Duna

• Česko Duna (viac)

Hild

Je to boží. Pro mě filmový zážitek roku. Byla jsem vtažená a uchvácená od začátku do konce. Vůbec mi nepřišlo, že film má dvě a půl hodiny, nový svět mě dokonale pohltil a já hltala každičký záběr, audiovizuálně neskutečně podmanivý film, přesně pro tohle existují kina. Včera při odchodu z kina jsem stále váhala mezi 4* a 5*, proč? Ten film totiž nejde divákovi zrovna naproti, co se týče emocí. Emoce nebyly tak silné, jak bych si přála a naprosto chápu zklamané diváky. Duna se totiž nebude líbit každému. Rozhodně nečekejte typický blockbuster, tohle je pozvolný úvod do úplně nového fascinujícího světa. Pátou hvězdu jsem musela přidat, protože film ve mně roste, nemůžu na něho přestat myslet a nemůžu se zbavit pocitu, že jsem viděla něco výjimečného. A co je nejdůležitější, po skončení jsem si říkala, že chci více, opravdu doufám, že se druhého dílu dočkáme. ()

Wacoslav1

Klasický Villeneuve. Takže tip top vizuál, ale emočně úplně prázdné a plné nevýrazných herců. Podobně jako Laco už ze mě holt fanoušek tohohle režiséra nebude, protože jeho filmy jsou jako přes kopírák. Možná, že v kině na velkém plátně bych to víc ocenil, ale když je něco uvnitř vyprázdněné tak je jedno jak dobře to vypadá. Asi nastal čas doplnit si originál který mi dosud pořád unikal.55% ()

gogo76

Dlho očakávaný projekt má všetko čo má mať film takého formátu. Film ako stvorený pre veľké plátno. Veľmi dobre obsadené i prepracované postavy, úžasná atmosféra, výborné lokácie i hudba. Divák, ktorý nečítal knihu sa v úvode trocha stráca, ale postupne zapadnete a budete sa bez problémov orientovať v deji i postavách a rôznych rasách. Tak od druhej polovice ma to chytilo naozaj silnejšie a film som si užíval, no to len do momentu, keď som zistil, že príbeh vlastne nie je ukončený a režisér určite príde s pokračovaním. Je škoda, že divák vopred nevie, že sleduje vlastne iba polovicu filmu. Doma je to zistenie ok, ale ísť na to do kina a vracať sa domov s myšlienkou, že o 2-3 roky uvidím pokračovanie, tak to na kľude rozhodne nepridá a osobne by som na taký film do kina nešiel.  80%. ()

Davies182

Bál jsem se, že bude chyba snažit si užít nejprve film před knihou samotnou, ale teď se naopak na čtení těším ještě o to víc; úplně vidím tu ohromnou masu ledu pod vodou, nad níž ční špička ledovce! Jediné minus hrané adaptace vidím v komornějším finále oproti dunivým (sic!) megascénám, které mu předcházely. [HBOmax] ()

pepo

Krásna ukážka možností veľkorozpočtovej filmárčiny pre dospelých. Každá dielčia zložka je úžasná a spolu vytvárajú úchvatný audiovizuálny zážitok. Takže najväčší "problém" je nakoniec ten príbeh, ktorý už mnohokrát vyluhovali napodobovatelia a fakt, že ide iba o predkrm pred dvojkou (ktorej sa snáď dočkáme). Pre podobné filmy vznikali kiná.  9/10 ()

Xmilden

V časech dospívání pro mě Duna znamenala knížku číslo 1 a samozřejmě jsem byl zvědavý na její nejnovější zfilmovanou verzi, kterou si vzal pod svá křídla Denis Villeneuve. Výsledek mě naprosto oslnil. V roce 2021 vládla Duna. Kdyby takto nějak vypadala nejnovější trilogie Star Wars chrochtal bych blahem. 90% ()

Tom_Lachtan

Jeden z těch filmů, který nejen že bude pravidelně zařazován jako zásadní ve své dekádě, ale v kombinaci s budoucím pokračováním má velký náběh na to, stát se generační událostí, která bude vlivná stejně, jako filmové adaptace Harryho Pottera a Pána Prstenů. Ano, největší problém filmu je fakt, že se jedná o pouhou polovinu přepisu (tady je na místě dodat že kniha je mou nejoblíbenější sci-fi vůbec) a opravdového mistrovského díla se (snad) dočkáme až v kombinaci s Dune, part II. Veškeré mé výtky jsou zde pouze rýpáním ohledně detailů, které sice zamrzí, ale reálně nic neřeší (Barvy Harkonnenů jsou modrá a oranžová, MODRÁ, ne červená!!!) a samotný Baron je namaskován až příliš a nemá mnoho mimiky, ale... Vše ostatní je naprosto skvělá ilustrace, která se drží příběhu věrně a s úctou. Řemeslně je pro některého diváka možná až příliš formální, pro mě je ale jakási filmařská klasičnost naprosto kladná a perfektně dokresluje příběh, který je mnohem víc přemýšlivý, než standardní blockbuster (a rozhodně to není jen tím, že vykrádá korán kde to jde). Zároveň se daří nastolit trvalou zábavnost a neutopit příběh ve vizích, proroctvích a slovních novotvarech, co zní, jako kdyby je napsal beduín čuchající toxické lihové fixy a děj odsýpá, akce je zábavná (snad jen ta by mohla být trošku propracovanější a rozdíly mezi styly rodů a domorodců lepší). Zimmer ze sebe vytahuje to nejlepší a po dlouhé době působí dost originálně (děkujeme, arabské aranže a geniální práce s tichem), herecké obsazení skvělé, kostýmy a architektura originální a uvěřitelná... Hodně dlouho jsem neměl z každého filmového okénka takovou radost, je to skvostné, tajemné, podmanivé a skvělé.  Tak snad už jen... Muad´dib!  ()

