Evangelium: 1.11 Monstrum

• Japonsko Evangelion shin gekijōban: Jo (viac)

Píše se rok 2015, 15 let po události, která změnila celý svět - objevení jednoho z andělů. Z obřího Tokya zbyla jen malá pevnost Tokyo - 3, kde sídlí organizace NERV. Právě její vůdce Ikari je ten, který navrhl jedinou účinou zbraň proti andělům - Evangeliony, obrovské roboty. A právě ve chvíli, kdy na město zaútočí další anděl sem přijíždí i Ikariho syn Shinji, který je záhy postaven před nelehkou volbu a nedobrovolně se také stává loutkou na šachovnici mocných, kteří ani nevypadají, že jim jde o záchranu zbytků civilizace. (kaspar)

Kwaichi

Film Vás za polovičný čas vtiahne do úvodu animovaného seriálu Evangelion. Keďže je to novšie dielo je to samozrejme aj lepšie spracované po grafickej stránke. Začiatok mohol byť síce pre niekoho trochu mätúci, no in medias res, teda priame vtiahnutie do deja je najobvyklejším postupom v scifi-anime. Postupnou gradáciou deja ste oboznámený s takmer všetkými faktami, ktoré hýbu celým príbehom, no a komu to nestačilo, nech si pozrie pokračovanie Evangelion 2.0. ()

Davies182

Normální člověk dle mého názoru potřebuje vidět za život minimálně desítku profesionálních animovaných filmů z Japonska. Nic nedokáže lidský mozek tak odreagovat, jako ohlušující smršť megalomanských bitek, ve kterých buď figurují svalnatí hrdinové s čepelemi dvakrát většími než oni sami, anebo monstrózní roboti / příšery. Epileptikům vstup zakázán! Evangelion bych pak přirovnal k takovému východnímu Spider-manovi: jeho hrdinou je klučina, který kromě zmatku ve své hlavě (problémy v rodině, s holkami) musí bojovat s padlými anděly. Anděly, kteří na sebe rádi berou podobu nepřemožitelných robotů vybavených smrtícím arzenálem zbraní. Malý Shinja pak sám pravidelně osedlává jednoho takového "transformera", aby všem ostatním plecháčům nakopal (nedobrovolně) zadnici. A je to výborné... Psychologická linka příběhu včetně chytrých dialogů je dojemná a poutavá, akce pak tradičně nepředstavitelně obrovských rozměrů. Spektakulární: to umějí jen v Japonsku. Chybělo mi snad jen trochu hlubší vtažení do mytologie, a prsa doktorky Katsugari - proč s nimi machruje, když je nakonec neukáže? ()

Terva

CITÁT - Vzhledem k vyhlášení pohotovosti jsou všechny naše linky mimo provoz............ Tokio, budoucnost. Opět je ohrožováno monstrem. Ale není to monstrum, je to anděl. Vypadá celkem směšně. Tak ho mohli nakreslit trochu stylizované. CITÁT - To bylo naše eso v rukávu......... Nemá to moc logiku, má to příšerný hudební doprovod a celkově jsem při sledování ztrácel koncentraci. Během sledování jsem si odskočil udělat kafe a cestou k pátému andělu, vypil dvě piva. Bylo celkem nezáživné a nezajímavé. ()

tuwanakha

Postkatastrofický sci-fi film Evangelion 1.11 mě oslovil tradičně propracovanou kresbou japonských animátorů a zajímavým scenářem, který se lehce odchyluje od seriálu. Využití odkazů bible se stává v posledních letech novou módou, ale zde jde přece jen o nový pohled. Zemi napadají postupně tajemné obří bytosti - "andělé", kteří se jí pokouší zničit. Japonské centrum ochránců vyvinulo obří robotické brnění či spíše kyborgické stroje, které je ovládáno náctiletými "piloty". Hlavní postava animované série - Shinji je psychicky nevyrovnaný kluk, jenž po smrti své matky hledá své místo ve společnosti. Poměrně snadno si získává kamarády, ale on touží po jediném - uznáním od svého otce, významného vědce Ikariho... ()

C0r0ner

V nějakém pomatení smyslů jsem si pustil bezhlavou rákosnickou řežbu a kupodivu to opravdu byla jenom tupá bezhlavá rákosnická řežba, která nevedla odnikud nikam. Destrukce nějakých brutálních emzáků stála rejžožrouty asi tak deset našich rozpočtů a vlastně se akorát na konci narodil ještě silnější. Aspoň vím, čím se inspiroval Pacific Rim. 10% ()

• V dubnu 2009 vyšla na Sony Playstation Portable akční adventura s názvem „Evangelion: Jo“, založená na příběhové linii filmu. (Shley)
  • Film také vyhrál cenu Tokaimura Genpachi na 7. ročníku Otaku Awards 5. ledna 2008 a také cenu Divadelní film na 13. ročníku Animation Kobe Awards 2. listopadu 2008. (Shley)
  • Celkové tržby dosáhly přibližně dvou miliard jenů, tedy asi 16 200 000$. (Shley)