Zákaz kouření

(festivalový názov)
  • India No Smoking (viac)

Manželka pana K. svého muže opouští kvůli tomu, že je náruživým kuřákem. K. se přihlásí na odvykací kúru, kterou vede guru Baba Bengali. Ta je založena na strachu – kdykoliv si K. zapálí, někdo jemu blízký přijde o prst nebo zemře. V ohrožení je samozřejmě i život samotného K. (MFF Karlovy Vary)

Filmmaniak

Hlavní hrdina se snaží zbavit závislosti na cigaretách, aniž by tušil, že kamarádem doporučená odvykací klinika používá opravdu extrémní metody, jak člověka jeho zlozvyku zbavit. Atraktivnímu námětu by slušela o něco kratší stopáž, surrealistický styl vyprávění a nepředvídatelné mysteriózní zvraty totiž samy o sobě dvě hodiny bavit nestačí. Vizuální podoba snímku využívající digitální triky a efektní střihy, videoklipové pasáže, atmosféra špinavého prostředí Bombaje v kontrastu s luxusním zázemím hlavního hrdiny a snové rauše, to všechno povyšuje Zákaz kouření na slušnou absťákovou jízdu, které by však prospěla tu a tam injekce adrenalinu. Upřímně jsem to čekal ještě ujetější a zběsilejší. ()

Vavča

Ďábelsky prohnaná a nedosažitelná organizace, která likviduje závislosti,především kouření. To je solidní a nečekaná zápletka v jednom. Vizuálními nápady a atmosférou jako kdyby někdo viděl The Fall Tarsema Singha! John Abraham jako sebestředný narcis, který nehodlá s nikotinem přestat je rozhodně ve své roli neústupný a vynikající. Mám trochu problémy s pochopením a výkladem příběhu. Je to fakt divné, strašidelné, okouzlující, děsicé, nepochopitelné, ne nutně v tomto pořadí... Byl jsem z některých scén značně divoký, jiné ve mně nezanechaly nějaký dojem. Určitě nápaditý film pro odvážné, nikoliv pro začátečníky. ()

Niktorius

Rádoby vtipné pamflety o indických filmech sice sugerují, že v Bollywoodu vládne únavná uniformita, ale opak je naštěstí pravdou a z vod jihoasijské kinematografie je možné vylovit opravdu cokoliv. Třeba i stylisticky vytříbený mysteriózní thriller inspirovaný kingovskou neoriginálně originální fantasmagorií. Podobně jako takový Aamir (a vůbec většina příbuzných filmů, včetně slavné Fincherovy Hry) je to dost přitažené za pačesy a vláčené scénaristovou zvůlí, takže jsem se do toho nedokázal plně vžít a s napětím očekávat, co příjde příště; to ale nutně nemusí nadprůměrnému hodnocení překážet. Kultovní aura kolem Kashyapa mi po prvním setkání s jeho tvorbou rozhodně nepřipadá jako nafouknutá bublina a kvalitní filmařinu je prostě třeba řádně ocenit. ()

CiTrus007

Zákaz kouření mi svým námětem připomněl Hru s Michaelem Douglasem. V tomto snímku se ovšem nad naším hrdinou nevznáší pouze temný stín polozločinecké organizace sledující každý jeho krok, do koktejlu je navíc přimíchána koňská dávka čistě kapitalistického ega, orientálního nadpřirozena a občasných bollywoodských tanečních výstupů. Abych to shrnul, první polovina filmu se mi moc líbila díky pečlivě načasované situační komice, nadhledu a originální expozici. V té druhé byl film na můj vkus příliš natažený a moc se zabýval odvykacím psychadelickým raušem, který ve spojení s kryptofašistickými tendencemi pana Kashyapa doslova "vyhladil" část pointy příběhu. Celou dobu se mi ale líbila technická forma, od progresivního střihu až po barevné hrátky a všemožné kontrasty mezi jednotlivými prostředími. 7/10 [KVIFF 2014] ()

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)