darkrobyk

Tak konečně filmový zážitek v kině, na nějž se jen tak nezapomene (tedy já nezapomenu). Mám rád původní Lynchovu surrealistickou Dunu, užil bych si jistě Jodorowského. Příběh znám, tudíž mě zajímalo zpracování. Vizuálně krásné. Ano, efekty z hlediska řemesla nejsou bombastické a hravě je převálcují StarTrek i StarWars. A 3D při celkových záběrech bylo mizerné - pozadí placatá až hanba. Jenže efekty byly vizuálně neotřelé a nápadité (labyrinty, města, vážky, stroje), což se počítá. A jako kdyby nad filmem dlel stín H. R. Gigera, který měl původně spolupracovat na Duně s Jodorowskym. Když se baron poprvé, podoben červu, vznese do vzduchu, když sesterstvo přichází a vidíte jen černé siluety uprostřed temných barev doprovázené hřmotnou hudbou jak z noční můry, když vidíte kosmický stroj podobný pohlavnímu orgánu a ponuré krajiny, pak máte pocit, že minimálně poradcem Giger (nechť je mu země lehká) byl. Mám tedy radost, že jde o film, co si uvědomuje svoji podstatu - vyprávět obrazem, nikoliv jen slovem. A červi? Nu, jen malá ochutnávka na díl příští, což je chytré. V čelistech i Vetřelci vidíte predátora v plné kráse také až na konci. Asi nemá cenu rozepisovat se o hudební stránce - kdo byl v kině ví, kdo ne, nepochopí. Kupodivu mi sedělo i herecké obsazení, byť to z Lynchova filmu má člověk hodně hluboko pod kůží. Těšení na pokračování bude zřejmě nekonečné jako písky pouštní planety. ()

LiVentura

Stará klasika je klasika.. ale tohle předčilo mé očekávání, moderní kabát tomu sakra sluší a hudba s atmosférou jsou velmi hutné! Bravo, těším se na druhou část!!! ()

Ampi

Moje po dlouhé době další ČSFD  projekce (od Zombielandu: Rány jistoty) Pěkně natočeno po pocitové a vizuální stránce. Herecké obsazení mi sedlo. Nevím jestli bych se orientoval, kdybych neviděl starou Dunu.  Je to dlouhá verze a vzhledem k ukončení poloviční verze Duny, přesto vcelku velmi dobrá. ()

paascha

Ok, efekty jsou o poznání lepší, než v předchozích verzích. Na druhou stranu mi chybí druhá, a z hlediska děje mnohem důležitější, část. Takže slabší průměr a otevřená šance na návrat, pokud bude něco dál...jinak sbohem a řetěz... ()

Kass

Nekompromisní. Rovná se zázraku, že v době haha blockbasterů dali Warner Bros. zelenou takhle dospělému, komornímu, epickému spektáklu. Děkuju. A ještě mají koule to utnout v půlce příběhu. Blázni :-D Pokud natočí nutný druhý díl, historie je za to bude milovat. "My planet Arrakis is so beautiful when the sun is low. Rolling over the sands, you can see spice in the air." ()

Fiftis

Keď ide do tuhého, padajú dejové zvraty hlucho jeden cez druhý, heroické a vlastenecké prejavy vzbudzujú rozpaky a výjavy skazy fungujú len v obrazových rovinách. Duna je skrátka prevažnú časť stopáže nastavená na taký intenzívny mód na väčšine frontov, že je málokedy priestor obyčajne vydýchnuť, zakúsiť svet mimo spletenec drám a kríz. Duna by bola oveľa lepšia ako miniséria. Veľmi bolestne jej chýba priestor na dostatočné rozvinutie vzťahov a zákonitostí sveta. Práve zložitosť a hlavne alegorickosť jej vízie budúcnosti je to, na čo najmocnejšie láka a z čoho nakoniec dodá iba náčrt. Ten navyše prezentuje s takou prehnanou pompou, že vo výsledku väčšinu jeho potenciálu udusí. (7.11.2021) ()

