Predstavte si, že sa so svojou životnou láskou konečne nasťahujete do vysnívaného nového domova a... Váš nový sused každú noc osvetľuje silnými reflektormi nielen svoj pozemok, ale má ich tiež nasmerované priamo do vašej spálne! Na vaše prosby, aby vám doprial súkromie a svetlá odstránil, reaguje s nepochopením a agresivitou - a navyše ho zjavne tiež extrémne irituje, že váš životný partner má inú farbu pleti. A nanešťastie to ešte stále nie je všetko! Skúsili by ste sa naňho sťažovať? Udali ho na polícii? Lenže čo ak váš neustále vás terorizujúci a ponižujúci sused je sám policajt?! Presne to sa totiž stalo mladomanželom Lise (Kerry Washington) a Chrisovi (Patrick Wilson) Mattsonovcom, ktorí sa práve nasťahovali do svojho kalifornského domu snov. Ten sa však, rovnako ako celý ich život, vďaka ich nepríjemnému, rasisticky založenému susedovi Abelovi Turnerovi (Samuel L. Jackson) veľmi rýchlo zmení na nočnú moru! (TV Doma)

Arsenal83

Keď si človek takýto film pozrie o rokoch, uvedomí si dve zásadné veci. Okrem toho, že dostane kvalitnú kriminálku nech už je akokoľvek neoriginálna či v istých prípadoch prehnaná a bez prekvapenia, dostane sa mu potvrdenia, že proste Samuel L. Jackson nedokáže svoje roly zahrať zle, a to sme ho videli od komédii pomaly po horory. Druhým zásadným momentom v roku 2021 je fakt, že film poukazuje (aj) na černošský rasizmus a to úplne otvorene, bez škrupúľ. Kto vie, či by sa dnes tí istí tvorcovia odvážili ísť s rovnakým scenárom do boja. V dnešnom liberálnom ponímaní totiž existuje len jeden jediný možný rasizmus a pred černochmi sa musí kľačať. ()

Radiq

Ten LaButí režisér mě překvapil svým pro mě nejlepším filmem. Thriller se z toho stává pomalu a nenápadně, napětí graduje, stejně jako potyčky mezi sousedy. Scénář obohacený o požár běsnící v okolí, nemá žádnou trhlinu a psychologie postav už v žádném filmu nebyla dlouho takhle propracovaná. Mám radost, že se po tragické Posedlosti a ještě tragičtějším Rituálu dokázal režisér takhle vzmužit... Patrick Wilson je celkem sympaťák, Kerry Washington jedna z nerozeznatelnejch hezkejch černošek a Samuel L., to už je klasika a tady zářil víc, než v jakémkoliv jeho filmu z poslední doby. ()

freddy

Je to k naštvání, člověk si takhle v pohodě žije, je zamilovaný, nikomu neubližuje, s každým chce vycházet, navíc má radost z nového domu, který je opravdu pěkný (ten úžasný bazén jsem jim v tomto horkém letním večeru opravdu záviděl) a doufá, že bude žít tak nějak v klidu a v životní pohodě. Jenže pak ten člověk zjistí, že jeho nový soused má zjevně docela velký mindrák a pravděpodobně si ho chce vybít na něm. A takovému člověku pak zbudou dvě věci. Buď se odstěhovat (což je možnost krajní) nebo se stát v této válce svému protihráči důstojným partnerem. Patrick Wilson v tomto filmu volí druhou možnost, a jeho snaha ochránit sebe, svou ženu a nastávajícího potomka, svůj dům, a svou šanci na štěstí dochází až k závěrečnému vyvrcholení, které sousedské spory navždy vyřeší. Tohle je bezesporu nápaditý, zajímavý, napínavý a hodně dobře koukatelný psychologický thriller, který mě dokázal maximálně zaujmout a který si držel svou vysokou laťku až do samého konce, kdy zamrzí snad jen otevřený konec co se týče toho požáru, protože divák se nedozví, jestli jim ten dům shořel (a celé snažení bylo zbytečné), nebo jestli se mohli v klidu nastěhovat zpět. Jinak je to ale solidně promyšlený film, v němž jsem nespatřoval až na ten otevřený konec jediné slabé místo a i herecké výkony byly kvalitní, obzvláště tedy Samuel L. Jackson a Patrick Wilson podali hodně dobré výkony. Já jsem spokojený a k pěti hvězdám scházelo jen dořešit ten konec, své hodnocením vidím na 90%, tedy je to mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale v tomto případě dávám to nižší hodnocení. ()

maverick10

Tenhle pribeh uz jsme nekolikrat videli a obavam se ze jeste uvidime. Neil LaBute nam do toho neprinesl nic noveho. Otrepanejsi konec jsem jeste nevidel, chybi tomu napad, neco originalniho coby film pozvedlo vys. Tohle je jen sablonovita kopie jinych filmu. Snad jen kvuli Jacksonovi je to koukatelny. ()

Shaqualyck

Schválně si zkuste někomu postěžovat, že máte za souseda vztahovačného, zlomyslného a všehoschopného rasistu. Jedním dechem ale nezapomeňte dodat, že zároveň jde o uznávaného policistu, vdovce, afroameričana a vzorného otce v jedné osobě. Opravdu nezáviděníhodná mezilidská „prekérka“… Škoda, že ve druhé půlce už je celá ta komorní sousedská show docela předvídatelná a v závěru skoro až hollywoodsky standardní. Jakoby LaBute trošku zbaběle sázel na jistotu, což zamrzí dvojnásob hlavně kvůli hercům – tradičně perfektní Samuel L. Jackson a především pak příjemě nenucený a v dobrém slova smyslu lidsky obyčejný Patrick Wilson. P.S.: Vítej zpátky Neile, obávám se však, že ten remake Wicker Mana už Ti stejně nikdo neodpáře. ()

• Tetování KPW na levém rameni Patricka Wilsona (Chris) znamená Kalin Patrick Wilson, jméno jeho prvorozeného syna. (Dr Lizal)
  • Dej filmu je voľne inšpirovaný skutočným prípadom afroamerického policajta menom Irsie Henry z kalifornskej Altadeny, ktorý bol suspendovaný kvôli rasovo motivovaným činom voči svojim susedom. (bergCA)
  • Natáčení probíhalo v Kalifornii. (Terva)