Columbo - Season 1 (1971) (séria)

Semienko pochýb (S01E03)

(epizóda)
  • Slovensko Zrnko pochybností (viac)

Helen Stewart a její matka se stanou náhodnými svědky vraždy. To, co zprvu vypadá jako nevinný výlet plachetnicí, se pro obě stane traumatizujícím zážitkem. Ze zátoky zahlédnou, jak jistý muž v županu před svou vilou zastřelí uniformovaného soka. Policie zprvu odmítá svědectví uvěřit, neboť zločin měl podle všeho spáchat válečný hrdina na odpočinku a námořní generál Martin Hollister. Jenom inspektor Columbo se nenechá zastrašit slavným jménem a zahájí vyšetřování. Ale v domě generála se mu nepodaří najít ani oběť, ani vražednou zbraň. Když je o několik dní později na pláž vržena mrtvola poručíka Rogera Duttona, není si již Helena vůbec jista, zda se osudného dne nestala obětí optického klamu. Samolibý generál se mezitím stačil s Helenou spřátelit a zdá se, že spravedlnosti nakonec přece jenom unikne. Ale jeho ješitnost se mu nakonec stane osudnou. (oficiálny text distribútora)

nash.

Vrah je sice chladnokrevný nebojsa, ale příliš tlačí na pilu pokud jde o jediného očitého svědka, takže s ním Columbo nemá zase až tolik práce. A to bez ohledu na to, jak rozestlaně vedle elegantního lumpa vypadá. Dokonce si stihne i zarybařit. Vedle obvyklých rekvizit a obvyklých hlášek (dá-li se to u pátého dílu tak říci) se objevují první jikřičky humoru na téma Columbových typických znaků. O fous slabší než předchozí díly, ovšem stále vysoko nad průměrem. ()

majec4

Toto bolo trochu jednoduchsie ako som cakal, lebo tieto prve casti ma beru tym ake su super vymyslene. Pacilo sa mi, ze na zaciatku ani sam Colombo neveril, ze je vrahom vojnovy hrdina, ale tym ako opisoval cely ten priebeh vrazdy si podla mna vypisal listok do vazenia. A ked este nabalil svedkynu, bolo to jasne. Trochu sklamanie, ale pacilo sa mi ako sa s nim neskor Colombo zahraval. Tej prihode s pistolou by uveril asi len malokto, aj ked general mal pocit, ze mu to porucik zozerie aj s navijakom. On ale nevedel, ze porucik ma autority na haku. Casti kedy vysetruje vojakov, policajtov su naj, lebo sa strasne bavim na tom ako nimi nenapadne/okato pohrda. ()

Godhaj

,,Asi bychom se smíchy potrhali, kdybychom se viděli ve filmu.“ Starý vysloužilý voják je myslím si dobrým Columbovým protivníkem. Šarmantní, ale přitom slizký. Velmi sympaticky na mě působila postava Helen, které jsem to štěstí v životě prostě přál. Jinak vyšetřování, rozuzlení příběhu i zpracování jsou na průměrné úrovni, ale vše je jednoznačně příjemné ku dívání. ()

Lacike

Zaciatok je super. Ulisný general zabije svojho kumpana, ale problem je, ze ho pri tom niekto videl. Napriek tomu sa mu to podari zakamuflovat. Lenze potom to zacne byt otravne tym jak sa vrah neustale snazi presvedcit svedka, ze vlastne videl nieco ine a az prilis podozrivo si buduje svoje alibi. Na vyriesenie tohto pripadu by nebol potrebny ani bystrý Columbo. Riesenie by muselo buchnut do xichtu aj nejakemu novacikovi. 6/10. ()

Autogram

Rande s vrahom, to Columbo ešte neriešil. Našťastie je vrah galantný, pozorný a logicky už nemôže ani pomyslieť na vraždenie. Vyšetrovanie tu prebieha skôr náhodne ako cieľavedome, samozrejme, najmä medzi dverami na odchode z miestnosti. –––– A ještě jednu radu. Zkuste to někde jinde, nebo s jinou návnadou. Nebo nikdy nic nechytíte, poručíku. –––– Jsou muži, poručíku, co netouží vypadat jako rozestlaná postel. ()

• První a poslední díl ze série o Columbovi, kdy je režísér uveden na začátku seriálu. (ČSFD)
  • Generál má ve své knihovně knihy od Jamese Ferrise – první oběti vraždy, kterou byl pověřen poručík Columbo (Peter Falk). (J@mes)