Duna

• Česko Duna (viac)

TheHofi

Nová Duna mě naprosto uchvátila. Na začátku mě chytla a nepustila až do závěrečných titulků. Podíl na tom má fantastická hudba Hanse Zimmera, úžasný vizuál, příběh, kamera a herci, kteří své role zahráli na jedničku. Knihy jsem sice nečetl, ale chystám se na to napravit a věřím, že to bude úžasný zážitek. Upřímně doufám že dvojku dostaneme co nejdříve, abych na ní zase mohl do kina, protože kvůli takovým filmům byla kina stvořena 100%. ()

Natix

Název Duna trefně popisuje tenhle film nejenom po stránce obsahu, ale i formy. Krásný napohled, ale nekonečný a prázdný. A to je to pořád jenom půlka! :) ()

johnywalker

Duna se mi hodně těžko hodnotí, protože s ní vlastně nejsem stoprocentně spokojený... Nicméně tím, že se jedná o jeden z nejoriginálnějších a nejodvážnějších velkofilmů současné Hollywoodské produkce, hodně narůstá nutkání tenhle přírůstek do sci-fi žánru hodnotit jedině kladně. Jeden z nejvelkolepějších filmů poslední doby je must see v kině, kde na vás přes dvě hodiny řve Hans ze všudypřítomných repráků. Ambice byly a jsou veliké, zbývá jen velice dobrý úvod zakončit tak, aniž by si brali finální slovo všemocní producenti, kteří se přeci jen můžou zaleknout nestandardního stylu vyprávění a obecně zpracování. ()

massdonfel

Toto je celkem problém hodnotit, už předtím než jsem šel do kina jsem věděl že to nebude začátek a konec, ale že to je setup pro další film/filmy.  Nicméně film je výborný  po mnoha stránkách a rád bych viděl více. Vytknout se prakticky nic nedá. Nevadilo by mi ani kdyby byl delší, v kině jsme ani nechtěl ať je konec i když jsem ho čekal že bude "za rohem" ale chtěl jsem vědět/vidět víc. rád bych šel s hodnocením vysoko, ale bohužel to působí jako polovina úvodního filmu. Přirovnal bych to asi jako bych se díval na Společenstvo prstenu skončilo když vlezli do Morie.   dávám 8/10  jestli pokračování splní očekávání půjdu výše ()

Majkak

Úchvatný vizuál a propracované vedení postav. Neuspěchané představení soupeřících rodů a problémů spojených s ovládáním pouštní planety Arrakis nenudí, ale pomáhá vtáhnout do myšlení a postojů jednotlivých protagonistů. Propracovaný příběh potřebuje čas. Zklamáním může být pro diváka očekávajícího nálož akce. Ne že by nechyběla, ale není to boj za každou cenu a v každé minutě. Naopak, pokud boj, tak opět v kontextu silného vizuálu a propracovaných dialogů. Postavy nemluví zbytečně, přičemž ale civilním způsobem sdělují, o jaké hodnoty usilují. Existenciální film o pochybnostech, kráse pouště, a strádání těch, kterým se přihodil výjimečný osud. ()

helloween93

Po roce a půl jsem byl v kině a trefil jsem to, Villeneuve konečně natočil epický film, který se dočkal diváckého zájmu i navzdory těžké covidové době, která pohřbila hned několik blockbusterů (Nolan by mohl vyprávět). Příběh jsem znal jen velmi povrchně, hlavně v souvislosti s Kastou Metabaronů, která se Dunou inspiruje. Cast Duny je lahůdka, stejně jako vizuál. Villeneuvův vizuál s Zimmerovou hudbou se mi zamlouval už u Blade Runnera, ale tam ten příběh nedokázal dostatečně strhnout, což rozhodně neplatí v případě Duny. Těším se na druhý díl. 5* ()

Gediman

Vizuální a zvuková stránka je moc pěkná, hodně to připomíná Blade Runner 2049. Hodně dobré je také to, že příběh byl rozdělen na dvě části. Díky tomu je tu dost prostoru na všechno potřebné. Ovšem má to i své mínusy - předně nejrůznější odchylky od předlohy, které podle mě nebyly vůbec nutné a jsou v podstatě zbytečné - protože kdyby to autor nechal tak, jak je to v předloze, nic zásadního by se tím na příběhu nezměnilo. Což je škoda. Více v mé audiorecenzi, kde ty různé odchylky podrobně rozebírám, a též porovnávám s Dunou Davida Lynche: https://www.youtube.com/watch?v=WXEczWN3vC8 ()

lemonova

Keďže sa to tu hemží znalcami predlohy, nebudem sa ako neznalec vyjadrovať k ničomu inému než k mojim osobným pocitom z filmu. Rozhodne sme videli úplne inú Dunu, než všetky Duny doteraz a vďaka Bohu za to. Užívala som si každý záber aj herecké výkony. Príbeh dokázal vtiahnuť a nechýbalo mu skutočné napätie. Čo som si už užívala menej, bola hudba. Nesadla mi, hoci mala veľký potenciál dopovedať to, čo nevidíme na plátne. Pre mňa osobne však bola až príliš preexponovaná, príliš snaživá, akoby nám stále hovorila, že ide o stonásobne viac, pričom niekedy je menej skutočne viac a nie je to klišé. Každopádne sa však na pokračovanie teším. ()

