Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství

• Česko Zázrak ve Svaté Anně (viac)
USA / Taliansko, 2008, 160 min

Réžia:

Spike Lee

Predloha:

James McBride (kniha)

Derek Luke, Michael Ealy, Laz Alonso, Omar Benson Miller, Pierfrancesco Favino, Valentina Cervi, Matteo Sciabordi, D.B. Sweeney, John Turturro (viac)

Režisér Spike Lee (nar. 1957) patří k nejvýznamnějším současným černošským tvůrcům a v roce 2008 adaptoval pro film válečný román Jamese McBridea Zázrak v Santa Anně (2002), v němž autor líčí osudy několika příslušníků 92. pěší divize, složené z barevných vojáků (historicky přezdívaných Buffalo Soldiers), při kampani v italském Toskánsku. Čtyři z nich, seržanti Stamps (Derek Luke) a Cummings (Michael Ealy), desátník Negron (Laz Alonso) a prostoduchý vojín Train (Omar Benson Miller), uvíznou v malé vesničce za nepřátelskými liniemi. Tady se dostávají do místních partyzánských sporů, snaží se odrazit útočící Němce a vrátit se zpátky ke svým. (oficiálny text distribútora)

Radiq

Hej nuda jak pruda. Nechápu to vysokohodnocení. Předně mě tam sralo to okecávání boha a kraviny kolem. V těch černoších jsem měl první polovinu filmu zmatek, že jsem nevěděl, kterej je kterej (kromě čoko obra, kterej ale zase byl krajně nesympatickej a pěkně blbej). A už jenom to, že to nebylo podle skutečné události, se na mým hodnocení podepsalo tučným odpočtem. A co měl být vlastně ten zázrak? ()

Thomassi

Buffalo Soldiers je tak trochu zvláštní válečný film. Ono se spíše jedná o příběh čtyř černošských vojáků a zaměřuje se na jejich charaktery. Je to vyprávění, které se na začátku a na konci odehrává v současnosti a většinová část filmu pak v roce 1944 v Toskánsku v Itálii. Nebudu se vymlouvat, ale já jsem čekal více válčení. Místo toho jsem se dočkal málo bojových scén, i když ty byly dobré, ale hlavně pohled do duší samotných vojáků a lidí kolem nich. Neříkám, že jen proto, že tam není válečná vřava, je to špatný snímek. On je celkem povedený a emotivný příběh, ale je strááášně dlouhý. A protože je dlouhý, jsou tam hluchý a nudný pasáže. A to je hlavní důvod, který mě utvrzuje v tom, že tomu dám jen průměr. Kdyby tam bylo o 30 minut míň keců, bylo by to mnohem lepší a pro diváka ne tak vleklý. Ale to je pouze můj názor. Jinak herci jsou výborní, hlavně ten malý Angelo, který na to, kolik mu je let, má v sobě výtečný herecký talent. Jak říkám, film to není k zahození, ale časově náročný. ()

T2

Rozpočet $45miliónovTržby USA $7,919,117Tržby Celosvetovo $9,323,833Tržby za predaj DVD v USA $10,051,514 //počet predaných kusov 579,967║ miestami strašne laxne podané, stráca to potom na akomkoľvek výpovednom význame a na hodnote /40%/ ()

Sonnik

World War II has its heroes and its miracles. Strašně moc jsem na tohle těšil. Jak trailer tak samotný úvod slibuje výbornou věc. Čekal jsem něco trošku jiného ale zklamaný nijak moc nejsem. Hlavně nečekejte válečný film plný bitev, o to tu nejde Spike chtěl natočit mnohovrstevný opus jenomže všechny ty fragmenty mu nějak nefungujou. "Rasistická" americká armáda, křesťanství, nacisti i ony zázraky. Spike hlavně konstatuje a nekritizuje (i nacistický velitel má rád básničky). Škoda, že se víc nevěnoval dvěma nejzajímavějším postavám, a to malému Angelovi a pratyzánovi Peppimu. Tohle a trochu víc akce a byl by plný počet. "I know who the sleeping man is" ()

B!shop

Na valecnej film podle Leeho jsem byl docela zvedavej. Moc jsem tomu neveril, ale proste jsem se docela tesil. A vysledek je takovej rozporuplnej. Ono totiz neni moc jasny, co to chce vlastne tocit. Po hodne slusnym uvodu se dej presune do druhy svetovy a vydrzi tam pres dve hodiny. Coz je mimochodem prvni vytka, na 150 minutovou stopaz to je proste prilis rozvlacny. No co se tyce ty valecny casti, ta ma hned nekolik problemu. Jsou tu vicemene jen tri zapamatovani hodny sekvence, vsechny neprekvapive bojovy, ktery jsou natoceny realisticky, syrove a zkratka dobre. Bohuzel vetsinu mezi tim vyplnuje jen takova vata, kde se Spike soustredi hlavne na jednotlivy postavy. S tim je ale druhej problem, postav tu je zbytecne moc, vetsina z nich neni pro dej vubec dulezita a i ty hlavni hrdinove jsou jen takova nezajimava, nijak zvlast sympaticka sebranka. Coz vzhledem k faktu, ze dobrou pulku filmu vysedavaj v italsky vesnici by mohlo celej film naprosto zazdit. Nicmene prekvapive se tak nestalo. Ackoliv se vetsinu casu nic nedeje, k zaveru uz nektery sceny lehce postradaj logiku, zadnej zazrak u sv. Anny se nekona a celou dobu jsem musel premejslet nad tim, jaktoze tezkou hlavu ze sochy s sebou furt nekdo taha, jak kdyby to byl jen mic, tak i pres tohle vsechno to dokaze bejt po celou delku zajimavy a nemuzu rict, ze bych se zacal nekdy nejak vyraznejs nudit. Podruhy bych na to uz asi nekouk, kdyz se nad tim clovek zamysli, tak film nema v podstate co nabidnou, slabej pribeh, nezajimavy postavy a chudej vizual, nicmene po tomhle jednom skouknuti ty 4* dat musim. ()

• Do jedné z rolí se počítalo také s Naomi Campbell. Natáčení se ale nezůčastnila z důvodu účasti na dalších projektech. (oje)

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Netradiční cestování v čase

Netradiční cestování v čase

21.06.2008

Sci-fi jsme tento týden rozhodně neopomíjeli, ale když padnou jména James Mangold a Spike Lee, je jasné, že dnes se na žánr podíváme trochu jinak. Mangold byl naposled spojován s adaptací… (viac)