Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

tron

Columbo je zvláštny seriál. Jeho tvorcovia boli prví, kto si to uvedomoval. Paradoxne (?) práve z jeho najväčších divností spravili jeho najväčšie klady. Práve vďaka tomu mal obrovskú sledovanosť a natáčal sa skoro dve desaťročia. Dodnes je medzi kriminálkami absolútnym kultom. Hlavný hrdina vonkoncom nevyzerá ako hlavný hrdina. Ani sa tak nespráva. Na scénu spravidla nastúpi až po štvrťhodine (!). Následne, keďže väčšinou vyšetruje mocných, vplyvných, bohatých a slávnych, nasadzuje submisívny, roztržitý postoj. Vrahovia (ktorých poznáme od prvej minúty!) to patričným spôsobom využívajú: vyvyšujú sa nad neho, posmievajú sa mu, niekedy doslova priamo do očí, majú ho na smiech, sú arogantní a hnusní, považujú ho za neschopného a mädlia si ruky nad tým, ako im prešla vražda (a možno si pomaly chystajú druhú). Avšak nekrič hop, kým si nepreskočil. Potom, keď už to ani v najmenšom neočakávajú... „to“ príde. Columbove špecifické vyšetrovacie metódy v čele s nezabudnuteľným „Moment, ešte jedna otázka“. Ďalšou zvláštnosťou bola nielen absencia akcie (Columbo neznášal strelné zbrane, dokonca vôbec nenosil služobnú striekačku), ale i absencia komického (resp. hocijakého) parťáka. A rodiny. Columbo síce bol ženatý, ale jeho manželku sme nikdy nevideli a tak vznikla okrídlená fráza „je to ako Columbova manželka“ (pritom samotná pani Columbová paradoxne dostala vlastný seriál, na čo sa zabúda). Nie som si každopádne istý, či tvorcovia majú čisté svedomie, keďže Columbo rapídne pripomína detektíva z Blattyho románu Exorcista, ktorý bol na trh uvedený v r. 1971, teda v rovnakom roku, ako prvý diel Columba. ()

Gimli

Když z rezavé rachotiny vystoupí na první pohled polodebilní bezdomovec v pomačkaném baloňáku a s kouřícím doutníkem, který neustále něco hledá a zapomíná, tak mi vůbec nevadí, že už vím, kdo je vrah a jak vraždu spáchal. Sadista ve mně se těší na to, jak Columbo svého podezřelého psychicky totálně rozloží svými neustálými návštěvami, ptaním se na drobnosti a nejasnosti, které mu nedaly spát, povídáním o rodině a zejména o své ženě. No a když ho přitom doprovází jeho Pes, jsem v sedmém nebi škodolibosti. Nádherný seriál, který neomrzí ani po mnoha zhlédnutích. ()

Karlos80

Ach, ten neohrozitelný filuta Colombo, na první pohled bezďák, který si hraje na detektiva, pži pohledu na něj, si člověk řekně že snad neumí ani do pěti počítat, šlo mu tady vůbec někdy o život, nebo všechny ty vrahy, zlodějě a různé devianty, odhalil a usvědčil tím svým okouzlujícím šarmem, dotěrností a svými jedinečnými vyšetřovacími metodami...? Nemožné a z dnešního pohledu celkově směšné, únavné a otravné, ač by si přál nejeden vyšetřovatel být jako on, tak to prostě nejde a nejde to za víc ani u mě:-) ()

emma53

Seriál hodnotím jako celek a hlavně jako poklonu sympatickému herci Peteru Falkovi a přidávám se k ostatním s tím, že dabing byl taky neobyčejně výborný. Ty jeho kapsičky s poznámkami, ošuntělý baloňák, pojízdná rachotina k pohledání, jeho vztyčená ruka, pes, jeho manželka a.......... ()

pan Hnědý

Na Petera Falka (Columbo) nedám dopustit. Naprosto nejlepší detektivní seriál. Vždy si našel cestičku, aby vypátral vraha. "Většinou" řeší případy bohatých lidí, kteří Columba lehce podcení, když přijede s polorozpadlým starým autem, starým kabátem, rozcuchaným účesem s polorozpadlým doutníkem v puse (ale pokud jde na večírek velký gentleman). A to neustálé brnkání vrahových nervů, když se třikrát vrací, že si na něco vzpomněl. Na vyřešení případu vrahovi vše krásně dopodrobna a srozumitelně vysvětlí, že si dodnes trhá vlasy ve vězení. Kultovní relaxační krimi oddechovka. ()

