Subjektiv

Děj - Jednoho letního dne na pláži vstoupí 15 dětí do jeskyně, ve které objeví muže, který se jim představí jako Kokopeli. Ten nabídne dětem, aby otestovali jeho novou počítačovou hru, ve které budou ovládat obřího robota a chránit Zemi před šmejdem z vesmíru. Děti nadšeně souhlasí. Krátce na to se děti probudí na pláži. Při cestě domů se objeví jak obří robot, tak první šmejd z vesmíru. Jde stále o hru nebo je v sázce víc než pouhý game over? Psychologie postav - Seriál Bokurano je rozhodně zvláštní. Člověk si objednal mecha řež (možná s nějakým poselstvím či "poselstvím", jak bývá u mecháren v poslední době zvykem), ale na podnose je mu přinesena podivná psychologická studie 15 dětí, které musí čelit smrti. Jenže... kdo dnes v bohatším světě rozumí psychologii dítěte, které má čelit smrti? Výsledek je podivný. Občas děti morálně selhávají a diváku se to zdá přehnané. Jindy děti v sobě najdou morálky tolik jako svatí a diváku se to opět zdá přehnané. Ale jsou i přijatelné výjimky pohybující se někde mezi. Kromě 15 dětí hraje významnou roli ještě společnost - rodiče, média, vláda. Epizodičnost x kontinuální příběh - Seriál zpočátku trpí epizodičností, vždy nám je představem pilot robota a když ho známe, dojde k souboji. Zajímavé (ale asi logické) je, že seriál zkompaktní ve chvíli, kdy z 15 jedinců vznikne jeden kolektiv, tehdy (a je to bohužel až poměrně pozdě) seriál začne mít konečně nějaký spád. Animace - Je velmi slušná, i když ne to nej, co rok 2007 nabídl. Potěší, že 3D mechy jsou tentokrát do 2D obrazu zapasovány nenásilně a přirozeně - často tomu bývá naopak. Vážné, ba pochmurné ladění seriálu podtrhuje i civilní nekřiklavý design postav, které jsou přitom všem všechny něčím výjimečné. Verdikt - Nezvyklé, ale docela slušné anime, kterému bych vytkl nepřesvědčivost určitých postav (a na nich chce seriál stát) a absurditu samotného důvodu boje (to je možná jen čistě Subjektivní vada). Slabé ****. ()

Hees

Zaujímavé anime, ktorého prvky ste už mali možnosť vidieť všade inde, ale kvalitne mixované pre divákov čo chcú niečo viac a nedostanú úplne všetko. Jedinou slabinou pre mňa je v tomto anime sú postavy, ktoré bohužiaľ za prvé miznú a za druhé neprídete im na chuť nestávajú sa z nich hrdinovia, ale obyčajný ľudia. To nie vždy je na škodu, ale keď nemáte obľúbenú postavu niekedy to vadí a treba s tým niečo urobiť. Musím povedať, ale inak anime funguje dobre síce si berie príliš inšpiráciu všade možne, ale to vôbec nevadí, lebo to robí správne. Slabším problémom je to, že jednotlivé postavy majú svoj vlastný osud svoj vlastný príbeh a keď zmiznú odíde s nimi všetko to čo chcete vidieť ďalej a je jedno či tá postava je či nie je zaujímavá a tak sa ide dokola. Inak chovanie ľudí a psychológia postáv, ktorím síce neprídete na chuť je naozaj výborná. V niektorých ohľadoch sa snaží vystúpiť zo žánru mecha a aj sa to tomuto anime darí. Slabší Evangelion? ()

Kicune

Celkem slušný rozjezd a velmi zajímavá zápletka. Prvních 10 dílů jsem prostě hltala. Ovšem postupem času se epizodický děj celkem natahuje a až nudí. Jediné, co mě drželo u obrazovky, bylo tajemné něco a očekávání pointy na konci. Ovšem celé vyústění mi přišlo až moc ploché a dohromady mi seriál toho moc neřekl. Za jediný klad považuju psychologickou rovinu, tedy jakousi realističnost postav a jejich rozhodování. ()

DaeGurth

Pěkná myšlenka, ale nějak mi nevyhovuje sledovat boj se zoufalstvím. Objektivně bych měl dát čtyři hvězdy, ale od objektivity tu nejsem. ()

kaspar

Mnohem mělčí než předloha, ale pořád velmi kvalitní psychologický seriál (v něčem ne nepodobný Neon Genesis Evangelion), který se konečně nesnaží poskytovat nějaký vysvětlující závěr (což pro mě bylo jako malý ráj; ten jemný nihilismus - tedy v anime zas až tak nevyznívá, v komixové předloze je daleko silnější - neznalosti, nepochopení a nesmyslnosti je jeden ze zásadních elementů, který mi připadá vzhledem k situování příběhu jako "reálný"). Postavy někdy trochu padají ke stereotypu, ale to je dané nedostatečným prostorem a jejich počtem - i tak ale tvůrci zachovali určitou vyváženost a já můžu říct, že jsem se na další příběh těšil. Kresba je překrásná, není příliš zářivá, ale pořád si uchovává živé barvy. Co se týče OST tak jednotlivé skladby mě nijak moc neoslovili, snad kromě openingu. 66% ()