Film je postaven na životě nizozemského „kmotra“ Klaase Bruinsmy (rok 1953). V polovině 70. let začal prodávat drogy v malém množství. Na konci 80. let se stává šéfem mafiánského spolku, který nebyl v Holandsku nikdy tak činný. Film popisuje život Klaase Bruinsmy od okamžiku, kdy přišel do drogového byznysu, až po jeho zavraždění. (oficiálny text distribútora)

andy60

Námět zajímavý, navíc prý podle skutečnosti, ale zpracování za moc nestojí. Musím zmínit nevýrazné herecké výkony, ani hlavní hrdina nijak neoslnil. Scénář taky nepatří k nejlepším, na akci se tu moc nehraje, většinou jen dialogy, které nemají potřebný náboj. Pokud však mám hodnotit film v rámci svého vydavatele (DVD edice), pak silný nadprůměr. ()

RetroMan

Mě se film líbil a bavil až do konce. Díky ději od druhé poloviny 70. let to byla koukatelná záležitost. Zase film, kde nikdo nemá mobilní telefon a notebooky, vždycky je spolehnutí na Rusy a není spolehnutí na Jugoslávce. Nakonec se to všechno vyřeší vraždou, protože kdo nezabije jako první už nezabije nikdy. Ale hlavně nikomu nevěř !!! ()

gudaulin

Taková pecka, jako byl svého času Charakter Mikea van Diema, tenhle holandský kousek určitě není, nicméně za zhlédnutí stojí. Jde o evropskou gangsterku líčící vzestup jednoho mládence z podnikatelské rodiny, který se rozhodl trumfnout neoblíbeného tatínka tím, že přesune předmět podnikání do nelegální sféry distribuce lehkých drog. Svůj kšeft považuje v podstatě byznys jako kterýkoli jiný a má představu, že se vyhne klasickým kriminálním praktikám. Jenže konkurence nespí, a tak jeho představy o tom, že nezašpiní svoje ruce krví, vezmou záhy za své. Nakonec ho jeho řemeslo připraví o to nejcennější, co člověk v životě má. Film má několik kazů: za prvé nepřekvapí, protože už v úvodní scéně vidíme hrdinův konec, ke které celý následující příběh vlastně směřuje. I průměrnému divákovi je prakticky okamžitě jasné, kdo vlastně Kazatele podtrhl a jak se zápletka bude dále vyvíjet. Přesto jde ve svém žánru o lehce nadprůměrnou gangsterku, ovšem bez výrazně akčních scén a nečekaných zvratů. Z toho, co nechvalně známá DVD edice nabízí, jde určitě o tu lepší část. Filmu bohužel chybí české titulky, ale dabing není z těch vyloženě odbytých. Celkový dojem: 60 %. ()

SOLOM.

Holandská „gangsterka“ na mne rozhodně nezapůsobila tak, jak bych od ní očekával. Je sice pravdou, že hlavní ženská „hrdinka“ byla – je opravdu pohledná, ale hereckým talentem zrovna moc nehýřila, stejně jako zbytek osazenstva. Je sice pěkné, že film byl údajně inspirován skutečným příběhem mafiánského bosse, ale jeho zpracování tvůrci pěkně zbabrali. Pokud totiž pominu asi tři slušné přestřelky (a to ještě velmi krátké), tak po akční stránce to byla pěkná nuda. O něco lepší už to bylo po té psychologické, ale ani tady žádná sláva. Každopádně každý dostal, co si zasloužil. ()

vojta033

Tohle téma mám celkem v oblibě, takže když jsem viděl v názvu "Kmotr", tak sem se těšil, ale asi to vymýšlel nějaký "inteligent". Rozhodně to není taková tragédie, jak to vypadá podle hodnocení. Herecké výkony nejsou nejlepší, ale viděl jsem i horší v lépe hodnocených filmech. Tak nějak mi bylo dost líto Adriho, ale když někdo šel do takového "obchodu"... Klass byl nesympatický a rozhodně mi nevadilo, že jsem věděl, že ho popraví a ani, že se tak stalo. Vždy jsem tvrdil, že se pěkným blondýnkám nedá věřit. Rozhodně to stálo za shlédnutí. ()

• Film získal první cenu Golden Film za 100 000 prodaných vstupenek v Holandsku. (Terva)
  • Film je natočen podle životopisného příběhu drogového magnáta Klaase Bruinsma, který napsal Bart Middelburg. (Terva)
  • Film získal čtyři nominace na nizozemskou cenu Gouden Kalf, a to pro nejlepší scénář, nejlepší kameru, nejlepšího herce a nejlepší výrobní desing, který pak také jako jediný proměnil. (Terva)