Jara.Cimrman.jr

Dobrý den, jmenuju se poručík Columbo a vyšetřuju vraždu. Nyní se rozhlédnu a zjistím, kdo je vrah. Á tady jste. Teď spolu budeme hodinu vyšetřovat a pak z Vás udělám idiota. Takhle to chodí ve světě vlezlého poručíka Columba a mně se jeho souboje s intelektuální elitou zločinu vždycky líbily. ()

H34D

Columbo? Ty mlč, ty páprdo, no, ty v tom BALOŇÁKU, fotbalu rozumíš jak... Mno, tak to bylo z jiného soudku, Columbo nejspíš fotbalu skutečně nerozumí, ale za to nejednoznačné a komplikované vraždy umí rozlouskávat jedna radost, byť mu to zpravidla zabere celý díl :) V podstatě tento seriál dost uznávám, je inteligentní, někdy více, někdy trochu méně promyšlený, v závislosti s tím stejně tak zábavný a poutavý (ano, kvalita dílu celkem kolísá) a Peter Falk se zhostil role výborně a specificky (jako detektiv Columbo je nezaměnitelný). Tak proč mě to nikdy až tolik nebralo? 7/10 ()

xxmartinxx

Columbo je můj asi nejoblíbenější detektivní seriál. Vůbec nevadí, že od začátku víme, kdo za vším stojí, stejně si to udrží mojí pozornost. Na úspěchu má samozřejmě zásluhu Peter Falk. Tenhle herec se vážně pro roli Columba narodil a nebýt jeho, seriál by jistě tak dlouho nevydržel. ()

igi B.

Čtyři hvězdičky pro seriál jako celek, tedy jako jakási snaha o >zprůměrování zhodnocení< - čili právě za onen fenomén "Columbo" - neboť co si budeme namlouvat, jednotlivé díly mají dosti proměnlivou kvalitu jak scénaristickou, tak i režijní a v hereckých kreacích nejen postav vedlejších, že... ;-) . . . Seriál jako takový běžel během let mnohokrát snad ve všech česko - slovenských televizích - ale nikdy myslím nebyla příležitost vidět všechny příběhy pohromadě, s možností sledovat i onen >vývoj formy a obsahu< , jak byly epizody během desetiletí (s přestávkami) natočeny za sebou. Nyní díky postupně vydávané edici (byť poněkud lajdácky a nekoncepčně) na dvd (Universal - AmerCom) tato možnost nastala. Konečně navíc s originálním zvukem (a českými titulky), který přináší zcela nový zážitek, odlišný od (slušně řečeno) technicky i výrazově rutinního českého dabingu! - - - Budiž tento komentář tedy brán jako jakési motto a (d)úvod k dalšímu hodnocení a komentářům jednotlivých epizod, které si dnes na dvd konečně můžeme užít právě tak, jak byly natočeny - a navíc chronologicky, tak jak byly vyrobeny a v americké televizi uvedeny za sebou. Případy poručíka Columba dostaly nový náboj... ;-) ()

