Zaměstnanec fast foodu (FM Einheit) nalezne způsob jak pomocí podprahových signálů v hudbě způsobit společenský převrat, na stopě je mu však vládní agent Jäger (William Rice).... Experimentální snímek s působivou hudební a výtvarnou složkou bývá považován za jedno z pionýrských děl filmového cyberpunku. Projekt přilákal k účasti řadu významných osobností z prostředí uměleckého undergroundu v čele se spisovatelem Williamem S. Burroughsem, z jehož díla námět vychází. (J.Connor)

pornogrind

Film ke kterýmu se těžko píše nějakej smysluplnější komentář. Po vizuální stránce je to sice vychytaný a střídání barev v obraze je cool, ale tady hraje prim zvuk. Jeden kurevsky chytlavej song a pak spousta ulítlejch, psychadelickejch, zvukovejch sekvencí. Proto při sledování tohoto filmu doporučuju sluchátka. Německá alternativa na cyberpunkový ujetosti. Tenhle film, ale rozhodně není pro každýho. Pro mě je to ale za plnej počet hvězd, protože na rok vzniku je to špičková záležitost. Fuck off McDonald's ()

MissJ

Tak přece jen ty remixy k něčemu jsou. Doslova vypiplaný film..."kazeťákoví teroristé" možná předčí i zpracování Orwellovy 1984. Speciální pozornost si zaslouží soundtrack (Muzak For Frogs, Seedy Films): Soft Cell, Einstürzende Neubauten, The The. Zajímavosti: Natáčelo se v prosinci 1982 v Hamburku./ Scéna s Burroughsem musela být natočena za jednu hodinu, kameramanem byl v tomto případě 'Sleazy' Peter Christopherson z Throbbing Gristle a Psychic TV. Klaus Maeck (autor scénáře) si přitom všiml, že jeden z přihlížejících je natáčí přes okno. Až později zjistil, že to byl režisér Derek Jarman, který materiál použil pro svůj krátkometrážní snímek Pirate Tape./ Záběry pouličních nepokojů byly pořízeny během Reaganovy návštěvy v Berlíně. Byl použit jiný materiál než na zbytek filmu, takže vypadají odlišně a působí jako archivní./ Měl premiéru na Berlínském filmovém festivalu v roce 1984, kritiky byly nepříznivé a film se nedostal do distribuce./ Jediným profi hercem v celém ansámblu byl Bill Rice, který hrál i v Subway Riders (1981), filmu, díky němuž si tvůrci všimli kameramanky Johanny Heer a požádali ji o spolupráci na Decoder. ()

Vaklaf

Klenot. Zvlášť pro všechny, kteří mají v oblibě týpky jako Shinya Tsukamoto a Sogo Ishii, jejichž dílům se to formálně velmi podobá. Navíc herecká účast starýho Billa Burroughse a druhý největší heroinový superstar Christiane F. A hudba... Kolem ní se vlastně všechno točí - a o jejím podvratném využití. Parádní noisově industriální punk. Nakonec, hlavní roli hraje F.M. Einheit (Einsturzende Neubauten). A objevuje se i Genesis P-Orridge (Throbbing Gristle, Pigface...). Pro člověka, kterej má v oblibě nejrůznější japonský šílenosti je fakt div, že takovejhle kotel vzniknul před takovou dobou kousek od nás. Osumdesátky trošku jinak. Parádnějc - fuck the disco! ()

honajz2

Jako experiment je to dost zajímavé a nejedním nápadem či barevným laděním to prostě něco do sebe má. Ale celkově nemůžu říct, že by mě to kdovíjak bavilo a nebo že bych z toho měl nějaký silnější zážitek. Spíš se mi to líbilo v určitých jednotlivostech, díky kterým na Decoder určitě nezapomenu a díky kterým je to určitě jeden z nejzajímavějších cyberpunkových, co jsem kdy viděl - jenže atmosférou jsem se do toho jaksi nedostal, celý film se víceméně nudil a místy celkem dost... Ale stejně jsem rád, že jsem to sehnal a že jsem to mohl vidět. Slabé 3* ()

tuberatanka

Film, ktorý začína ako zbesilo postrihaný poloabstraktný videoklipovitý výplach s výborným soundtrackom a útržkovitým dejom, ktorý naberie zreteľnejšie kontúry až u koncu filmu. Vizuálne trochu podobné niektorým japonským cyberpunkovým úchylnostiam, avšak namiesto robotov a počítačov sa film točí hlavne okolo magnetofónových pások, domáceho analógového zvukového laboratória a odviazanej extrémnej elektronickej hudby v protiklade s fastfoodovými reťazcami zosobňujúcimi v tomto filme uniformitu a dril (celkom k veci v prípade filmu odohrávajúceho sa v meste, ktoré dalo meno hamburgeru:). Ultimátny útok extrémnej experimentálnej elektronickej hudby proti konzumnej lacnej hudbe púšťanej ako podmaz vo fastfoodoch sa vydaril, všetky fastfoodové reťazce v Hamburgu sú v troskách, haldy protestujúcich ľudí na uliciach sa mlátia s políciou. Tomu sa hovorí terorizmus! ()