DJ_bart

"I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. Only I will remain." ________ Převést komplexní mytologii kultovního vědecko-fantastického románu 'Duna' od Franka Herberta na stříbrné plátno se pokoušelo mnoho zkušených filmařů – na její nerealizovatelné produkci si zejména vylámal zuby vizionář Alejandro Jodorowsky, jelikož se v tehdejší době mělo jednat o finančně nejnákladnější filmový projekt vůbec, a verze od Davida Lynche se zase nesetkala s příznivými ohlasy. 'Duna' tak postupem času získala pověst literárního díla, jejíž převedení na filmové plátno je prakticky nemožné...... Jenže pak se jí po desetiletích lačnosti zhostil renomovaný režisér Denis Villeneuve, který realizování 'Duny' považoval jak za své životní poslání, tak za nesplněný dětský sen. A zvěsti o tom, že jde o novodobé Hvědné války, nelhaly. Nalijme si tak prosím čistého vína, a přiznejme si jedno primární stanovisko: nejnovější filmovou adaptaci románu 'Duna' lze zcela bezvýhradně považovat za plnohodnotný vědecko-fantastický epický epos, který vás svou úchvatností smetou jak písečná bouře. Villeneuve totiž natočil impozantní dvě a půl hodiny trvající ódu na velkolepost, jež má i paradoxně komorní a v zásadě minimalistickou rovinu, až z toho zrak přechází. Co zde však Villeneuve předvádí je nefalšovaný audiovizuální porno, díky čemuž servíruje tu nejčistší dávku melanže široko daleko – i proto je nutno uznat, že z hlediska filmového řemesla je tohle exkluzivní koření vskutku peprné, a nejde ani opomenout, že Villeneuve zde svým způsobem etabloval umělecký směr tzv. 'blockbusterového arthouse'. Villeneuve byl vždycky perfekcionista, tudíž není divu, že až encyklopedicky prezentuje diegezi onoho fikčního makrosvěta a její nesmírně komplexní futuristické mytologie i kauzalit prostřednictvím opulentní a hyperbrutalistní výpravy. Byť hrdinové samotného příběhu jsou víceméně archetypální, hvězdný casting je natolik sympatický, že každý si zde najde svého miláčka či oblíbence. Orientální nádech je neskutečně poutavý, divák má přesto dojem, že jeho mysl není ukotvena na planetě Zemi, ale přímo na písečné planetě Arrakis – s tímhle aspektem se samozřejmě pojí fenomenální soundtrack od Hanse Zimmera, což je hotovej balzám na (d)uši........ 'Duna' je tak v rezoluci pohlcujícím a neméně intuitivním audiovizuálním zážitkem, který vašim vjemům poskytne intenzivní orgasmus – to vše ale podráží fakt, že jde v podstatě o prolog k něčemu ještě většímu – takže přirovnání k 'Společenstvu Prstenu' je zcela na místě. Přeci jen závěrečnou replikou snímku je věta "Tohle je teprve začátek." Co víc dodat? O tak famózní adaptaci se ani Jodorowskymu nesnilo. Denis to dokázal. Frank Herbert by byl pyšnej. Lynch se může jít zahrabat. Jediný, co zbývá, je si položit zásadní otázku: Je 'Duna' epický velkofilm se vším všudy? Zajisté. Jedinečná filmová událost? Určitě. Nejlepší film roku? Ani zdaleka – takovou ambici 'Duna' prostě nemá – ačkoliv mnohá očekávání budou bezesporu uspokojena, stále jde 'pouze' o expozici k druhému dílu, u něhož se méně znalí diváci budou možná ztrácet. Tady už k čirý dokonalosti fakt chyběli jen ti Pink Floydi – před projekcí tak doporučuju ještě zkouknout dokument 'Jodorowsky's Dune' – neboli příběh o tom, jak mohla 'Duna' vypadat pod neméně megalomanskou taktovkou psychedelického mága Alejandra Jodorowskyho :))) ...... // VERDIKT: definice audiovizuální velkoleposti. Must see záležitost. 9,1 červíků z 10 // #senddunes () (menej) (viac)

Shakers

Nepatrím medzi fanúšikov Duny, ktorý by sa na ňu extrémne tešili. Taktiež nepoznám predlohu, nevidel som seriály a s prvého filmu od Lyncha si pamätám iba tie červy. Na Dunu od Villeneuveho som sa tešil hlavne preto, pretože takýchto serióznych sci-fi filmov je málo. Taktiež upútavky s nabitím obsadením dokázali zaujať. Keď už som spomenul to obsadenie, tak casting sa vydaril na jednotku. Chalamlet bola perfektná volba, no bavil ma Isaac, Bardem, Brolin, Ferguson a obzvlášť Momoa. K plusom patrí taktiež vizuálna stránka a príbeh. No sklamalo ma, že sa film miestami dosť vlečie a za dve a pol hodiny nedostane ani žiadne vyvrcholenie, či finále. Prvá polka ma bavila podstate viac, keďže bola nabitá hromadou vysvetľovačiek. Ta druha je zaujímavá, ale nemá čím strhnúť. Všetko podstate je už predstavené a akcia sa vyskytuje len zriedkavo. Taktiež hudba ma neoslnila a takmer som ju ani neregistroval. Zhrnuté a podčiarknuté, bavil som sa a teším sa na dvojku, no pri vyše 150 minútach som čakal väčšiu nalož. 75% - 4* ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl