Výpravná pohádka natočená podle předlohy Boženy Němcové "Neohrožený Mikeš". Dobro se zlem se opět nemilosrdně utkají v těžkém zápasu a tři hlavní hrdinové budou muset ujít dlouhou a vysilující cestu, na které nelze udělat krok zpátky a která nekompromisně prověří jejich síly i povahy. Zlá sudba pronesená úkladnou Jezabel (L. Štěpánková) totiž sužuje život králi (P. Rímský) i jeho synu Janovi (J. Potměšil), následníku trůnu. A do hry vstupuje i Brat (T. Polák), Janův vrstevník, který o jeho trůn usiluje. Trpí celé království, ze kterého tajemná síla odnesla princeznu Jasnu (B. Kohoutová) a uvrhla ji do podzemí hory zvané Ďáblův jícen. Až bude Jasně sedmnáct, měla by se vdát, ale zatím jí v kamenné říši čas neutíká a její otec marně obětuje svoje zdraví i životy poddaných za její vysvobození. Jenže tři dobrá srdce jsou někdy více než celé houfy malověrných… (Česká televize)

giovanni3

Nebyl to tedy žádný zázrak, ale průměrné hodnocení pod 20% je fakt moc dole... Scénář sice nebyl nijak kvalitní a ani herecké výkony nebyly bůhví jaké, ale rád jsme se na to podíval. Sice jsme moc nepochopil to co vykřikla hrdinka po bodnutí jehlou (když byla omámená), protože to bylo přesně to co měla říci a další věci hlavně ve finálovém souboji král vs. sok.. Tak jako tak 2z5 si to zaslouží to je dle mne ideální hodnocení této pohádky. ()

Rousse

Ve srovnání se včerejší štědrovečerní hrůzou v podobě Tři životy jsem měla zpočátku silné nutkání dát 3 hvězdy. Bohužel jsem se dívala na celou pohádku a jakmile tma zahalila kouzelného ptáka, přestal zpívat a jeho moc pominula, probrala jsem se z tohoto pobláznění. Chválím výpravu - jde vidět, že se zainvestovalo. Sbírka exotického ptactva též na výbornou. Vítr z plachet tomuto příběhu ale braly herecké výkony ánsámblu - fakt slabota. Princezna by měla něčím oslovit a princezna Jasna mě teda absolutně neoslovila (když už jsem u toho - za co se jí tvůrci pomstili tímhle jménem???). Souboj nevlastních bratrů na meče? Dovolte abych se zasmála. Za sopečnou činnost, která byla v pohádce, by se nemuselo stydět ani celý Terciér - ale já tomu nevěřila ani v nejmenším... No a na závěr trochu statistiky: 1 a ten sám záběr kostry, nad kterou Mikeš máchá loučí se tam objevil 4x. Kdo napočítal jiný počet, opravte mé statistické údaje:-) ()

Véronique odpad!

Tak to je hrůza... Tato pohádka ne že se vůbec nepovedla, ta se zcela pokazila! Na otázku "Jde natočit hroznou pohádku" slouží tento kousek dobrým příkladem. Tato pohádka postrádá jakoukoliv pohádkovost, ční z ní jen chlad. Bohužel to je způsobeno i angažováním Jana Potměšila jako krále na "pojízdném vozíků-trůnu". Z toho šla husí kůže, ale nepříjemná. Celkově byl děj nezáživný, výkony herců nezajímavé. A konec? Ten si udržel stejně "vysokou" laťku jako celý příběh. S klidným svědomím mohu říci, že se jedná o nejhorší celovečerní pohádku od revoluce. A celkově jednu z nejhorších pohádek, co u nás kdy byly natočeny. ()

otík odpad!

Je v pořádku, když si během pohádky říkáte věty: Tak už ho zabij, no tak, dej mu! No to je hrůza, co to tam hraje? Proč už tam jde po čtvrté? Ty jsi tak blbá. ..... NE! Rozhodně nemůže být nic v pořádku s filmem pro děti, který navozuje tyto a někdy i mnohem horší myšlenky. Obecně nemám rád české moderní pohádky a také tato mě utvrdila v myšlence, že zvláště Česká televize pohádky točit neumí. Herecké výkony děs a hrůza, dialogy trapné až na kost, kamera ble, jen ta hudba chvílemi ušla. A na závěr moje domněnka. Předpokládám, že film na databázi uvedený jako Nesmělý Mikeš je přesně tato pohádka a jde jen o změnu názvu. ()

Natabar odpad!

Původně jsem chtěl být shovívavý - "no, tak se to moc nepovedlo...", jenže jak se mi to rozležívá v hlavě, tak nevidím sebemenší důvod pro shovívavost. Nedostatek fantazie a tvůrčích schopností tvůrci neprojevili jenom očividným vykrádáním motivů z Pána prstenů (čímž nechci v žádném případě ani naznačit, že by na nich ukáplo i něco z geniality zmiňovaného příběhu), ale zejména naprosto chabým dějem a TRAPNÝMI dialogy (taková koncentrace nebetyčných nesmyslů padajících z úst herců se jen tak nevidí). Vynikající případ studijního materiálu nesoucího název "Jak se nemá točit film" či "Jak napsat scénář, podle něhož by nikdy film natočen být neměl". (O hereckých výkonech ani nemluvím.) ()

• Natáčelo se na zámcích Valtice a Jaroslavice, v jeskyních na Turoldu, v Hlavnici a ve Svobodných Heřmanicích. (Cucina_Rc)