David Buckner je šéfem firmy Stanford Chemical. Podnik chce prodat, a stát se tak prezidentem velkého koncernu. Jeho žena Doris a synovec Roger však vlastní rozhodující podíl akcií a s prodejem v žádném případě nesouhlasí. David se nezastaví před žádným prostředkem, jak dosáhnout svého cíle. Columbo začíná vyšetřování sérií zdánlivě naivních otázek. Roger si však stihl obstarat alibi a tvrdí, že strávil noc se svou sekretářkou paní Bishoffovou. Columbovi se podaří zjistit, že bomba byla do automobilu dopravena v krabici od doutníků, čímž se dostává již velice blízko k objasnění případu. (oficiálny text distribútora)

Colonist

Zatraceně! Tento díl má výborné závěrečné odhalení na lanovce, ale to je asi tak všechno. Roddy McDowall mi nikdy moc neseděl a v této roli už vůbec ne. Celá epizoda se navíc tak nějak vleče, takže jsem se i přes krátkou stopáž chvílemi nudil. Bylo to takové roztahané. Navíc chyběla zábavná Columbova místa. Dávám aspoň 4*, i když je to spíše tak na tři a půl. P.S. Columba zde na Nově dabuje Petr Haničinec. ()

Lacike

Slabsi diel hlavne kvôli predstavitelovi vraha. Roddy McDowall bol skvely v Planete opic ale bez masky opice mi nikdy nesedel. Vzdycky hral dost divne postavy. A to je aj tento pripad. Sice si vymysli dost dobry plan vrazdy, ale cely cas dost otravne prehrava a ani spickovanie s Columbom nie je tentoraz prilis zabavne. Jedine co sa fakt vydarilo bolo odhalenie v lanovke. 5/10. ()

Anderton

Tejto epizóde chýba viac humorných momentov a možno o jeden zvrat niekedy uprostred navyše. Columbov protivník nie je bohvieako charizmatický, zato sliz je to poriadny a tak uhádnuť, kto za celou vecou stojí, nie je pre poručíka žiaden problém. Je to prípad, ktorý by každé oddelenie uzavrelo hneď ako nehodu, takže slúži ku cti oddeleniu vrážd v LA a špeciálne Columbovi (rozumej scenáristom), že sa do toho pustili a s noblesou sebe vlastnou pripravili pasť, z ktorej niet ako vždy úniku. Z príťažlivého prostredia chemickej továrne sa dalo vyťažiť viac. ()

Šandík

V rámci první sezóny běžný díl, obecně spíše slabší a potvrzující poměrně záhy se projevující sestupnou tendenci. Vychvalovaný závěr v lanovce má opravdu cosi do sebe, i když ani tohle není nijak moc originální komponenta příběhu. Poručík zde opět hraje falešnými kartami. Skoro se někdy zdá, že je to jeho hlavní zbraň. Pozoruhodná je mimochodem zjevná chyba při natáčení. V jednom záběru jsou dveře lanovky otevřené, v dalším už zavřené, ovšem v dalším zase otevřené a takhle ještě asi dvakrát po sobě... Nevím, zda-li si tvůrci při střihu natočené scény nevšimli, nebo všimli a řekli si, že si to lidé asi stejně nevšimnou, nebo že je to prostě jedno... Urputnost, s jakou se náš vrah v příslušných scénách dívá na hodinky, asi aby i pomaleji uvažující diváci u obrazovek pochopili, mi ovšem napovídá že spíše to druhé. Jinak je ovšem živelný Roddy McDowall v roli padoucha výborný... Celkový dojem: 70% ()

Rudyamon

Škoda, v dabingu opět Haničinec, první špatný bod. Snad i z toho důvodu je to jeden z nejslabších dílů seriálu. Začíná to ovšem už padouchem, který (byť je tak trochu psychopat) je na vraha vyžadujícího jednoho z nejlepších detektivů světa, prostě nedostatečný. Dokonale to vysvětlí závěrečná scéna. Velice nezvykle nemám k dílu už moc co dodat. Snad jen nějaké ty slabší 3 hvězdičky - 80%. ()

• Když chce Roger Stanford (Roddy McDowall) vyhodit krabici doutníků z lanovky, otevře při tom dveře lanovky. O několik záběrů později jsou dveře zavřené. (matar)