Angličanka

• Česko Romantická Angličanka (viac)

Co je skutečnost a co jen fikce? Možná to neví ani ona sama. Elizabeth Fieldingová, krásná, mladá, bohatá a k smrti se nudící žena úspěšného muže. A už vůbec to neví její manžel Lewis, spisovatel sice ne tak známý jako jeho slavný jmenovec, nicméně dostatečně úspěšný na to, aby hmotně dokonale zabezpečil svou rodinu. V tom je možná jejich hlavní problém. Mají všechno, o čem si mnozí jiní mohou nechat jen zdát, a nedokážou si toho vážit. Trochu přízemní pozorovatel by mohl říct, že je pálí dobré bydlo. Oni si to samozřejmě nepojmenovávají takhle drsně, přesto však podvědomě cítí, že něco není v pořádku, že by jejich vztah nutně potřeboval krůpěj vody živé. Možná jí mohl být Elizabethin výlet do Baden-Badenu, během něhož chtěla najít samu sebe. To by ovšem jimi oběma nesměla cloumat žárlivost, nedovolující jim využít ty chvíle odloučení k zamyšlení nad sebou a nad svým manželstvím. Manželstvím, které má být brzy, aniž to v tuto chvíli někdo z nich tuší, podrobeno zkoušce ohněm...
Snímek režiséra Josepha Loseyho, tento zvláštní koktejl satiry, intrik a romantické komedie, neboli - jak napsal jeden kritik - "inteligentní film o inteligentních lidech", vznikl na motivy stejnojmenného románu Thomase Wisemana, který do scenáristické podoby převedl spolu s autorem úspěšný dramatik Tom Stoppard.
Už od prvního záběru odrazu Elizabethiny tváře v okenním skle akcentují tvůrci svůj základní záměr: onu reflexi reality, ono vzájemné prolínání skutečnosti a představ, které v tomto příběhu milostného trojúhelníku hrají tak významnou roli. Na vyznění filmu mají nemalou zásluhu i oba protagonisté, již tehdy - v r. 1975 - z největších hvězd britského filmu: Glenda Jacksonová (jediná členka Parlamentu, mající na svém kontě dva Oscary, jeden Zlatý glóbus a několik cen Emmy a BAFTA) a Michael Caine. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Tempo je kludne, hodne kludne a reziser Joseph Losey /Vlak s Mlekem zde jiz nestoji, Modesty Blaise, Tajny Obrad/ sa nikam neponahla. To vsak neznamena ospalost , to zase ne. Zrucne natocena spolocenska konzervacka nielen o problemoch dvoch ludi v manzelstve /on+ ona, aby bolo jasne/ a o tom, ze manzelstvo caka skuska ohnom. Joseph Losey tu odviedol len rezisersku rutinu a film pravom skoncil v zabudnuti. Ako znesitelny priemer to funguje, ovsem nic vynimocne, ne, ne . 55 % ()

FoxMulder

Nevím, co si o tom myslet... Ten příběh je takový nějaký nijaký. I když ústřední herci hrají dobře, tak tam něco chybí... Nevěřím tomu filmu jeho celkové vyústění a vlastně i chování postav je pro mě místy nepochopitelné. Postavy jsou napsané příliš... romanticky. Chápu, že hrdinka cítí, že jí v jejich čtyřiceti v životě něco chybí a neodvíjí se přesně tak jak by si asi přála. Přílišné zromantizování příběhu se projeví v tom, že uteče s lázeňským donchuanem a ztratí mozek jako tupá dvacítka bez zkušeností. Film je tak na 2,5* ale kvůli příjemnému pomalému tempu doplňeného přesně padnoucí kamerou dam za 3*. ()

ddf76

Zvlastni film prvni pul hodinu jsem si rikal, o co tady v tom filmu jde, ale pak se to zlepsilo. Trochu netradicne pojaty milostny trojuhelnik. Ted vaham mezi 3 nebo 4 hvezdickami. V tomto filmu se stridaji silne momenty s temi slabsimi a si proto dam za 3, ale opravdu tento film balancuje mezi 3 a 4. ()