Columbo - Season 1 (1971) (séria)

Smrť ponúka pomocnú ruku (S01E02)

(epizóda)
  • Česko Smrt nabízí pomocnou ruku (viac)

Žárlivý nakladatel Arthur Kennicut nechá sledovat svou ženu soukromým detektivem Brimmerem. Ten po čase svému zadavateli v rozporu se skutečností oznamuje, že je mu jeho žena Lenora věrná. Brimmerův záměr je jasný: chce vydírat paní Kennicutovou a dostat z ní vnitřní informace o nakladatelství jejího manžela. Jeho plán mu však nevyjde. Lenora se před ním neopatrně zmíní, že chce všechno povědět manželovi, načež jí Brimmer uhodí tak nešťastně, že je na místě mrtvá. Arthur Kennicut naléhá na inspektora Columba, aby co nejrychleji dopadl pachatele. Druhého dne mu dojde trpělivost a do vyšetřování zapojí i soukromé očko Brimmera, který má Columbovi sloužit jako pomocník. (oficiálny text distribútora)

CSSML

Detektivka, u které zná divák od začátku vraha, je jako matematický příklad s předem uvedeným výsledkem. Obojí se smrskává na postup bez napětí z toho, jak to dopadne. Možná by se Amíci cítili hloupě, kdyby to nevěděli od začátku, nevím. Každopádně takovou detektivku nezachrání ani sympatický detektiv. Podle obsahů uvedených u dalších dílů je jim tento nešvar společný, takže jim šanci nedám. Navíc v tomto díle nějak vyšuměla zápletka s nakrátko ostříhanou gorilou. ()

Maidenhead

"A neni to nahoda? V tom pripade je jich mnoho." Druhy diel v serii ak neratam piloty. Usmazil ho dokonale, inak chladneho Brimmera donutil robit chyby pod tlakom. Vyborne odvedena praca od Roberta Culpa. Diel v ktorom som chvilu veril ze Columbo uz nevie ako dalej a to cloveka drzalo v napati az do konca. ()

nascendi

Veľmi opatrne pri Columbovi siaham po štyroch hviezdičkách, ale tento diel si ma získal. Columbo už v ňom disponuje svojimi typickými atribútmi, ale ešte nemá problém s ich nadužívaním, ako vo väčšine nasledujúcich dielov. Príbeh nie je príliš prekonštruovaný a postupu pri riešení nechýba vtip a lesť. Pre seba som si tento diel premenoval na "Zemiak natlačený do výfuku", aby sa to aj rýmovalo s pôvodným názvom. ()

Anderton

Možno by som mal kvôli jednej veci odobrať hviezdičku, ale je to proste stále klasický Columbovský prípad a navyše tu je Ray Milland. Columbo totiž má podľa môjho názoru dôkaz od začiatku v rukách, nechcem spoilerovať, ale kto videl a pamätá si scénu s "prehliadkou" dlaní, tak vie. Inak všetko perfektne šľape, záverečný trik je fajn, len sa už niečo podobné v tomto seriáli pieklo (ale to bolo až neskôr), menovite v časti Smrtiaca korunka. Tu je však prevedenie lepšie. ()

Godhaj

,,Tak začneme s tím šrámem, protože to mě trápí.“ Tento díl je výjimečný tím, jak slizký je padouch a ještě tím, že vlastně Columbovi konkuruje ve vyšetřování. Zpracování je defakto stejné jako u předchozích dílů, výjimku tvořil režisérky originálně pojaté uklízení stop po zločinu skrze padouchovy brýle. Ve srovnání s ostatními epizodami poručíka Columba je tento u mě lehce nadprůměrný. ()

• Panské sídlo Arthura Kennicutta je stejné panské sídlo jako ve filmu Osobní strážce (1992), dále bylo také používáno ve filmu Harper (1966), nebo ve snímku Kmotr (1972). (Epistemolog)
  • Natáčelo se v americkém státě Kalifornie, v lokalitách Malibu, Beverly Hills, Santa Monica nebo San Fernando. (Terva)