Sobík Niko

• Slovensko Niko a Cesta ku hviezdam (viac)

Sobík Niko verí, že jeho otec, ktorého nikdy nepoznal, je členom svetoznámej letky Santu Clausa. Jeho najväčším snom je naučiť sa lietať rovnako dobre ako otec. Dospelí jedinci zo stáda však nemajú pre Nikov talent najmenšie pochopenie a deti sa mu smejú. Vlastne vôbec nikto neverí, že jeho otec je medzinárodná hviezda. Jediný, kto ho podporuje a verí mu, je neohrabaná veverička Julius. Napriek prísnemu zákazu stáda sa Niko rozhodne nacvičovať svoj let na kopci, na ktorom mu hrozí útok hladných vlkov. Pri jeho smole ho samozrejme vlci zacítia a celé stádo sa musí vydať hľadať nový úkryt. Niko sa cíti previnilo, a preto opustí stádo, svoju matku i kamarátku Sagu, a vydá sa spolu s Juliom na ďalekú cestu za svojím otcom. (TV JOJ)

freddy

Celovečerní vánoční animovaný film o tom, kterak jeden malý sobík zatoužil poznat svého otce, jenž by měl patřit mezi létající soby, kteří každoročně táhnou sáně Santa Clause. Děj je velice prostý, ale není se čemu divit, když je to pohádka určená především dětem. Každopádně já si to užíval a občas jsem se i něčemu zasmál, například vegetariánský vlk zamilovaný do růžové pudlice byl hodně vtipnou postavičkou. Ovšem celkově celý film byl jeden úžasný a sympatický předvánoční filmový zážitek, který stálo za to vidět. A na rovinu říkám, že jsem si to užil, ač už nejsem malé dítě, ale Vánoce miluju a tenhle příběh je podle mého názoru pro předvánoční dobu naprosto ideální. Co se týče animace, tak ta mi naprosto vyhovovala a nemám s ní jediný problém, celý film od začátku do konce je u mě jedna obrovská spokojenost a těžko najdu něco, co bych tomuto filmu mohl vyčíst, z mého pohledu se jedná o ideální vánoční animák, který má co nabídnout a který se zajisté bude líbit celé rodině, nejen jejím nejmenším členům. Byl to zkrátka další z příjemných předvánočních filmových zážitků a já jsem rád, že jsem ze své bohaté filmotéky s vánočními filmy vybral pro sobotní odpoledne právě tento film. Uděluji čtyři hvězdy a předpokládám, že jsem ho neviděl naposledy. ()

zdeny99

Krásné animované překvapení o malém sobovi, který se rozhodne na dalekou pouť jít hledat svého tátu mezi Santovy soby. Taky tu máme vysvětlení, proč Santovi soby lítají, oni se s tím prostě tak narodí. Santovská rychlost, taky vám tak připadala zrychlení ve Star Treku? A co teprve ten růžový pudl, až nápaditě podobný pudlovi z Burtonového filmu FRANKENWEENIE. [1691. hodnocení, 63. komentář, 60%] ()

majo25

Celkom príjemné prekvapenie, že aj s toľko prevarenou témou ako sú Vianoce a Santove soby, sa dá stále urobiť kvalitná a neotrelá vec. Príbeh síce nie je extra originálny a viacmenej šablónovite nasadá na smer obdobných animákov, hlavne americkej tvorby, ale napriek tomu a vďaka svojej výpravnosti ma bavil takmer od začiatku po koniec. Silný komedionálny nádych zvádza k tomu, aby zapadol aj v kolónke komédia. A že je to humor vkusný, zábavný, okorenený o nápadité prvky. Pre decká nesie aj pekný odkaz v duchu - nie je všetko zlato, čo sa bliští. Animácia sa smelo môže rovnať hollywoodskej tvorbe tej doby a animák sa môže oprieť aj o podmanivý hudobný motív. Preto veľká spokojnosť. ()

KarKulA

Jak mě poslední dobou většina animovaných filmů nudí, tak tento se mi překvapivě líbil, a navíc mi v té záplavě všemožných hrozivých vánočních sra... , které se v tomto čase derou na televizní obrazovky aby vymyly malému divákovi jeho nevinný mozek, přišel tento neamerický počin vcelku neškodný a milý. Velmi trefný komentář "Ingrid". ()

flanker.27

To učíme děti pěkný věci. Z vlků budou vegetariáni, maminky nepotřebují tatínky, už zase dárky dodává SK. Ale je fakt, že dětem v sále (cca pěti) se to líbilo, pokud můžu soudit. Mě na to vytáhl kamarád na vánoce se navrátivší z Finska, kde je tenhle animák událost, že prý mu říkali, že to není jako US animáky. Pak se ještě dvě hodiny omlouval, protože je to ještě víc US než Disney. ()

• V roce 2009 film získal od Finské filmové akademie dvě ocenění Jussi pro nejlepší film a nejlepší scénář. (Terva)
  • Pri prvých náčrtoch dali sobovi meno Pietu, potom ho premenovali na Rusty a až vo finálnej verzii sa z neho stal Niko. (Tolf)
  • Ide o najdrahší a najďalej distribuovaný fínsky animovaný film. Rozpočet bol 6,1 milióna euro. (Tolf)