Gilmour93

„Oh, there´s just one more thing.“ Pokud chcete spáchat dokonalou úkladnou vraždu, nedělejte to v L.A. Tam vám totiž po ní napochoduje do domu muž s vizáží ospalého váguse, ukáže služební průkaz s nápisem: Lt. Frank Columbo a začne plácat nesmysly často nesouvisející s vyšetřováním, aby vás utvrdil ve vaší neskonalé výjimečnosti. Ale pozor na ty lišáky s doutníkem a rozpadajícím se Peugeotem 403 Cabrio! On to o vás stejně jako divák od začátku ví a jen vás nenápadně vlákal do brilantní hry nevyhnutelně směřující k vašemu usvědčení.. Kdo tvrdí, že tuhle detektivní klasiku nikdy neviděl, nebo že ji dokonce nezná, ten chodí každou neděli do klubu hrávat bridže s paní Columbovou. ()

TeeAge

Keď počujete slovo ,,detektív,, - aké meno vám napadne ako prvé? Comumbo. A to je dôkaz toho, že tento seriál s Peterom Falkom je nesmrteľný. ()

hellstruck

Tenhle týpek v baloňáku mi zkrátka nikdy nesedl a nejspíš (ne,jistě!)se na něj už nikdy nepodívám.Ale ponechávám bez hodnocení,protože jsem přece jen viděla pár dílů. ()

akisha

Colombo je věcný. Moje mladší sestra se na me jednou oborila, proc sleduju tak šílenou nudu, ale na Colombovi je proste neco uklidnujiciho. Navic mi pripomina dětství. Asi zůstane navždy neco jako muj vecernicek. Peter Falk forever. ()

ClintEastwood

Husté kadeře a pod nimi geniální mozek. Neuvěřitelně zábavný seriál, který těží z naprosto ojedinělého schématu vyprávění, kdy divák zná pachatele zločinu prakticky od začátku každé epizody. Teprve potom to ale začíná být opravdu zajímavé - to když se na scéně objeví rozcuchaný, kouřící poručík Columbo a začne nalézat předtím neviditelné chyby ve vrahově (ne)dokonalém plánu, které do té doby divák nevidí (stejně jako pachatel si je neuvědomí). Největší kouzlo mají díly ze 70. let, ale i v těch novějších se dá najít několik vynikajících příběhů (Columbo na univerzitě, Na programu vražda atd.) Vychvalovat skvělé herecké obsazení, režiséry, hudbu či mistrovský český dabing, by bylo pouze nošením chilli do poručíkovi oblíbené restaurace a tak jen závěrem s klidným srdcem prohlašuji, že všechny Poiroty, Sherlocky či Dextery, strká Columbo hravě do kapsy svého ošoupaného baloňáku. Tak zázvorovou limonádu na stůl a šup do toho! ()

D.Moore

Co sem napsat? Poručík je legenda - on a všechno, co k němu patří. Jeho baloňák, jeho pes, který se jmenuje Pes, jeho manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, jeho křestní jméno, které nikdo nezná, jeho otřískaný peugeot... To vše kontrastuje s Columbovým mozkem výkonnějším než počítače NASA. Ten chlap je zkrátka bourák, kterého není radno podceňovat. "Eeee, promiňte, ještě jsem zapomněl... Je to taková drobnost, ale nedá mi to spát. Čistě kvůli papírování, víte? Jo, co jsem to..." ()

MM_Ramone

Inšpektor Los Angeleskej polície Columbo sa postupom času prepracoval na pozíciu môjho najobľúbenejšieho seriálového, televízneho detektíva. Nie je to žiaden neohrozený akčný hrdina. Už vôbec nie vyšportovaný krásavec. Nedisponuje takmer žiadnou policajnou autoritou. Svojou vyzážou a oblečením by skôr zapadol do útulku pre bezdomovcov, ako na oddelenie vrážd. Jazdí na starom, hnusnom Peugeote a neustále obťažuje svoje okolie tlejúcou cigarou. Pôsobí nerozhodným, submisívnym dojmom. Pod týmto všetkým sa však v ňom skrýva geniálny, pozorný vyšetrovateľ s citom pre detail. Dokáže páchateľa ukolísať predstieranou naivitou a popri tom ho lapiť do umne zosnovanej siete nezvratných dôkazov. **** ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)