Anduril

Tak toto bola skrátka pecka. Veľmi kvalitný kúsok, jeden z mála, ktoré som za poslednú dobu videl. Nie je to len bezduchá akcia, ale je tu aj kopec myšlienok na rozmýšľanie, super vypracované charaktery postáv, kvalitná hudba Hansa Zimmera, skvelý vizuálny zážitok, super herecké obsadenie starších aj nových hercov... proste bola jedna báseň. Odporúčam na ňu ísť aj do kina. Baví ma táto atmosféra okolo Duny, ktorú si pamätám ešte z detstva zo starších spracovaní. Príjemný zážitok vám prajem ;) ()

BOURQUE

Na čo kedysi rešpektovaný David Lynch mal len obmedzené technické možnosti (napriek tomu v tej dobe, a hlavne v niektorých častiach filmu, išlo o slušný vizuálny zážitok), tak Denis Villeneuve s využitím najmodernejších techník (minimálne) v rokoch 2020/2021 to dostal na úplne inú úroveň. Villeneuova Duna je stvorená pre kiná s najmodernejším vybavením, ktoré dokážu (do určitej miery) verne reprodukovať obrazový a zvukový vizuál (v domácich podmienkach človek príde oveľa) tohto filmu. Obrazy a vynikajúca hudba od Hansa Zimmera sú v harmónii a navzájom sa skvele dopĺňajú. Pri jednotlivých scénach (napr. harverstering) mi neustále vracali spomienky z hry Dune II (trochu starší filmoví fanúšikovia to budú chápať.) __ Príbeh (minimálne prvá časť– dneska už vieme, že pokračovanie oficiálne odklepli) nie je servírovaný práve v tej najtráviteľnejšej  forme. Uznávam, že ani jeden režisér by to nemal ľahký. Herbertova sága (Bohužiaľ, ešte som to nemal možnosť prečítať), nie je len jedným zo základných pilierov žánru sci-fi románov, ale zároveň disponuje jedným z najkomplexnejších štruktúr. Takže pochopiteľne je to ťažký konvertovať na filmové plátna. (Je jasný, že Villeneuve od začiatku premýšľal minimálne vo dvoch filmoch.) „Príbehová“ časť filmu javí kontúry viacerých vrstiev, problémom je však to, že vlastne „z každé rožka dostaneme len troška“ a výsledok tak nie je (úplne) jednotný. Sú tu rezervy, ale možno to vidím tak, pretože neviem, že čo plánuje Villneuve v druhej časti. __ Herecké zastúpenie filmu je veľmi impozantné a v podstate vydarené. Hovorím to napriek tomu, že jednotliví herci/herečky ešte podľa mňa neodkryli všetky svoje karty. Timothée Chalamet na roli Paula sa hodí a nie je s ním žiadny veľký problém. Ostatní hlavni (a nehlavní) herci/herečky pôsobia na svojich pozíciách taktiež presvedčivo. __ „Duna“ (Part I) má skvelú výpravu, prácu s kamerou, vytvorené prostredie, kostýmy, hereckú gardu a (predovšetkým) hudbu. Nemá však také dynamické a výbušné scény, ktoré by človek v tajnosti trochu očakával, a nerovnováha, ktorú to spôsobí, je vzhľadom dlhej runtime viditeľný aj na filmu. Ale možno je to celé len zámerne. Je však potrebné povedať, že film nevystačí len jedným pozretím (Villeneuve vytvoril veľmi hustú kompozíciu) a jeho tempo jednoznačne nebude sedieť každému. Dávam krehkú štvoricu hviezdičiek a to hlavne za trojicu „vizuál / hudba / casting“. Po videní druhej časti však nevylučujem miernu korekciu hodnotenia – všetko bude závisieť na tom, ako tie dva časti dokáže Villeneuve spojiť. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Hapretor

Vizuálně působivé ... děj je správně táhlý a záživný zároveň ... to je kumšt pana Vilevila ... a Chalamet je opravdu zajímavý herec ... ()

Evander

Minimálně tato první část příběhu (nevím z kolika) se opravdu velice povedla a upřímně se mi líbí ještě o dost více než Lynchova Duna z roku 1984. Audiovizuální stránka je úchvatná, ale líbí se mi i zpracování prostředí, obsazení rolí a herecké výkony jejich protagonistů. Za zmínku stojí též citlivé a věrné zpracování původního příběhu, které se v dnešní době stává spíše výjimečným. Závěrem bych nerad opomenul fakt, že na Dunu se moc příjemně dívá, což také není úplně samozřejmé. Za mě rozhodně palec nahoru. 82% ()

DEADMANincCZ odpad!

Nejepičtější a nejmasivnější boring shit ever, kterej jsem ani nedokoukal, což se mi stalo u filmu asi podruhý v životě. Možná je mi i trošku fyzicky špatně. Možná hodně. ()

Folky

Snad nikdy jsem neviděl film, u kterého bych měl celou dobu tak silný pocit, že jsem ho měl vidět v kině. Jenže já ho nestihl. A všechny ty úžasné obrazy tak měli poloviční účinek. Snad ho budou znovu dávat, až přijde druhý díl. Naprosto věřím, že pak dám pět hvězdiček. ()

Olík

Koukám na zdejší vysoké hodnocení a asi nebudu zcela objektivní. Tyhle rozvláčné sci-fi ságy opravdu nejsou nic pro mne. Uznávám, že vizuál podpořený hudbou Hanse Zimmera je topová záležitost, ale jak začne, tahle rasa chce tohle a tamta tohle a imeprium a bla bla bla, tak se mé vjemy přesouvají směrem pryč od obrazovky. Hvězdné války hrají o trůny a já se zřejmě dalších bojů již nebudu účastnit. ()

F.Sucre

Za mě dokonalost. Konečně něco nového, co dodává té současné – nudné – nuzné kinematografii trochu života do ochablých žil. Jen tak dál. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl