext a velmi! povedenou grafiku. Ale příběh je tam natolik jednoduchý a předvídatelný, že tomu víc jak 3* prostě nedám. Shlédl jsem 40 episod a hlavní hrdina vše vyhrává jen tím, že "jsem naštvanej!" a hned mu to jde líp. I když padlo pár náznaků, prozatím nevidím žádný možný vývoj hlavní postavy a to je prostě škoda. [Edit po cca 150. díle]: Shlédnuto prakticky až do toho tournamentu. Vývoj příběhu je vcelku hezký, zábavný, líbí se mi, jak se tam "změnil" Laxus, avšak Natsu a zbytek jsou stále stejní, každý z nich umí nový "trick", jak už to bývá, ale vyloženě "vývoj", tam nevidím. :-) Na druhou stranu - kouká se na to stále dobře, vůbec to není špatný, proto ten průměr i nadále. Možná i lepší 3* oproti minule. ^_^ Na OP to zkrátka nemá. ()

KiritoSenpai

citace z mého deníčku: "Co k Fairy Tail říct - snad jen to, že je to super.. konečně dlouhé anime o něčem. Natsu, Lucy, Gray, Erza a samozřejmě Happy s mnoho dalšími postavami mě snad nikdy neomrzí! Je tedy fajn vidět, že jsou i anime kvalitních rozměrů na dýl, a to je právě FT. Pokud jde o příběh, je to tak, že se všechno může roztahovat.... někdy až moc, ano, i FT má své "fillery", ale těch je jen pár a jsou k věci, či se to tak na první pohled může jevit. Nicméně, pokud jde o hlavní příběhovou linii, je to bomba. Řeknete si, tak, a teď je Natsu a ostatní v prdeli, jenže ono ne. Někdo je přijde zachránit, někdo se zase hecne (většinou tedy Natsu) a vydá ze sebe úplně to nejlepší... A všichni vyhrajou, jenže problém je v tom, že si toto řeknete 2x-3x, a pak už vás pomalu začne nudit fakt, že to stejně vyhrajou a že není důvod se stresovat nad tím, že Natsu nemůže zrovna spolikat oheň, či že Lucy nemůže např. otevřít bránu. Je to problém, protože je to dokolečka a jedno a to samé. Nicméně, nejsem hnidopich a FT mě baví, protože tempo, jakým ho sleduju, je vážně obrovské (cca 10 dílů za den, což je pro představu 240 minut, což jsou 4 hodiny!!!). Závěrem, Fairy Tail je fakt super a doporučuju!!! Sic jsem u 125. dílu, ale myslím si, že už mě nic nepřekvapí a že se v poklidu dodívám na zbylých 50 dílů." ()

Hees

Fairy Tail je viac dielne anime shounen typu. Začína sa príchodom nového člena Lucy. Lucy postupne zistí čo sú zač mágovia s Fairy Tail a začlení sa medzi nich. Ako to už býva viac dielne anime má svoje nie veľmi podarené časti, sú to diely buď fillery (diely nečerpajúce z mangy), alebo nudnejšie diely. Nebudeme si klamať aj Fairy Tail ich zopár malo. Musím však napísať aj B keď som napísal A. Postupom Času sa príbeh skvalitňoval. Dozvedeli sme sa dôležité skutočnosti o hrdinoch a často dostávali priestor aj vedľajšie postavy. Najväčšiu kvalitu do príbehu zatiaľ priniesla Erza, jej príbeh, jej láska a jej minulosť. Snažím sa hodnotiť ako celok, ale v takomto prípade vždy uprednostním lepšie diely a keď ich je oveľa viac ako tých horších. Fairy Tail si dá záležať na vtipnosti, ale zažívame s hrdinami aj ich smútok, obavy, nemožnosť naplniť lásku a plno iných pocitov. Súboje sú na dobrej úrovni a jednotlivé postavy majú veľmi rôznorodé schopnosti. Stále tam rezonujú nezodpovedané otázky, ktorých odkrývanie je dávkované veľmi pomaly. Najobľúbenejšia postava Juvia. ()

animaxis

Jediné,co mě na tomto anime mrzelo a celkem dost byli ti totálně dementní záporáci.Prostě,příběh byl v pořádku,obvzláště hlavní hrdinové byli v pořádku a vše bylo krásně nakreslené,akorát ti záporáci:D ()

Prometheus69

Bezkonkurenčně nejlepší a mé nejoblíbenější... Anime... V mnohé překonávající takové legendy jako je BLEACH, ONE PICE (ze kterého trochu neparaziticky čerpá) nebo NARUTO... Naprosto originální a jedinečné, příběhově mistrovské dílo, založené na jednoduchých obvykle rychle končících pompézních soubojích.. ale až neobvykle výbušných... nejen po té humorné stránce, kdy mě "hrdinové téhle anime pecky dostávají smíchy do kolen! Zkráceně řečeno_ Jestli bych měl někdy umřít, tak ať se POROSÍM PROBUDÍM VE FIORE! XD ()

Gonzi

Svět, postavy, dějové linky a souboje jsou fajn, ale globální děj se moc nesune a ty lokální, asi 20 dílů dlouhé začnou být silně repetetivní a přestává být o co stát. Nejvíce mě asi mrzí, že i zvraty jsou tahané z paty a Natsu (či kdokoli jiný) dostává na prdel od mnohem silnějšího nepřítele, pak se naštve, udělá nemyslitelné a vyhraje, což naprosto zabíjí jakoukoli gradaci děje. PS:Má to skvělý soundtrack. ()

Tucqa

Všech 175 dílů FT jsem stihla během necelých dvou týdnů a z vlastní zkušenosti mohu říci, že je velmi těžké přestat. Zvlášť když se příběh vleče přes 20 dílů. Musím uznat, že občas mě už štvalo, jak v několika po sobě jdoucích dílech se jen rvali s těmi samými zloduchy pořád dokola, pak když se Natsu stále bezhlavě vrhal na každého, kdo se na něj zamračil a to, že během každé dívčí rvačky zůstaly z jejich již tak sporých oděvů ještě víc odhalující cáry... Přesto mi to nedá a musím hodnotit plným počtem. Tohle už k FT prostě patří stejně neodmyslitelně jako dokonalá hudba mého oblíbeného japonského skladatele Yasuharu Takanashiho, bez jehož soundtracku by bitvy nepůsobily tak epicky a vypjaté chvilky by nebyly tak emocionální... Konečné hodnocení: 90% ()

Andrew_Deer

Nenene... to se mi zdá? Co dělá něco jako Fairy Tail mezi nejlepšími seriály? Proč? Nehodí se sem, případně výš (určitě výš) spíš Gintama? Jo, shounen je bomba, ale i Naruta bych tu viděl radši. Ne, no tak podle mě je to hrozný, příběhem sice zajímavé, animací špatné (ne od začátku), celkově hrozivě neoriginální. Trochu mě tohle mrzí. A že jsem vydržel dlouho, 150 dílů nebo tak, všechny ty zvraty, které byly tak nečekané... atd. ()