Obrázky z výstavy

(festivalový názov) (TV film)
  • Rakúsko Bilder einer Ausstellung
všetky plagáty

Čo znamená moderné umenie pre bežných návštevníkov výstav? Ulrich Seidl poskytuje priestor návštevníkom a odborníkom, aby diskutovali, uvažovali a polemizovali o moderne, umení a obrazoch, čo ich napokon privedie k ich vlastným snom, obavám či predstavám o sexualite a smrti. Režisér o fime: „Vo všetkých svojich filmoch sa snažím obsiahnuť viac než len prezentovanú tému (v tomto prípade moderné umenie) a dospieť ku všeobecne platným životným pravdám, akou je napríklad aj osamelosť ľudskej existencie.“ (oficiálny text distribútora)

radektejkal

Diskuse o obrazech a obraz sám jsou dvě neslučitelné věci, a připadá mi, že se je Ulrich Seidl ani nesnaží nějak spojovat. Jeho narativní metodu jsme již prohlédli, a proto nás nepřekvapí ani zde. Chtěl bych jen vypíchnout hodnotící kriterium, které ve filmu také několikrát zaznělo, a se kterým jsem celkem souhlasný: "Dal bych si ten obraz do obýváku, ložnice, nebo na jiné místo, které často navštěvují (alespoň na rok)?" Přitom je třeba si odmyslet velké instalace jako je Cappella degli Scrovegni (v Padově) nebo Rothko Chapel (v Houstonu), kde obrazy vyznívají úplně jinak. (V Kapli Scrovegni jsem měl jedinečnou příležitost strávit den s restaurátory, lést po lešení a dívat se na Giottovy obrazy proklatě zblízka). Ale abych odpověděl na sám sebou položenou otázku: Dva obrazy (z deseti nabízených?) bych si doma rád pověsil na zeď. ()

mrart

Vtipně zrežírovaný dokument o vnímání abstraktního umění. Ptát se lidí co vidí na abstraktních obrazech je potenciálně vždy velmi slibná záležitost. Díky podivnému výběru lidí, kteří v dokumentu jako komentující vystupují, je ale tento snímek úsměvný i jinak. Abstraktní obrazy se mění na plochy, do kterých si každý divák projektuje něco z vlastních obav, obsesí, vzpomínek a strachů. Někteří se u toho krmí chlebíčky, jiní odhalují ve většině obrazů skryté sexuální významy, někdo zase ať už popisuje cokoli, vždy bude mluvit jen sám o sobě. Když na konci dokumentarista pronikne z galerijního do privátního prostoru komentujících lidí, je to nadstavbou velmi bláznivá tečka. ()

rivah

Před obrazy stojí či sedí divák nebo manželé a komentují, co na těch abstraktních obrazech viděli. Úsměvné. (max.70%) ()