Píše se rok 1463, Paříž je obléhána Burgunďany, a Francois Villon (Ronald Colman), pařížský zlodějíček, pobuda a ikona místního podsvětí, zabije omylem při rvačce v krčmě Vrchního velitele Francie. Před jistou popravou ho ale zachrání náhoda, neboť tou dobou je v krčmě přítomen sám král Ludvík XI. (Basil Rathbone), samozřejmě v převlečení, který se zde na vlastní pěst rozhodl pátrat po zrádci spolupracujícím s vévodou Burgundským. Zrádcem není samozřejmě nikdo jiný, než onen zabitý. Francois tedy nečekaně dostává velkou šanci a je dosazen na místo své oběti. Netuší ale, že s ním král hraje pouze svoji zábavnou hru. (KarKulA)

Flego

Z historického pohľadu je nepodstatné, či je dej filmu inšpirovaný skutočnými udalosťami ( s dôrazom na stretnutie kráľa Ľudovíta XI. a básnika Francoisa Villona ), tvorcovia si vôbec nedávajú ako ambíciu ponúknuť divákovi skutočný historický film. Ide len o dobrodružnú ponuku so zábavnými dialógmi, občasnými šermiarskymi bitkami a všadeprítomnou nadsádzkou a vtipom. Hlavná herecká trojica je vynikajúca, Basil Rathbone parádny. Snímok bol uvedený v našich kinách do roku 1948, presný rok sa mi nepodarilo zistiť. Piata recenzia. ()

LadyRainier

Jó, kdyby mi takhle Francois Villon zarecitoval před kostelem, roztála bych jak jarní sníh ... ,-) (Musel by ovšem vypadat jako mistr Colman ...) Film celkově se mi líbil, začátek rychlý rozjezd a i potom mě to celkově bavilo, dobré kostýmy, dobré herecké výkony, i vtipné to bylo ..Rathborne jako Ludvík vynikající a Colmanovo Villon radost pohledět ... Jak tu někdo zmiňoval to Colmanovo kulhání, tak tady si myslím, to nemusel vůbec skrývat ..naopak by to i zapadlo ..viz. R.Hossein nebo Hugh Laurie, kteří ač to imitovali, postavili na tom kariéru .-) ()

KarKulA

Příběh je inspirován skutečnou rozporuplnou postavou francouzské poezie 15st., nicméně opravdu pouze "inspirován", nebotˇse jedná spíše o takovou pohádku. Začátek filmu je akční a má rychlé tempo, které si bohužel nedokáže udržet a mění se tak od poloviny spíše v konverzačku, nicméně docela kvalitní a vtipnou. Ke konci se objevuje zase akce, ale počátečního tempa a kvality už nedosahuje. Ústřední dvojice Villon-Ludvík je tvořena silnou hereckou dvojkou z řad Holywoodských válečných veteránů první světové války (pro zajímavost: Rathbone i Colman si opravdu natvrdo prošli boji 1sv.v. - Colman byl dokonce zraněn tak, že celou svoji kariéru kulhal, což se ale dařilo na plátně úspěšně tajit - nicméně zrovna v tomdle filmu mi přijde že je to i přes "opatrné" záběry kamery při troše pozornosti patrné). Rathbone se tu objevuje v pro sebe opravdu netypické roli a je doslova k nepoznání, nicméně v ní opravdu baví a nominaci na Oskara si za ní získal zcela zaslouženě (pro srovnání o jakou jde proměnu doporučuju kouknout na jeho postavu Gisbourna ve filmu Dobrodružství Robina Hooda, který je ze stejného roku). ()

liquido26

Skvělá dobrodružná komedie, která mi svým vyzněním maličko připomínala Cech panen kutnohorských ze stejného roku. Film baví od začátku do konce nejenom díky skvělému vtipnému scénáři ale především díky bezchybným výkonům ústředního dua Colman - Rathbone. Zatímco Colman si střihl bouřliváka Villona, Rathbone se s neuvěřitelnou grácií zhostil role francouzského krále. Jeho vychcaný Ludvík XI. s nezaměnitelným ďábelským smíchem je nezapomenutelná postava a pro mě rozhodně nejlepší Basilova role. ()